Home Education Moi University Graduation List 2016 September

Moi University Graduation List 2016 September

631
0

Moi University Graduation

The 32nd Congregation for the Conferment of Degrees and
Award of Diplomas
September 22, 2016 and September 23, 2016
Moi University Graduation
The 32nd Congregation for the Conferment of Degrees and
Award of Diplomas
MOI UNIVERSITY
PRESS
Moi University Press, Moi University, Eldoret Kenya
©Moi University
All Rights Reserved
Published 2016
The Chancellor
Prof. Miriam K. Were, EBS, IOM
BA (William Penn College), PGD. Ed. (Makerere), MBChB (Nairobi) MPH., Ph.D. (John Hopkins)
Vision
To be the university of choice in nurturing innovation and talent in science, technology and development
Mission
To preserve, create and disseminate knowledge and conserve and develop scientific, technological, and cultural heritage through quality and relevant teaching and research; to create a conducive working and learning environment; and work with government and private sector for the betterment of society.
Contents
Day One: September 22, 2016 ………………………………………………… i
Officers of the University…………………………………………………………ix Members of the University Council……………………………………. xi Deans of Schools ………………………………………………………………. xii Directors of Campuses and Directorates ………………………………. xiii Graduation Programme and Order of Proceedings ………………… xv
Doctor of Philosophy Degrees…………………………………………………. 1
School of Arts and Social Sciences ……………………………………………………….. 8
School of Eduacation …………………………………………………………………. 23
School of Medicine…………………………………………………………………….. 53
School of Public Health ……………………………………………………………… 54
School of Tourism, Hospitality and Events Management…………………… 58
Summary — Day One ……………………………………………………………….. 64
Day Two: September 23, 2016…………………………………………….. 69
Doctor of Philosophy Degrees……………………………………………….. 75
School of Biological and Physical Sciences ………………………………………… 81
School of Business and Economics …………………………………………….. 88
School of Human Resource Development ………………………………… 117
School of Information Sciences ………………………………………………… 129
School of Engineering………………………………………………………………. 130
Summary — Day Two ……………………………………………………………………………. 131
 
Wimbo wa Taifa
Ee Mungu nguvu yetu
Ilete baraka kwetu
Haki iwe ngao na mlinzi Natukae na undugu Amani na Uhuru
Raha tupate na ustawi.
Amkeni ndugu zetu
Tufanye sote bidii
Nasi tujitoe kwa nguvu Nchi yetu ya Kenya Tunayoipenda
Tuwe tayari kuilinda.
Natujenge taifa letu Ee, ndio wajibu wetu Kenya istahili heshima Tuungane mikono Pamoja kazini
Kila siku tuwe na shukrani.
National Anthem
O God of all creation
Bless this our land and nation Justice be our shield and defender May we dwell in unity
Peace and Liberty
Plenty be found within our borders.
Let one and all arise
With hearts both strong and true Service be our earnest endeavour And our Homeland of Kenya Heritage and Splendour
Firm may we stand to defend.
Let all with one accord
In common bound united Build this our nation together And the glory of Kenya
The fruit of our labour
Fill every heart with thanksgiving.
 
Graduation Programme and Order of Proceedings
1. 08:00 a.m. Graduands and Guests Get Seated
2. 08:30 a.m. Academic Procession Moves to the Dais in the Following Order:
• The Students’ Representatives
• Alumni Representatives
• Academic Staff
• Members of Senate
• Representatives of Other Universities
3. 08:45 a.m. All standing, the Chancellor’s Procession Moves to Dais in the Following
Order:
• Mace Bearer
• Registrars
• Deans of Schools and Directors
• University Librarian
• Dean of Students
• Principals of Constituent Colleges and Campuses
• Deputy Vice Chancellors of Public and Other Universities
• Vice Chancellors of Public and Other Universities
• Members of Council
• Deputy Vice Chancellors
• Vice Chancellor
• Chairman of Council
• Cabinet Secretary, Ministry of Education, Science and Technology
• Chancellor
4 • National Anthem
• Moi University Anthem
5. Prayers
6. Entertainment
7. The Vice Chancellor Constitutes the Assembly as a Congregation of Moi
University
8. The Vice Chancellor Addresses the Congregation
9. The Chairman of Council Addresses the Congregation
10. The Cabinet Secretary Ministry of Education, Science & Technology Addresses the Congregation.
11. The Chancellor Addresses the Congregation
12. The Deputy Vice Chancellor Academics, Research & Extension Invites the Deans of Schools to Present Graduands for the Conferment of Degrees and Award of Diplomas of Moi University in the Following Order:
• Conferment of Doctor of Philosophy Degrees
• Conferment of Masters Degrees
• Award of Postgraduate Diplomas
• Conferment of Undergraduate Degrees
• Award of Ordinary Diplomas
13. The Vice Chancellor Dissolves the Congregation
14. National Anthem (The Congregation is requested to remain standing until the Chancellor’s and Academic Processions leave)
15. The Chancellor’s and the Academic Processions Leave in the following order:
• Mace Bearer
• Chancellor
• Cabinet Secretary, Ministry of Education, Science and Technology
• Chairman of Council
• Vice Chancellor
• Deputy Vice Chancellors
• Vice Chancellors of Public and Other Universities
• Members of Council
• Registrars
• Deans of Schools and Directors
• Dean of Students
• University Librarian
• Deputy Vice Chancellors of Public and Other Universities
• Principals of Constituent Colleges and Campuses
• Representatives of Other Universities
• Members of Senate
• Alumni Representatives
• Students’ Representatives
16. The Chancellor of Moi University and Visitors leave at their own pleasure
SCHOOL OF EDUCATION
The Dean, School of Education will rise and present to the Chancellor 13 graduands for the conferment of Doctor of Philosophy Degrees. As the Dean reads out the names of the candidate, the candidate is escorted by the respective supervisors to the dais and kneels in front of the Chancellor and remains kneeling until the Chancellor has conferred the degree.
DOCTOR OF PHILOSOPHY IN EDUCATION (EDUCATIONAL ADMINISTRATION)
1. KORIR, Truphosa Chepkosgei
2. JEPKEMEI, Evelyn
3. SIGILAI, Richard Maite
4. OWUOR, Dorothy Akinyi
5. KENY, Emily Jepchumba
DOCTOR OF PHILOSOPHY IN EDUCATION (CURRICULUM DEVELOPMENT)
1. KATAM, Joseph Kipsaina
2. BOIT, Mary Kemboi
DOCTOR OF PHILOSOPHY IN EDUCATION (EDUCATIONAL COMMUNICAT IN AND TECHNOLOGY)
1. CHOGE, Susan Chebet
2. KIGEN, James Hillary
DOCTOR OF PHILOSOPHY IN EDUCATION (ENGLISH EDUCATION)
1. KAPTINGEI, Solomon Too
2. GUDU, Benter Oseno
3. NAPWORA, WekesaJesse
DOCTOR OF PHILOSOPHY IN EDUCATION (Early Childhood and Primary Education)
1. CHEPSIROR, Philomena
SCHOOL OF TOURISM, HOSPITALITY AND EVENTS MANAGEMENT
The Dean, School of Tourism, Hospitality and Events Management will rise and present to the Chancellor 1 graduands for the conferment of Doctor of Philosophy Degree. As the Dean reads out the name of the candidate, the candidate is escorted by the respective supervisors to the dais and kneels in front of the Chancellor and remains kneeling until the Chancellor has conferred the degree.
DOCTOR OF PHILOSOPHY IN TOURISM MANAGEMENT
1. MONG’ARE, Omare
SCHOOL OF ARTS AND SOCIAL SCIENCES
The Dean, School of Arts and Social Sciences will rise and present to the Chancellor the following 18 graduands for confer of Master of Arts Degrees. As the Dean reads out the names, the candidates stand and remain standing until the last name is read. The candidates will, with courtesy, bow sit and wait for the conferment of degrees.
MASTER OF ARTS IN FRENCH
1. OKONDA, Richard Arina
MASTER OF ARTS IN GEOGRAPHY
1. BAARIU, Esther Kendi
2. KANGOGO, Michael Kandie
3. SEREM, Haron Kiptum
MASTER OF ARTS IN KISWAHILI
1. ONDIEKI, Abraham
MASTER OF ARTS IN LINGUISTICS
1. KOMEN, Janet Jerono
2. MASINDE, Esther
3. MUKULO, Loice Khaecha
MASTER OF ARTS IN PUBLIC ADMINISTRATION AND POLICY
1. KEMBOI, Cosmus Kipketer
2. OPAKAS, Ivan Elung’at
3. ROTICH, Wilfred Chacha
MASTER OF ARTS IN THEATRE
1. WEFILA, John Masinde
MASTER OF PUBLIC ADMINISTRATION (EXECUTIVE)
1. MBITHI, Ndolo Isaac
2. MUTIE, Francis M.
3. MWAKILEMBA, Verity Wakecho
4. OTIDO, John Okwisia Sigura
MASTER OF ARTS IN INTERNATIONAL RELATIONS
1. MUTHENGI, Anthony
2. MWAZALA, Peter Mwachugha
POST GRADUATE DIPLOMA IN CLINICAL PASTORAL EDUCATION
The Dean, School of Arts and Social Sceinces will rise and present to the Chancellor the following 4 graduands for the award of diploma in Clinical Pastoral Education. As the Dean reads out the names, the candidates stand and remain standing until the last name is read. The candidates will, with courtesy, bow sit and wait for the award of the diploma.
1. AYIEKO, Bilhah
2. CHOGE-KERAMA, Emily
3. MAIKO, Rebecca Kerubo
DISTINCTION
4. MOROGO, Wilson Kipkorir
BACHELOR OF ARTS (ANTHROPOLOGY)
The Dean, School of Arts and Social Sceinces will rise and present to the Chancellor the following 422 graduands for Conferment of various Bachelors degrees. As the Dean reads out the names, the candidates stand and remain standing until the last name is read. The candidates will, with courtesy, bow sit and wait for the conferment of the degrees.
1. ALUSIOLA, Kevin A.
FIRST CLASS HONOURS
SECOND CLASS HONOURS (UPPER DIVISION)
1. KIMATHI, Catherine Wanjiru
2. KIPKOECH, Felix
3. MAKANA, Janet K.
4. MBITI, Bendetter M.
5. MWINZI, Mutwiwa
6. OBIENE, Samson
7. OKEMO, Bernard Etyang
8. OLOO, Joseph Odero
9. OMONDI, Peter Gilbert
10. ONGARO, Yusuf Oyoo
11. OYIKO, Lilian Awino
12. TELEE, Dorcas Chepkemei
BACHELOR OF ARTS (SOCIOLOGY)
SECOND CLASS HONOURS (UPPER DIVISION)
1. ASWAN, Mercy Jerusha
2. CHEBUNGEI, Betty
3. CHEPTOO, Carren
4. INJENDI, Dianah Manyengo
5. KARANJA, Miriam
6. KAMAREY, Mercy
7. KEKE, Clare
8. KIBET, Philaris
9. KIMUTAI, Raymond
10. KIPLAGAT, Janet Jepkosgei
11. KIRWA, Michael Kiprotich
12. KOGO, Chelagat
13. KWAMBOKA, Emma O.
15. MAKHETI, Brenda N.
16. MAMBO, Naomi Njoki
17. MAVINDA, Sharon Anyona
18. MBAKA, Mukami C.
19. MBECHE, Edward
20. MITEU, Ruth M.
21. MNGULI, Charlotte Erna
22. MUCHASI, Kevin Wamboka
23. MUMBI, Ann Waigwa
24. NAMAROME, Daisy Kasaya
25. NYAGA, Nancy Kawira
26. ODIMA, Makokha M.
27. OICHOE, Antline Kerubo
28. OKAYA, Rosemary Adhiambo
29. OTIENO, Kevin Omondi
30. SANG, Victor Kiprono
31. SINTILA, Thomas Kismir
32. WAMALWA, Antonette
33. WANG`ANG`A, Mary Wangui
34. WANJALA, Senorina Nabukanda
35. WESONGA, Denis Wanjala
36. BINNET, Sandra
37. GICHURU, Emaculate Mukami
38. KHACHINA, Stella Busolo
39. KIPKORIR, Davis M.
40. KISAE, Lilian Neyio
41. MUNYAO, David King’esi
42. MUSUNGU, Tracy Kanaga
SECOND CLASS HONOURS (LOWER DIVISION)
1. KIRWA, Juliet Chepkoech
2. KORIR, Sophie Jebet
3. MUCHIRAH, Immaculate W.
4. OBIERO, Nancy Adhiambo
5. OLEKU, Felistus Nashipae
6. WAMBOTO, Perpetua
BACHELOR OF ARTS IN COMMUNITY DEVELOPMENT
1. MUKARANI, Patricia
FIRST CLASS HONOURS
SECOND CLASS HONOURS (UPPER DIVISION)
1. ABUOR, David Muo
2. ADHIAMBO, Nicholas Ivy
3. AKETCH, Pauline
4. AMBUSO, Rose Achieng
5. BWANA, Asura Ida
6. CHERUTICH, Mercy Jebet
7. EBOLE, George
8. JANGAYA, Odhiambo
9. KAMAU, Caroline Wangu
10. KANYI, Simon N.
11. KARIUKI, Judy W.
12. KEMEI, Chebichii
13. KHAYADI, Chanyisa Keziah
14. KILIMO, Ruth J.
15. KIMULWO, Robert Kipkemoi
16. KINYUA, Kinya B.
17. KIOKO, Faith Mutio
18. KIPROP, Caroline J.
19. KITHEKA, Gloria Kanini
20. KURERE, Albert Kipronoh
21. MAINA, John Wachira
22. MBURU, Joyce Wahu
23. MURITHII, Jesse Mwangi 37. NYAMAI, Kioko N.
24. MUTHUSI, Mercy Mbithe 38. NYAMAMBA, Phane Mongina
25. MUTUKU, Andrew 39. OCHIENG, Raymond Bans
26. MWANYA, Martin M. 40. ODERO, Hulda Akinyi
27. NAFULA, Ellah Natanga 41. ODHIAMBO, Laura
28. NDEGE, Basil 42. OMONDI, Olgah Awuor
29. NDIRANGU, Mwangi F. 43. OMWANDA, Onyango J.
30. NDUKUI, Jilian Wairimu 44. OWINO, Lionel Odhiambo
31. NGANGA, Eunice 45. RAKITA, David Koyiaki
32. NJENGA, Moses Kiarie 46. RONO, Amos Kipkemei
33. NKUNJA, Rose Makandi 47. TALLAM Jacklyne Jelimo
34. NYAGA, Esther K. 48. WANGA, Kevin
35. NYAGA, Julius Gathogo 49. YAMBU, Stafford Mbithi
36. NYAGWOKA, Josephat O.
SECOND CLASS HONOURS (LOWER DIVISION)
1. LUGANO, Thomas Lelesi
BACHELOR OF SCIENCE IN COUNSELING PSYCHOLOGY
SECOND CLASS HONOURS (UPPER DIVISION)
1. CHEPWOGE, Sandrine
2. JEPCHUMBA, Caroline
3. KAPKONG, Ruth Jepchirchir
4. KURGAT, Janet J.
5. OMONDI, Ivyian Aganyo
SECOND CLASS HONOURS (LOWER DIVISION)
1. MORIASI, Bonface N.
BACHELOR OF ARTS IN SOCIAL WORK
SECOND CLASS HONOURS (UPPER DIVISION)
1. AMIDO, Nereah Ombok
2. ANYOKIRT, Claire Patriciah
3. ATIENO, Eunice
4. BIWOTT, Eliud K.
5. BOKE, Christine Chacha
6. DIBOYA, Martha Isandap
7. GITAU, Prisca W.
8. JILLO, Diba H.
9. KAMOJI, Purity
10. KIMWELI, Stellamaris Kavata
11. KITAO, Lucy Mjeni
12. LAGAT, Damacline
13. MASINDE, Sifurosa Beryl
14. MUKIITE, Stella Nabutilu
15. MURAGE, Kelly Nyambura
16. MUSRIMI, Jill Lance
17. MWALAGHE, Agnes Wambugha
18. NYAMU, Caroline Wakuthii
19. OCHWANG`I, Zachary M.
20. OUMAH, Verah
21. TUITOEK, Judy J.
22. WAIRIMU, Kamau Joachim
SECOND CLASS HONOURS (LOWER DIVISION)
1. LANGAT, Daisy Chepkoech
BACHELOR OF ARTS (PSYCHOLOGY)
SECOND CLASS HONOURS (UPPER DIVISION)
1. ASHIOYA, Euphrasio
2. KINYANJUI, Alexander
3. MOKAYA, Eugina
4. MUTAI, Jonathan Kipsang
5. NDEGE, Agnes Wanjiku
6. NGENO, Aaron Kipkirui
7. RUTTO, Doris Jepkemboi
8. WAITHIRA, Jane
BACHELOR OF ARTS WITH EDUCATION
SECOND CLASS HONOURS (UPPER DIVISION)
1. ACHIENG, Verah 31. MUTAI, Jeremiah K.
2. AKOTH, Sheila Ivender 32. MUTALI, Clinton
3. ALIGULA, Kevin 33. MUTHAURA, Franco Mutembei
4. AZUNGU, Zian 34. MUTHEE, Cyprian G.
5. BIWOTT, Kipchumba 35. MUTUKU, Janet Mulee
6. CHAZIMA, Joel 36. MUTUKU, Stercy Wanza
7. CHELAGAT, Judith 37. MWENDE, Kinyumu
8. CHEMONGES, Lindah C. 38. MWENJE, Mary Aluso
9. CHEPNGETICH, Beatrice 39. NDISHO, Regina Nyambura
10. GIKUNGI, Keneth Macharia 40. NGAIRA Debbie N.
11. JANET, Moraa 41. NGAIRA, Philemon A.
12. JEROP, Mercy 42. NJOKA, Dennis Gichigo
13. KANDA, Bonface Korir 43. NJONGE, Mercy Nyambura
14. KARIMI, Doreen 44. NJOROGE, Sospeter Irungu
15. KARUGI, Petasiah Marangu 45. NJUGUNA, Susan W.
16. KENDAH, Moureen J. 46. NTWIGA, Maureen Gaceri
17. KIOKO, Japheth Kyumwa 47. NYAMONGO, Judith Kwamboka
18. KIRIMI, Frankline 48. OCHIENG, Bernard Abayo
19. KIRWA, Mercy 49. ODHIAMBO, Calvet Night
20. LOKI, Elizabeth Mbula 50. ODUOR, Kassim
21. MAINA, Winnie Njeri 51. OMARE, Rabera Doricah
22. MAJANI, Martin 52. OMONDI, Grace Achieng
23. MAKAU, Simon K. 53. OMUGA, Roselyne
24. MELAP, Ombati N 54. OPERE, Nicholas Ochieng
25. MINYOSO, Pauline 55. OYUNGA, Everlyne Achieng
26. MITEI, Hellen Jepkemoi 56. SAMUEL, Ochieng O.
27. MKOTA, Sylvia C. 57. VUYUGA, Michelle Adagi
28. MUNYWOKI, Loice Munyiva 58. WAFULA, Linet Nasimiyu
29. MUSELEKU, Connie Kasingili 59. WAIGWA, Monicah Wanjiku
30. MUSYOKA, Prisca Ndulu 60. WAITHAKA, Margaret Wairimu
SECOND CLASS HONOURS (LOWER DIVISION)
1. OCHIENG, Lydia A.
2. OMBOK, Maureen Atieno
3. ONSARE, Douglas Kenyaga
BACHELOR OF ARTS
(POLITICAL SCIENCE & PUBLIC ADMINISTRATION)
FIRST CLASS HONOURS
1. KANGOGO, Cherutich Luka
SECOND CLASS HONOURS (UPPER DIVISION)
1. AKAMA, Cyprian Oruko 22. KARANJA, Terry
2. AKELLO, Felix Odhiambo 23. KARIUKI, Samuel Mwangi
3. ATILA, Kelly Waswa 24. KARIUKI, Simon Michuki
4. BARILLE, Guyo Boru 25. KENDI, Polline
5. BOR, Winnie Jepleting 26. KIIGE, Denis
6. BURURE, Patrick Maroa 27. KIMANI, Peter K.
7. BUSIENEI, Jackline J. 28. KINYUA, Morris Karani
8. CHEGE, Collins Gitau 29. KIPKORIR, Jimmy Brian
9. CHEPNGETICH, Daisy 30. KORIR, Kipngetich
10. CHEROTICH, Emmy 31. KYALO, Purity Wayua
11. FURAHA, Charo H. 32. MAINA, Joshua G.
12. GACHININGA, Vincent 33. MAINA, Moses Muchiri
13. GICHANGO, Peter Thairu 34. MANDILA, Simon
14. GIKONYO, Fridah Wamuyu 35. MASARA, Stephene
15. JOYCE, W. Mbugua 36. MINIK, Mercy Yiampoi
16. JUMA, Ruth Nasimiyu 37. MUENI, Ann Muvoye
17. JUMA, Stephen Omondi 38. MUGAMBI, James Ndirangu
18. KAMAU, Elizabeth Waithira 39. MUHIA, Paul Kabaiko
19. KAMAU, Onesmus Mucheru 40. MUIGA, Papius Kariuki
20. KANYERIA, Stanley Mugweru 41. MUKANGULA, Edmond Luvihi
21. KARANJA, Brian 42. MUKHWANA, Martin
43. MULU, Mwanza 63. ODERO, Anderson D.
44. MUNG’ARE, Kemuma M. 64. OKOTH, Kennedy
45. MUSULWA, Sheillah Khabahi 65. OKUMU, Mercy Akinyi
46. MUTHIKE, Thomas Mwangi 66. ONGERA, Geoffrey Raini
47. MUTUMA, Phineas 67. ORWOBA, Dennis Benedictor
48. MWAKUWONA, Lulu J. 68. OTIENO, Flavia Achieng
49. MWANGI, Eric Brian 69. OTIENO, Maurice Onyango
50. MWANGI, Mike 70. OTWALI, Evans Makeni
51. NDEGWA, Anthony 71. OWITI, Horace Oloo
52. NDIATTY, Robert O. 72. PARMOLA, Jacinta Cheptoo
53. NDUNGU, Martin N. 73. RAGERO, Erick O.
54. NGENGI, Samson 74. RUKUNDO, Odasi Rotaboba
55. NGETICH, Elijah Kiptoo 75. SAMBU, Silah Kipkosgei
56. NJOROGE, David I. 76. TAABU, Laura M.
57. NTARAGWI, Samson 77. TALEL, Emmanuel Kipkorir
58. NTHIGA, Patrick Kimathi 78. THUITA, Samuel
59. NYABERA, Joseph Mwene 79. TIREN, Clifford
60. NYAKIBIAM, Catherine 80. TOO, Shadrack
61. NYANG`OR, Eddah Aoko 81. WABWIRE, George Wafula
62. OBALA, Edson Daha
SECOND CLASS HONOURS (LOWER DIVISION)
1. ALI, Mumo Itumo
2. AYUGI, Russel
3. LANGAT, Collins Kipkorir
4. NJERI, Anthony W.
5. NJORA, Denis Mwangi
6. WADI, Allan
BACHELOR OF ARTS IN PENOLOGY, CORRECTION & ADMINISTRATION
1. JEBET, Damaris
FIRST CLASS HONOURS
2. NYONGESA, Billy Lvdofic
3. SIMIYU, Julius Madevere
SECOND CLASS HONOURS (UPPER DIVISION)
1. ACHOLA, Christine Amondi 15. MORAA, Ruth Ogoi
2. ADHIAMBO, Modester Othieno 16. MOSIN, Patrick Kiplimo
3. ANYANGO, Sharon Otieno 17. MUTHEE, Teresia Wanjiku
4. CHEMUTAI, Sarah Cherinyit 18. MWANGI, Anne Ngendo
5. CHERUIYOT, Justus Kiplagat 19. NJOKI, Christine
6. GITONGA, Charles Muthuri 20. NJOROGE, Jacob Ndung’u
7. KAGWIRIA, Doreen 21. NJUGUNA, George W.
8. KAIRU, Peris Nyambura 22. OKOTH, George Onyango
9. KIRUI, Elihu Kipyegon 23. OTIENO, Peter Kevin Ogutu
10 KIRWA, Kelvin 24. TEMESI, Mercy Weboko
11. KISIARA, Hannington Kipkoech 25. THUMBI, Moses Macharia
12. KOSGEI, James Kigen 26. WAHOME, Patrick Mwaura
13. KURGAT, Judy 26. WAMBUA, Nahum Mbinya
14. MBURU, Sarafina W. 28-. WAMGARIO, Ann Gathogo
BACHELOR OF ARTS IN LANGUAGE MEDIA AND COMMUNICATION
SECOND CLASS HONOURS (UPPER DIVISION)
1. ASEKA, Christine Akanya
2. BARASA, Oscar Masika
3. CHEBET, Venessa
4. CHEMUTAI, Beatrice
5. CHEPKEMBOI, Lyndah
6. DIANA, David
7. DINDI, Hildagad
8. EKHABA, Paul
9. GICHIMU, Simon Njeri
10. GOGO, Edwin
11. KAVILA, Nduku
12. KERU, Abijah
13. KIMEMIA, John Mwangi
14. KIPKENEI, Brian
15. KIRWA, Alex
16. KISANJI, Brian
17. LAGAT, Mercy Chemutai
18. LANG’AT, Daniel K.
19. MACHUYU, Bahola H.
20. MAINA, Clement
21. MATAPEL, Roxanne
22. MOKUA, Melkizedeck
23. MUSALIA, Wycliffe
24. MWOTA, Grace Njeri
25. NDAMBUKI, Syovata
26. NYAGA, Jackline Muthoni
27. NYANDOMA, Lilian K
28. OCHOLI, Millicent Nyaera
29. OGUTU, GordonOchieng
30. RONO, Mercy Chebet
31. SANG, Maulidy
32. WANGECHI, Anne Muthoni
SECOND CLASS HONOURS (LOWER DIVISION)
1. ACHIENG`, Cynthia Meru
2. ACHILLA, Mona A.
3. CHEPNGETICH, Faith
4. JEBITTOK, Brendah
5. KEINO, Jackline C.
6. KETER, Valentine Chepkurui
7. KETTER, Mary
8. KWAMBOKA, Dolphine Makori
8. OTIENO, Wycliff Odhiambo
9. SONGOK, Abigael C.
10. THIAINE, Pauline Kagwiria
11. WANGAI, Esther
BACHELOR OF ARTS IN FRENCH
SECOND CLASS HONOURS (UPPER DIVISION)
1. AMINA, Fencin Akinyi
2. MANG’OLI, Job W.
3. WANDIEMA, Christine
BACHELOR OF ARTS (FILM AND MEDIA)
SECOND CLASS HONOURS (LOWER DIVISION)
1. OMONDI BOSCO
BACHELOR OF ARTS IN KISWAHILI
SECOND CLASS HONOURS (UPPER DIVISION)
1. CHIMWANI, Adavachi W.
2. KAMAU, Nicholas Mwangi
3. KARIMI, Edwin Murithii
4. KEBWARO, Jared O.
5. KEYA, Rose Kong’ani
6. KIMANI, Stephen Mugo
7. KINYOKIE, Phideris N.
8. MAERI, Edwin Atuga
9. MAKINIA, Charles Lukobio
10. MIRIAM, Wangeci N.
11. MURITI, Victor M.
12. MUTIO, Maureen
13. MUTUMA, Mercy Kawira
14. MWANGI, Bonface Maina
15. MWERESA, Lilian Moraa
16. OMARI, Samuel Telford
17. WAMBUGU, Ann Mugure
18. WANDERA, Gladys Jebet
19. WANJIRU, Damaris Njeri
SECOND CLASS HONOURS (LOWER DIVISION)
1. NDEMWA, Petronilla K.
2. TOWETT, Gladys Chepkirui
3. UNG’ARO, Brian M.
4. WERE, Jackline Atieno
BACHELOR OF ARTS IN GEOGRAPHY
SECOND CLASS HONOURS (UPPER DIVISION)
1. AGOYA, Magdalene P.
2. ANDERE, Jesicah Ateka
3. CHEMOBO, Cecilia
4. GACHAMBA, Tony Mwaniki
5. GACHERU, Charles Kamotho
6. KAMAU, Rhoda Wangui
7. KATIWA, Salim Mutisya
8. KIRUI, Judy Chepkoech
9. MUSUNGU, Emmanuel Juma
10. MWAKISINGO, Rahama
11. MZUNGU, Richard Mutua
12. NYAGA, Flysia Wambui
13. NYAKEMWA, Janet Bousi
14. ODEMBA, Erick Omondi
15. OGINGA, Judith Atieno
16. PONDI, Brian Ochieng`
17. WANGUI, Lucy Kamau
18. WANJIRU, Lucy Wamiumu
19. WECHULI, Dinah Ayoma
20. YATOR, Jepkosgei
SECOND CLASS HONOURS (LOWER DIVISION)
1. AMAI, Alfred
The Dean, School of Arts and Social Sceinces will rise and present to the Chancellor the following 67 graduands for award of varous diplomas. As the Dean reads out the names, the candidates stand and remain standing until the last name is read. The candidates will, with courtesy, bow sit and wait for the award of the diplomas.
DIPLOMA IN SOCIAL WORK
1. CHURUTICH, Fascolyne
DISTINCTION
CREDIT
1. ABDIAZIZ, Ahmed Mohamed 12. MUYAKI, Emily
2. AHMED, Mohamed Mohamed 13. NAIMO, Hamid Mohamed
3. EKAAL, Patricia Emeru 14. NATASHA, Fancy Chelagat
4. KAINO, Nathaniel 15. NJABANI, Nicholas N.
5. KALEKENU, Ruth 16. OCHIENG, Fredrick Ouma
6. KIMANI, Victor Wanyoike 17. OKINDO, Mercy Nyaboke
7. KIPLETING, Lisanet Mathew 18. OKUL, Naomi Kemunto
8. KORIR, Faith Jepchumba 19. SERU, Ethel
9. LAGAT, Sheila Jepchumba 20. SHIVONJE, Sylvia Mugoshi
10. MAKUNGU, Damaris Naliaka 21. SIYAT, Adow Garane
11. MUTAI, Marion Chepngetich 22. SONGOK, Victor Kipkorir
23. TARUS, Redempta Cheptoo
25. TSALWA, Damary Masakhwe
1. MUCHIKA, Brian Buyela
26. WEKESA, Ibrahim Wakoli
PASS
DIPLOMA IN COMMUNITY DEVELOPMENT
DISTINCTION
1. KIPKEMOI, Hassan N. 2. MWATELA, Edward
1. ASHA, Abdille Waalim
2. GICHUI, Sharon
3. HINGA, Elvis
4. IBRAHIM, Suleiman Rashid
5. KANDIE, Ruth
6. KEMBOI, June Jemuta
7. KETER, Felix Kibungei
8. KIMORGO, Carolyne Lanoi
9. KOPI, Lydia Naliaka
10. LEERU, Roine J.
11. LOKUCH, Mercy Chepkiach
12. MAIYO, Carolyne Jepngetich
CREDIT
13. MEITAME, Jeremiah
14. MUIA, Faith
15. MUTHAMI, Steve
16. MWANGI, Rita
17. MWENDE, Winny
18. NJENGA, Stephen Kimotho
19. NYABUTO, Lydia Kemuma
20. ODONGO, Jedidah
21. SELEBWA, Owen
22. WAFULA, Nicky Shitsukane
23. WANJIRU, Maureen
DIPLOMA IN CRIMINOLOGY
1. BETT, Nixon K.
2. INGANGA, Bonface
3. KIMORGO, Samuel Kosiom
4. KISIWAI, Elkanah M.
5. LEMAYIAN, Julius
CREDIT
6. MAKUEI, Michael Aruei
7. MILANOI, Patricia
8. MULI, Francis
9. NASIMIYU, Belinda
1. LANG’AT, Kevin
PASS
DIPLOMA IN PUBLIC ADMINISTRATION
1. KOSGEI, Haron K.
1. LOIBACH, Leonard L.
DISTINCTION
CREDIT
DIPLOMA IN LITERARY JOURNALISM
1. MUTHEU, Easter
CREDIT
DIPLOMA IN FILM
1. HAFSA, YusufJama
CREDIT
SCHOOL OF EDUCATION
The Dean, School of Education will rise and present to the Chancellor the following 52 graduands for conferment of Master of Education degrees. As the Dean reads out the names, the candidates stand and remain standing until the last name is read. The candidates will, with courtesy, bow sit and wait for the conferment of the degrees
MASTER OF EDUCATION IN EDUCATIONAL ADMINISTRATION
1. KIYENG, Dinah
2. MARU, Andrew K.
3. MUTAI, Hellen Chepngeno
4. OGETO, Josephine Kemunto
5. OKHALO, Knight Nawire
MASTER OF EDUCATION IN EDUCATIONAL PLANNING
1. KOECH, Beatrice Cherotich
2. MAKANDA, Victor Omondi
3. OWUOR, Rose Achieng
4. RUTO, Paul Kimutai
5. WARUIRU, Mary Milly
MASTER OF EDUCATION IN ECONOMICS OF EDUCATION
1. SIKUKU, Lilian Nafula
2. SIMIYU, Joseph Ambrose
3. TIROP, Annastasia Chepchumba
MASTER OF EDUCATION IN CURRICULUM DEVELOPMENT
1. CHEMUTAI, Rosemary
2. CHEPTOO, Ruth
3. MOGUSU, Joyce Kerubo
4. ROP, Methusela Kipleting
5. SCHICHET, Aggrey
MASTER OF EDUCATION IN EDUCATIONAL COMMUNICATION AND TECHNOLOGY
1. KOSGEI, Joan Jepchirchir
2. LUDENYI, Medrine
3. NJOROGE, Peter Kihiu
MASTER OF EDUCATION IN RELIGIOUS EDUCATION
1. INGASO, Beatrice Busolo
MASTER OF EDUCATION IN GEOGRAPHY EDUCATION
1. KHAEMBA, Nanjala Isabella 2. NDEGWA, Ann Wangui
MASTER OF EDUCATION IN HISTORY EDUCATION
1. KIYAPYAP, Gladys C. 2. NYONGESA, John Wenje
MASTER OF EDUCATION IN ENGLISH EDUCATION
1. BARASA, Diana Wakasa
2. BUNEI, Jane C.
3. MENJO, Betty Saina
4. OSIEYO, Rosemary O.
5. SIMIYU, Mary Nanjala
6. SITIENEI, Joan Jemutai
7. TOO, Beatrice Jerotich
8. WANGIA, Gemmy T.
MASTER OF EDUCATION IN KISWAHILI EDUCATION
1. KARIUKI, John Mwangi
MASTER OF EDUCATION IN EARLY CHILDHOOD AND PRIMARY EDUCATION
1. CHIRCHIR, Jennifer Chepkirui
2. NASIMIYU, Florence W.
3. OMAMBIA, Julius Oroo
4. SANG, Carren Cherono
5. SITIENEI, Betty Jebet
MASTER OF EDUCATION IN EDUCATIONAL FOUNDATIONS
1. KIDIGA, Gidarity Mugiluri 2. OCHIENG, Millicent A.
MASTER OF EDUCATION IN TECHNOLOGY EDUCATION
1. OLABA, Tom Dada
MASTER OF EDUCATION IN EDUCATIONAL PSYCHOLOGY
1. LAGAT, Rachel 2. MALIMBE, Gaudencia
MASTER OF EDUCATION IN GUIDANCE AND COUNSELLING
1. ALI, Ahmed Yusuf
2. AWUONDA, Dan Ngala
3. MBURU, Mercy Nyokabi
4. NGULAT, Francisca C.
5. NYANKURU, James N.
6. ROTICH, Esther Jerugut
7. THUMBI, Sammy Karuimbo
POSTGRADUATE DIPLOMA IN EDUCATION
1. KEMBOI, Violet
2. KOSGEI, Lonah
3. MAFURA, Denis T.
CREDIT
The Dean, School of Education will rise and present to the Chancellor the following 1055 graduands for conferment of Bachelor of Education degrees. As the Dean reads out the names, the candidates stand and remain standing until the last name is read.The candidates will, with courtesy, bow sit and wait for the conferment of the degrees.
BACHELOR OF EDUCATION (ARTS)
FIRST CLASS HONOURS
1. EKIRU, Simon Esekon
2. KIPNGETICH, Charles
3. LOLA, John Luma
4. MAKOKHA, Linus Okoit
SECOND CLASS HONOURS (UPPER DIVISION)
1. 1. ACHOLA, Fredrick Otieno 33. BARASA, N. Dorothy
2. ADEDE, Jim Mudinyu 34. BEITI, Erick Korir
3. ADEDE, Washington Otieno 35. BETT, Kiprotich Gilbert
4. ADHIAMBO, Ruth 36. BOKE, Margret Chacha
5. ADOYO, Sylvia Awinde 37. BWIRE, Eliphas Makokha
6. AKHWABA, Dorcus Makokha 38. CHASIMBA, Edwin Andafu
7. AKINYI, Christine Owiso 39. CHEBET, Judith
8. AKULA, Ellosy Mukami 40. CHEBET, Maryann
9. ALOKA, Emma Adhiambo 41. CHEBET, Naum
10. AMBAKA, Roselyne Ravusa 42. CHEBET, Simotwo
11. AMBANE, M. Wesley 43. CHEBOI, Kimutai Lawrence
12. AMENYA, Cornelius Obegi 44. CHEBOI, Regina
13. AMENYA, Omai Evans 45. CHELIMO, Paul K.
14. ANDERE, Steven 46. CHEMAYIEK, Sarah Temoy
15. ANDIEMA, Esther 47. CHEMUTAI, Rono Linda
16. ANGIRA, Billian Achieng 48. CHEMWENO, Mercy
17. ANGULU, A. Margret 49. CHEPKIRUI, Nancy
18. ANUNDA, Millan Arasa 50. CHEPKOECH, Irine
19. ANYANGO, Atito Beril 51. CHEPKOIT, Kiprono Anthony
20. ANYANGO, Eddah Adero 52. CHEPKONGA, Gladys
21. APONDI, Nancy Tago 53. CHEPKORIR, Janeth
22. ARINGO, O. Caryl 54. CHEPKORIR, Monica
23. ASIAGI, Johnson Ombati 55. CHEPKULEI, Peter Kiplimo
24. ATIENO, Dixie 56. CHEPNGENO, Lucy
25. ATO, Bilha 57. CHEPNGETICH, Caren
26. ATOO, O. Kevins 58. CHEPTOO, Betty
27. ATOSI, Ogetto Cedric 59. CHEPTOO, Eunice Kapkory
28. AWUOR, Debora 60. CHEPWOGEN, Naomi
29. AWUOR, Faith 61. CHERONO, Janeth
30. AWUOR, Maureen 62. CHERONO, Kiplagat Elijah
31. AWUOR, Rita Brendar 63. CHERONO, Naomi Langat
32. BAIYA, Wairimu Anne 64. CHEROP, Cleophas Kigen
65. CHEROP, N. Naomi 99. KAGWIRIA, Irene Irware
66. CHEROTICH, Getrude 100. KAINO, Jonathan Kimosop
67. CHEROTICH, Mercy Kosgei 101. KALUNGE, Mwongera Silas
68. CHEROTICH, Sharon 102. KAMANDE, Salome Wacera
69. CHERUIYOT, Robert 103. KANARIO, Petra
70. CHERUTO, Kipkut Daisy 104. KANDIE, Larry
71. CHETALAM, Jerop Irine 105. KANINI, M. Christine
72. CHIBEU, Khasandi Jackline 106. KAPYEKO, Ruth Chepoghisho
73. CHOMBIR, Evelyne 107. KARANJA, Francis Kamau
74. EKIRU, Paul Esibitar 108. KARIUKI, Gathoni Jane
75. EMBEYWA, M. Keith 109. KARIUKI, James Kithaka
76. GATOBU, Jackline Gatwiri 110. KATAM, K. Andrew
77. GICHUKI, Sisto Wambugu 111. KATHURE, Judith
78. GIKUNDA, Mukami Tabitha 112. KAWIRA, Sheila Nkatha
79. HURUMA, Sumbua David 113. KAYAJA, Shirley
80. ISOE, Diana 114. KEMEI, Emmaculate Chemutai
81. JEBICHII, Valentine Bett 115. KENYANI, Lickens
82. JELAGAT, Joice 116. KEYA, O. Richard
83. JEPKEMOI, Kosgei 117. KHAEMBA, Irene
84. JEPKOECH, Rispher 118. KIBET, J. Belinda
85. JEPKOSGEI, Joyce 119. KIBET, Sang Peter
86. JEPKOSGEI, R. Some 120. KIBOI, C. Violla
87. JEPLETING, Beatrice 121. KIBOR, Jeruto Faith
88. JEPLETING, Caroline 122. KICHAMU, Victor Chazira
89. JEROTICH, Magdaline 123. KIHUNGI, Kariuki James
90. JEROTICH, Ruth 124. KIIO, Mary Wayua
91. JOHN, Ayugi Edwine 125. KILIM, Erick Rutto
92. JUMA, Betty Chelang’at 126. KIMARU, Wilson
93. JUMA, Khaleyi Mathew 127. KIMEU, Julius Sila
94. JUMA, Lydia Nanjala 128. KIMKUNG, Daniel
95. JUMA, Nasimiyu Cynthia 129. KIMTAI, Edwin Tumwet
96. JUMA, Welidan 130. KIMURGOR, Vincent
97. JUMA, Welidan 131. KING’OO, Joseph Mbithi
98. KABETE, Momanga Flankline 132. KINYANJI, Phoebe Iminza
133. KIPCHIRCHIR, Wilson 167. KOSGEI, J. Correty
134. KIPCHUMBA, Enock Melly 168. KOSGEI, Kibet Cornelius
135. KIPKORIR, Joel 169. KOSKEI, Chepkemoi Irene
136. KIPKURUI, Rono Aggrey 170. KOSKEI, Mercy C.
137. KIPKURUI, Rotich Benard 171. KUCHULEM, Agnes Todii
138. KIPLAGAT, Daniel Kimutai 172. KURGAT, Philemon
139. KIPLAGAT, J. Caroline 173. KWAMBAI, Dorcas
140. KIPLAGAT, Kennedy 174. KWAMBAI, Elias K.
141. KIPNGENO, Nelson 175. KWAMBAI, Phyllis Brenda
142. KIPRONO, E. Barmalel 176. KYALO, Ezra Mwongela
143. KIPRONO, Jeptoo 177. LANGAT, Kipkoech Hillary
144. KIPRONOH, Langat Dennis 178. LESIMALELE, Tony Elijah
145. KIPROTICH, Langat Leonard 179. LIKONO, Kevin Machanga
146. KIPROTICH, Simon 180. LIMA, Felix Chesire
147. KIPRUTO, Kemboi Edwin 181. LIMERA, James Akhalira
148. KIPSANGUT, Famba Oliver 182. LIMO, Alexander Kipchumba
149. KIPSUGUT, Jepsorno Sylvia 183. LISORENG, K. Jackson
150. KIPTOO, Festus Kipkoech 184. LOMUKE, Pkemoi Ambrose
151. KIPTOO, Kisoo Josphat 185. LUMONJE, Violet Nasiche
152. KIPTUI, Alicent Jemutai 186. LUMUMBA, Atieno Monica
153. KIRUI, Joyce Chemutai 187. LUVAYO, Davis
154. KIRUMA, Charity Wanjiku 188. LUZIRI, Clinton Amugune
155. KIRWA, Kiprugut Joshua 189. MABONGA, Moureen Namae
156. KISANG, Jepkosgei Anitha 190. MABWA, Wycliff
157. KISIVULI, Bornface 191. MACHARIA, Anne Wangechi
158. KITERIE, K. William 192. MACHARIA, Samuel Wachira
159. KITHEKA, Grace Kasui 193. MAGARE, Mokora Bonface
160. KLATAN, Krop Isaac 194. MAINGI, Kairuthi Olive
161. KOECH, Jacqueline Cherono 195. MAIYO, Chepkoech Ruth
162. KOGO, Kibet Sammy 196. MAKENA, Faith
163. KOINI, Dickson Lekishon 197. MAKOKHA, G. Juma
164. KOKONYA, Sifuna Erick 198. MAKOKHA, Kweyu Silas
165. KONGO, Beatrice Awino 199. MAKORI, Motanya Silas
166. KORIYEE, Rutto Benedict 200. MALUNGA, Okanga Joel
201. MANG’USHO, Kemboi Abel 235. MUIA, Dorcus Vaati
202. MANYALI, Lydia 236. MUIA, Teresia Wanjiku
203. MAOGA, H. Peter 237. MULONGO, Timothy Kimingich
204. MARANGA, Ondieki Naftal 238. MUNYOKI, N. Jacob
205. MAROA, Robert John 239. MUNYOKI, Pauline Musenya
206. MASIBO, Doughlas Kisaka 240. MUOKI, Winfred Kakii
207. MASUDI, Mohamed 241. MURABWA, W. Erick
208. MATHERI, Stanely Ng’ang’a 242. MURIITHI, Mwangi Nicholus
209. MATIVO, Stephen Mwongela 243. MURUKU, Joseph Mburu
210. MAYOYE, M. Rabecca 244. MURUMBA, Modesther Nebukhi
211. MBAYA, Osborn Arulla 245. MURUMBA, Truphosa
212. MBITHI, James Kyalo 246. MUSANGI, A. Fiona
213. MBITHI, Michael Mutuku 247. MUSAU, Justus Mambo
214. MBOGOH, Ruth Njoki 248. MUSAU, Stanslaus Muthama
215. MBOYA, Ben Oyoo 249. MUSUNGU, M. Martin
216. MBURU, Njeri Lucy 250. MUSYOKA, Nicholus Michael
217. MEEME, Harriet Mwendwa 251. MUTAI, Ambrose
218. MICHENI, Dorothy Kaari 252. MUTEMI, James Musili
219. MIDECHA, Sharon 253. MUTETI, Raphael Ikinya
220. MILIMO, Christopher 254. MUTHONI, Wangari Anne
221. MIRIKAU, Joshua Erick 255. MUTISYA, Caren Lydiah
222. MISIKO, A. Jackson 256. MUTUKU, Faith Mwende
223. MOENGA, Felix 257. MUTUKU, Henry Muteti
224. MOKI, Caroline Mueni 258. MUTUNGA, Nanis Kananu
225. MOKI, Annastacia Martha 259. MUTURI, Itere Abraham
226. MOKOIT, Catherine Sarai 260. MWADIME, M. Peter
227. MORANGA, Mayaka Brian 261. MWAI, Josephine Wakio
228. MTAITA, Hassan Joto 262. MWAILAH , Meshack Nyambu
229. MUCHIRA, Wanjohi J. 263. MWALE, Hillary Imbura
230. MUDAMBI, Beatrice Y. 264. MWANDICHE, Gilbert
231. MUDEITSI, Mercy 265. MWANGI, Florence Wairimu
232. MUGAMBI, James Gitura 266. MWANIKI, Elizabeth Wambura
233. MUGAMBI, M. Kenneth 267. MWANIKI, Ireri Peter
234. MUGI, Carolyne Wambui 268. MWAVALI, Stephen
269. NABUCHA, Fransisca Maikuma 303. NYAMONGO, Mochumari Faine
270. NACHAKI, Kalvin, Lorna 304. NYAMUSI, Violet Onsongo
271. NAFUNA, S. Carolyne 305. NYANGATE, Dauglas Ondari
272. NAITIEWUO, Lilian Ntiani 306. NYANG’AU, Gori Samson
273. NAKHUMICHA, Wandera M. 307. NYANYA, Joan Akoth
274. NANDWA, Gadson 308. NYARIKI, O. Ibrahim
275. NANJALA, Polyne Makhapila 309. NYATOGO, Jester Achieng
276. NANJALI, A. Nabichenje 310. NYOKANGI, Peter Momanyi
277. NANZALA, Masayi Centrine 311. NZALU, Fridah Mutethya
278. NASIEBONIO, Nicholas P. 312. OBAM, Akinyi Celestine
279. NDAMWE, K. Godwin 313. OBOP, Joseph Onyango
280. NDERI, Nicholas Mwirigi 314. OBUYA, Joshua Juma
281. NGENO, Chepkirui 315. OBWANGI, Philister N.
282. NGENO, Josphat Kiprotich 316. OCHIENG’, Kennedy Odipo
283. NGENO, Kipkoech Isaac 317. OCHOLA, Zipporah Jemila
284. NGENOH, Dominic Kipngetich 318. ODALO, Rosemary Adhiambo
285. NGETICH, Elias 319. ODHIAMBO, Susan Wanza
286. NGETICH, Michael 320. ODONDI, Ochieng’ Frank
287. NGUGI, G. Anthony 321. ODONGO, Donna Winson
288. NJAGI, Wanja Cathrine 322. ODONGO, Lavender Awino
289. NJAKUSI, S. Philip 323. ODUOR, Lucas Owino
290. NJERI, Jane Muthoni 324. ODUORY, Ekesa Peter
291. NJERU, Benson King’ara 325. OGECHI, M. Philip
292. NJIRU, Grace Wawira 326. OGEGA, Penina Nyanchama
293. NJOKI, Consolata Irua 327. OGOL, Julias Aduda
294. NJUGUNA, Mwangi 328. OGOT, Josphat
295. NJUGUNA, Wamaitha Winnie 329. OGUTU, Baltazary Okumu
296. NTEKEREI, Moseka 330. OGWALA, Ochieng Alphonce
297. NTINYARI, Caroline Gitonga 331. OJIAMBO, Maloba Erick
298. NTUKUSOI, M. Donald 332. OKELO, Rose Clarice Akinyi
299. NYABOKE, Audrey 333. OKUN, Amos Odhiambo
300. NYAKEMWE, Gabriel Sereka 334. OKUMU, Gerald Odhiambo
301. NYAMBOGA, Mokua Edwin 335. OKUMU, Machuma Philis
302. NYAMBURA, Muthoni Keziah 336. OKUMU, Oduor Festus
337. OKUMU, Omondi Nicholas 371. OTANGA, Benard
338. OKUN, Amos Odhiambo 372. OTIENO, Adhiambo Hellen
339. OKWARA, Hempstone James 373. OTIENO, Anyango Janet
340. OLINDA, Christine 374. OTIENO, Kevin O. Wanga
341. OLUNGA, A. Lydia 375. OTIENO, Phelix Oluoch
342. OMANYALA, Janet Recheal 376. OTIENO, Steven Agumba
343. OMBISA, Cynthia Mugeha 377. OUKO, Robert Obure
344. OMONDI, Fredrick Owenga 378. OUMA, Sharyne Adhiambo
345. OMONDI, Maurice 379. OWINO, Basil Okodhe
346. OMONDI, Tairus Diang’a 380. OWITI, Bernard Omondi
347. OMWOYO, Isaiah Arani 381. OWUOR, Euphrassia Ayoo
348. ONCHOMBA, Duncan Ondara 382. OYONGE, Kennedy
349. ONDIEK, Jemimah Akoth 383. RACHAM, Otange Emmanuel
350. ONDIEKI, Laban Kelvin 384. REBBY, Jepkoech
351. ONGERI, Mose Micah 385. REBECCA, T. Kide
352. ONGUBO, Angwenyi Duke 386. RECHA, Mary Judith
353. ONKWANI, Mageto Cyrus 387. ROB, Rael Chepkoech
354. ONONG’, Yvonne Adhiambo 388. ROBI, Flora Mwita
355. ONYANGO, Amos 389. ROTICH, Gladys Chemurgor
356. ONYANGO, Benard Nyakore 390. ROTICH, Laban Kipkosgey
357. ONYANGO, Bonfas O. 391. RUGUT, Chemutai Lucy
358. ONYANGO, Cheryl Trizer 392. RUTTOH, Emmanuel
359. ONYANGO, Elisha Otieno 393. SAKA, Lotho Jackson
360. ONYANGO, Johnson 394. SANG, Alfred Kipngetich
361. ONYANGO, Maurice 395. SHEIKH, Said Ore
362. ONYANGO, Wabwire Victor 396. SHIJEDI, Derrick Asiavugwa
363. OOKO, David Otieno 397. SIMINYU, N. Petronilah
364. OPETO, Fredrick O. 398. SIMIYU, J. Dennis
365. ORONGO, Samuel Nyamonyo 399. SITTI, Nelson Wambembe
366. ORUKO, Kepha Yogo 400. SYLVIA, Jepkemboi
367. OSIBA, O. Cleophas 401. TANUI, Kipkemboi Stanley
368. OSIEMO, B. Doreen 402. TARUS, Nicholas
369. OSINGI, Erick Machoni 403. TONGAR, Mnangat Musa
370. OSUNDWA, Masoud Musa 404. TONUI, Ishmael Cheruiyot
405. TOO, Emmanuel Kipruto 417. WANG’ONDU, Wanjiru Naomi
406. TOWETT, Jemutai Flora 418. WANYONYI, Michael Wanyama
407. TOWETT, Jerono Christine 419. WANZETSE, O. Isaac
408. WABWIRE, F. Benjamin 420. WAPUKHA, Joan Precious
409. WALELA, Emmanuel Wafula 421. WASWA, Pauline
410. WAMALWA, Jescah 422. WERUNGA, Joseph
411. WAMALWA, N. Sylvia 423. WETABA, Watitwa George
412. WAMBUA, Frederick Kilea 424. YEGON, Janneth Chepkorir
413. WAMBUA, Stephen Mutie 425. YIAMPOI, Eunice Kamala
414. WAMBUI, Mbuki Milka 426. YUSUF, Namwaya Farida
415. WAMUYU, Njeri Julia 427. ZUMA, Elvis Mgandi
416. WANGAI, Teresia Wanjiru
SECOND CLASS HONOURS (LOWER DIVISION)
1. ABALLA, Velia 18. CHEPKEMOI, Irine
2. AGWATA, Enock 19. CHEPKEMOI, Mercy
3. AJIGO, Victor Collins 20. CHEPKEMOI, Mercy
4. AKINYI, Steever Oduor 21. CHEPKIRUI, Daisy Koech
5. ATATI, Geoffrey Manyoni 22. CHEPKIRUI, Faith
6. AUMA, Amani Beldine 23. CHEPKIRUI, Naomi
7. BARASA, Silas Wafula 24. CHEPKIYENG, Jelagat Sharon
8. BETT, CalebKimutai 25. CHEPKOECH, Biomdo Naomie
9. BIWOTT, Timothy Kimeli 26. CHEPKONGA, K. Daniel
10. CHEBET, Lucy Lokortodo 27. CHEPKORIR, Naomi
11. CHEBET, Mercy 28. CHEPKWONY, Faith Chepchumba
12. CHEBET, Millicent 29. CHEPKWONY, Noah
13. CHEBET, Zeddy 30. CHEPNG’ETICH, Whitney Bii
14. CHELANGAT, Sharon 31. CHEPSAT, Jepkoech Faith
15. CHEMJOR, Judith Jepngetich 32. CHEPUSIEN, R. Robin
16. CHEPCHUMBA, Caroline 33. CHEROGONY, Kiptoo Amon
17. CHEPKEMOI, Hidah 34. CHEROTICH, Keah Martha
35. CHERUIYOT, Clifford Kipkoech 69. KIYAI, Jepkorir Mercy
36. CHESANG, Ann Kirui 70. KOECH, C. Jeremmy
37. CHIRCHIR, Joan J. 71. KOECH, Cherono Oliviah
38. JERONO, Irine 72. KOECH, Jacqueline Cherop
39. JOEL, Hellen Bochere 73. KOECH, Jeptarus Ruth
40. JUMA, Joseph 74. KOMEN, Joyce Jebiwott
41. JUMA, Mutethya Rhoda 75. KORIR, Evans Kiptoo
42. KAITANY, Timothy Kiptalai 76. KOSGEI, Dominic Kipruto
43. KAMAU, Marystella Wambui 77. KOSGEI, Nelly Chelimo
44. KANAIZA, Sylvia 78. KURGAT, Milka C.
45. KANGOGO, Titus Kibet 79. KUTO, Faith Cherono
46. KARIUKI, Juliet Murugi 80. KWENDO, Martin Tabwa
47. KEMBOI, Mercy Jepkogei 81. LAGAT, Solomon K.
48. KEMEI, Dayana Chebet 82. LEL, Christabel Chebichii
49. KENDI, Mercy 83. LIMO, Kiprono Amos
50. KIBET, Janet Jeptoo 84. LIYAYI, Davis
51. KIBOR, Luka M. 85. LOMERI, Merceline Chepengat
52. KIHARA, S. Kigo 86. LOTULIATUM, Paul Kiptoo
53. KILWAKE, N. Mercy 87. LOUKWELE, Hannington K.
54. KIMATHI, Esther Ntinyara 88. LUEMBO, Brenda Chivingo
55. KIMITEI, Dorcas C. 89. MABU, Janet Wangui
56. KINYANJUI, Maina Paul 90. MACHUKA, N. Risper
57. KIPCHIRCHIR, Samuel 91. MAGOBA, Nancy Biliet
58. KIPKEMEI, Melilei Towett 92. MAITO, Emmanuel Leitato
59. KIPKOECH, Edwin K. 93. MANGOBE, Rispah Nabalayo
60. KIPROTICH, Jane Jerop 94. MASIKA, Linet N.
61. KIPTOO, Noah P. Kiror 95. MASIKA, Linet N.
62. KIPTOO, Carolyne Jebet 96. MATEELONG, Sarah Seenai
63. KIPTOO, Sheila Chepkoech 97. MOMANYI, Charles
64. KIPYEGO, Timothy 98. MUASYA, Alex Mbinda
65. KIPYEGON, Vincent R. 99. MUDAKI, Valerie Kaziga
66. KIRUI, Chenebet Winser 100. MUGAMBI, Muriiki Dennis
67. KIRUI, John Kipkorir 101. MUGATSIA, Dorcus Imali
68. KITHINJI, Joy Kathure 102. MUGOYWA, Lavendah
103. MUIRURI , Wanjiku Monicah 137. OMONDI, Onyango Patrick
104. MUIYA, Mary Kavutha 138. OMONYA, B. Sharlyne
105. MUKEYA, Stella 139. OMWENO, Abdul
106. MUKHABI, Sharyne 140. ONYANGO, Anyango Lynette
107. MUKHAMARI, Nabwile Lilian 141. ONYANGO, Paul Odhiambo
108. MULWA, Jebiwott Joyce 142. OSEWE, Faith Adhiambo
109. MURITHI, Ken Muthuri 143. OTIBINE, Anyangat Eunice
110. MUSUMBA, Felix M. 144. OTIENO, Arthur Jack
111. MUTEGI, Pharis Mwenda 145. OWINO , John Nabwoba
112. MUYAYA, Wekesa James 146. OYINGO, Justine A.
113. MUZAME, Lynne Kedogo 147. RANYEI, Kiplangat Amos
114. MWAGANDA, Kwekwe Happiness 148. RATEMO, Edwin Mochama
115. MWIHAKI, Asitha Tabitha 149. RONO, Kipng’etich Ken
116. NABAKWE, Washington A. 150. RONOH, Jeruto Vivian
117. NAMAI, Patricia K. 151. ROP, Kipchumba Mike
118. NAMISIKO, Nelima Rael 152. ROTICH, Brenda
119. NDEHU, Caroline Wamuyu 153. ROTIKEN, John Otuma
120. NDUNGU, Josephine Wanjiru 154. RUTO, Ruth Chepchirchir
121. NGENO, Simon Kipkemoi 155. RUTTO, Kipkemoi Ken
122. NGETICH, Andrew K. 156. SALASYA, O. Chrispinus
123. NGITI, Calvin Obiero 157. SAMBAI, Lucy C.
124. NGOBIRO, Valentine J. 158. SANG, Gladys Cheptoo
125. NGURATUKEI, Allan Kamzee 159. SHIVANDA, Brown Musunzachi
126. NYABUTO, Ogari Benjamin 160. SHOLLEI, Valentine Jeruto
127. NYAMWAMU, Fridah Bonareri 161. SIKULU, N. Nancy
128. NYANUMBA, Mercy Kemunto 162. SIMIYU, N. Pauline
129. NYONGESA, Millicent Nafula 163. SIMIYU, W. Antony
130. OCHESSI, Dennis Mufutu 164. SIMOTWO, Linah Cherop
131. OCHWANGI, Valentine Nyaboke 165. SING’OEI, K. Stanley
132. ODERO, Eric Onyango 166. SIRMA, Judith
133. ODHIAMBO, Awuor Veronica 167. SISELA, Veronica Namasa
134. ODODA, Christopher 168. SIVITARI, Selina Nakhumicha
135. OKINDO, Ombati Dennis 169. SOITA, Collins Wanjala
136. OMONDI, Elisha Kevins 170. SONGOL, Winnie Jepchumba
171. TULEL, Stephen Lorot 180. WANJIA, Phillip Otieno
172. URUGU, Patriciah 181. WANYAMA, Metrine
173. WAFULA, Davies Nyukuri 182. WANYONYI, Bramwel Juma
174. WAFULA, Dorine N. 183. WASIKE, Ekeya Stephen
175. WAFULA, N. Electine 184. WEKESA, Lucy Okanya
176. WALIAULA, N. Lilian 185. WEKESA, Masinde Denis
177. WAMBANI, Nafula Irene 186. WESONGA, Okumu Stephen
178. WANDERA, Beatrice 187. YEGO, Damaris Leperes
179. WANJALA, Oscar Mulima
BACHELOR OF EDUCATION (GUIDANCE AND COUNSELLING)
SECOND CLASS HONOURS (UPPER DIVISION)
1. ANITA, Mumbi Njagi
2. BURALE, Carolyne Nancy
3. CHEPKEMBOI, Mercy
4. GATHONI, Wanja Elizabeth
5. KIMANI, Salome Muthoni
6. KINGORO, Jane Nakhumicha
7. KIOKO, Evalyne Wayua
8. MBERIA, Fridah Makena
9. MURUGA, Angeline Wainuku
10. MWENDWA, Festus Kyalo
11. NCABIRA, Kellen
12. NGANGA, Jason
13. NJAGI, Kawira Justa
14. OKONGO, Kegwaro Danford
15. OMBATI, Moragwa Daphine
16. OWILI, A. Merceline
17. RIUNGU, Daniel M.
SECOND CLASS HONOURS (LOWER DIVISION)
1. BIRGEN, Rene C.
BACHELOR OF EDUCATION
(EARLY CHILDHOOD AND PRIMARY EDUCATION)
FIRST CLASS HONOURS
1. MURUMBE, Wairimu Mary
2. MUTUKU, Nduku Rosemary
3. MUVITI, Mukei Jacinta
4. NTOMARIU, Harrison M.
5. OLOO, Simeon Alembi
SECOND CLASS HONOURS (UPPER DIVISION)
1. 1. ACHIENG, Helida Onyango 23. DUBA, Adan Galgalo
2. AHINDI, Elizabeth 24. EREGAI, Musa
3. ALUSA, Janet Khanyaha 25. ERONDE, Edith Makonjio
4. ANGUKA, Achieng Josephine 26. FATUMA, Mbeyu Nyawa
5. ANYANGO, Jane Obiet 27. GUMA, Joseph Oluoch
6. ASENA, Musimbi Violet 28. JEPLETING, Judith
7. ASIAGO, K. Jemima 29. JEZA, Mkonza Doris
8. AWINO, Apiyo 30. KAGECHE, Jecinta Wanjiru
9. AWUOR, Ochieng Josphine 31. KAITA, Nancy Namalwa
10. AZELWA, A. Shaba 32. KAMAU, Pauline Wangui
11. BARASA, Betty 33. KAMORE, Eunice Wanjiku
12. BIWOTT, Jane Jemtai 34. KANDIE, Elizabeth Chemuge
13. BOSIRE, Julian Kerubo 35. KARONGO, Milkah Wanjiru
14. CHEBET, Hellen 36. KATUI, John Kipgetich
15. CHEMOSOP, Lilian Sindano 37. KESEKO, Howard K.
16. CHEMUTAI, Zeinabu Latama 38. KIOKO, Miriam Nzula
17. CHEMWOLO, Kemboi Vitalis 39. KIPKENEI, Gladys Jepkemei
18. CHEPKOECH, Langat Doreen 40. KIPRUTO, Bernard
19. CHERUIYOT, Prisca 41. KIPTARUS, Benjamin
20. CHIRCHIR, Zenah 42. KOSGEI, Joyce Chebet
21. CHOLOLI, Eliud 43. KURIA, Mercy Wambui
22. DRASILA, Kagwira Mucee 44. KWAMBOKA, Ray N.
45. LAGAT, Peres 79. NJIRU, Benson Gitonga
46. LANGAT, Jackline 80. NYAKIENI, Florence M.
47. LEL, Malick Kipkoech 81. NYAKUNDI, Everline N.
48. LOCHOLIA, J. Benjamin 82. NYAMU, Micheni Samuel
49. LONYANG’APOI, C. Dinah 83. NYANGASI, Mary
50. LOONTUBU, Seelah 84. NYANUMBA, Nyamoita Isabellah
51. LUKUNGA, Isutsa Beryl 85. OCHOLA, David Otieno
52. MAINA, Evaline Chemutai 86. OLAO, Evans Mos
53. MAINA, Stella 87. OMARI, Akisa Julia
54. MALESI, Mildred 88. ONDIEKI, Beatrice
55. MASWAI, Miriam 89. ONZERE, Lunyagi Carren
56. MAYOYO, M. Sheila 90. OTIENO, Akinyi Ann
57. MBULAH, Sophie Wavua 91. OTTUKO, Mathew S.
58. MEYANIK, Faith R. Masi 92. PKEMOI, Jedidah
59. MOSETI, Rose Nyasaina 93. ROMANA, Jepkinyor Limo
60. MUCHANGI, Caroline Nyakio 94. RONGOEI, Joan Chepkosgei
61. MUEMA, Veronicah 95. RONO, Liliy Chepkirui
62. MUNYASI, N. Lilian 96. RUGUT, Jepkorir Naomi
63. MUREKA, Rose 97. RUTTO, Clement
64. MUREY, Chemeli Jane 98. SAINA, Dinah
65. MURIMI, Nelly Wanjiku 99. SHIKUKU, Pascal Musiko
66. MUTKAA, Veronica Cherotich 100. SICHANGI, Jane
67. MWACHILUNGO, T. Francis 101. SIGEI, Linner Chepkoech
68. NABISWA, Cainet 102. SIMBA, Goretty Atieno
69. NANZALA, Joan 103. SISUMA, Martina
70. NASWA, Alice Kibai 104. SUNGUTI, Lilian Neema
71. NDAVI, Ezekiel Mutuku 105. TANGARA, Milton
72. NDEGWA, Irene Wandia 106. TARUS, Rose Jepkemboi
73. NDEGWA, Lydia 107. TESOL, Selina
74. NDOMBI, Naomi Sisan 108. TESOT, Rosemary Cherotich
75. NGASE, Wilberforce K. 109. THUKU, Patricia N. Wambui
76. NGETICH, Grace Jemutai 110. TIROP, Chepkorir Violah
77. NGOMO, Mbeti 111. TONUI, Anne
78. NJERU, Jackline Gakii 112. TSUMA, Tsesi Salimu
113. WABOMBA, Nyongesa
114. WAENI, Musyoka
115. WALWANDA, Noor
116. WAMBANI, Nekesa Joydee
117. WANGARE, Mary Kimani
118. WANJIKU, Beth
119. WANYAMA, Josephine
120. WESUSA, Josephine N.
121. YATOR, Salome
122. ZIRO, Chikume
SECOND CLASS HONOURS (LOWER DIVISION)
1. 1. ANZIYA, AgnesWere
2. CHEBOR, Lilian Kandagor
3. CHEMWENO, Eunice
4. CHEPCHUMBA, Kirior
5. CHEPKORIR, Jane
6. CHEPKWONY, Ruth Jelagat
7. CHEPYEGO,Elizabeth
8. CHESANG, Salina K.
9. CHESEREK, Chelimo
10. KANGOGO, Grace Jepkosgei
11. KEBENEI, Kipkemei Elly
12. KHATIKA, Seka A.
13. KIRUI, C. Joyce
14. KOSGEI, Sheila
15. LAYATUM, Roselyne S.
16. LONGURIARIPO, Chepatiy Mary
17. LUMASAI, Solomon
18. MALAKWEN, C. Susan
19. MUSTAFA, Aroi
20. MWITA, M. Magaiwa
21. NYAPERA, Vivian Ayuma
22. OGUTU, Alex Odongo
23. PKIYENY, Julia Rotuno
24. SEUREI, Rose
25. SURUGAI, Sammy
26. TONUI, Lilly
27. WAITA, Lucy Nzisa
28. WESEBEBE, Bernard
BACHELOR OF EDUCATION IN SPECIAL NEEDS EDUCATION, PRIMARY (DEAFBLIND)
SECOND CLASS HONOURS (UPPER DIVISION)
1. WAKHUNGU, Madlyne M.
BACHELOR OF EDUCATION IN SPECIAL NEEDS EDUCATION, PRIMARY (VISUAL IMPAIRMENTS)
SECOND CLASS HONOURS (UPPER DIVISION)
1. ACHIENG, Lilian
2. KALO, Vugutsa
3. LANGAT, Zabad Kiprotich
4. MWACHILUNGO, Vincent Yawa
5. NAMBUTE, Judith
6. NDEMO, Kevin Karani
BACHELOR OF EDUCATION IN SPECIAL NEEDS EDUCATION, PRIMARY (HEARING IMPAIRMENTS)
SECOND CLASS HONOURS (UPPER DIVISION)
1. AKWAMA, Sabina
2. GITHINJI, Beatrice Wangeci
3. KIRIMI, Makena Moreen
4. NG’ANG’A, Eunice Ng’endo
5. NYAIRO, O. Julius
6. OMORI, M. Hagitha
7. POISA, Nespory Righa
8. SINGORO, N. Sarah
9. WERIMO, Agnes
BACHELOR OF EDUCATION IN SPECIAL NEEDS EDUCATION, PRIMARY (PHYSICAL IMPAIRMENTS)
SECOND CLASS HONOURS (UPPER DIVISION)
1. AWOUR, Rose Emma
2. CHEMINA, Vincent L.
3. CHESESIO, Monicah
4. KIPSIRO, Beatrice
5. MWANGI, Beatrice Camanie
6. MWANGI, Tabitha Wanjiru
7. OKOLA, Stephen
BACHELOR OF EDUCATION IN SPECIAL NEEDS EDUCATION, PRIMARY (EMOTIONAL AND BEHAVIOURAL DISORDERS)
SECOND CLASS HONOURS (UPPER DIVISION)
1. AKELO, Ida Monica
2. AWUOR, Akuom Teresiah
3. ELIMLIM, N. Godwin
4. JUMA, EveAnyango
5. KADIMA, Petronilla Auma
6. KOYALE, Albert
7. MUISU, Oripha Mutheu
8. NJUGUNA, Susan Wanjiku
9. OLOO, Dorothy Akinyi
10. WANJIRU, Kariuki Muhia
BACHELOR OF EDUCATION IN
SPECIAL NEEDS EDUCATION, SECONDARY SCIENCE (VISUAL IMPAIRMENTS)
SECOND CLASS HONOURS (UPPER DIVISION)
1. AMBOGA, Victor
2. MUHONJA, Dianah
3. MWENJE, Betty Nyawira
BACHELOR OF EDUCATION IN SPECIAL NEEDS EDUCATION, SECONDARY ARTS (VISUAL IMPAIRMENTS)
SECOND CLASS HONOURS (UPPER DIVISION)
1. KAGWIRIA, Fridah
2. KIRUI, Denis Kimutai
BACHELOR OF EDUCATION IN
SPECIAL NEEDS EDUCATION, SECONDARY SCIENCE (HEARING IMPAIRMENTS)
SECOND CLASS HONOURS (UPPER DIVISION)
1. ATIENO, Marceline
2. KARAMBU, Judy
3. KEITANY, Jeburet Caroline
4. KUMELO, S. Humphrey
5. LOTUNEI,Hellen C.
6. MANGENI, Philip Mugeni
7. MBOYA, Bob Robert
8. MBURU, Mercy Wanjiku
9. OKELLO, Niccodemous Abuto
10. ON’GOLA, Moline Anyango
11. OTIENO, Peter Owinga
12. WANYAMA, P. Simiyu
SECOND CLASS HONOURS LOWER DIVISION
1. ANYIRA, Rebecca Anjiko
2. AYOYI, Dennis N.
3. MUNGAI, Mukiri Samwel
BACHELOR OF EDUCATION IN SPECIAL NEEDS EDUCATION, SECONDARY ARTS (HEARING IMPAIRMENTS)
SECOND CLASS HONOURS (UPPER DIVISION)
1. CHEPKIRUI, Mercy
2. INDECHE, Bruno Muhanda L.
3. ODERA, Petit Calvince
4. ODHIAMBO, Hilda Anyango
5. RADOLO, Mary Nyambas
SECOND CLASS HONOURS (LOWER DIVISION)
1. KIMUTIO, Jeptum Esther 2. MUTHONI, Grace Mwangi
BACHELOR OF EDUCATION IN
SPECIAL NEEDS EDUCATION, SECONDARY SCIENCE (EMOTIONAL AND BEHAVIOURAL DISORDERS)
SECOND CLASS HONOURS (UPPER DIVISION)
1. BARASA, Nekesa Stella
2. JOMO, Motego Benard
3. KOECH, K. Andrew
4. NYAMORI, Atieno Mercyline
BACHELOR OF EDUCATION IN SPECIAL NEEDS EDUCATION, SECONDARY ARTS (EMOTIONAL AND BEHAVIOURAL DISORDERS)
SECOND CLASS HONOURS (UPPER DIVISION)
1. LOBUIN, Daniel Lopokor
BACHELOR OF EDUCATION IN SPECIAL NEEDS EDUCATION, SECONDARY ARTS (DEAFBLIND)
SECOND CLASS HONOURS (UPPER DIVISION)
1. CHOMBA, Caroline Njeri
BACHELOR OF EDUCATION IN
SPECIAL NEEDS EDUCATION, SECONDARY SCIENCE (DEAFBLIND)
SECOND CLASS HONOURS (UPPER DIVISION)
1. OUMA, Odhiambo Edwin
BACHELOR OF EDUCATION (SCIENCE)
FIRST CLASS HONOURS
1. KINOTI, Godfrey Kirimi 2. MAINA, Hezron Oyaro
SECOND CLASS HONOURS (UPPER DIVISION)
1. AGASA, Moraa Emily 27. KIPTUM, K. Moses
2. AKELLO, Diana Otieno 28. KOBIA, Nathan Kaberia
3. ATACH, Rotich Robert 29. KOMEN, Gladys Jerotich
4. AUMA, Francis Odhiambo 30. KONDOA, Juma Samuel
5. BETT, Phylis 31. KUNDU, James
6. CHEPKURUI, Eddah 32. LIMO, Silas Cherutich
7. CHEPNG’ENO, Chepkwony 33. LORINYOK, Enuki Francis
8. CHEPTOO, Caroline 34. MAKOKHA, B. Zabedayo
9. CHERUIYOT, L. Koech 35. MASALANGE, Isabela Nekesa
10. IBRAHIM, Ongondi Jonathan 36. MBUVI, Muthini John
11. IMBWAGA, Musinde Kelvin 37. MOSORORI, Okemwa Francis
12. JUMA, Jack Omondi 38. MUGWERU, Julius Njagi
13. KANGA, D. Wangwe 39. MULE, Alexander Muema
14. KEIYO, J. Kipkorir 40. MURKUK, Lemiso Emmanuel
15. KEMBOI, Kipleting David 41. MUSYOKA, Flora
16. KEMEI, Violah Chepkurui 42. MUSYOKI, Mutuku
17. KENYATTA, Ongoko Fred 43. MUTAI, Eliud
18. KHAOYA, Lucas Mukwabi 44. MUTUMA, Douglas Gitonga
19. KIAGE, Vincent O. 45. MWANGI, Gibson Maina
20. KIMAMA, Alex Said 46. MWANGI, Grace Wambui
21. KIMEU, Stephen Muthoka 47. MWANGI, Moses
22. KIOKO, Joseph Mbondo 48. MWANIA, Kilonzo Daniel
23. KIPKEMOI, Cheruiyot 49. MWETI, J. Kathure
24. KIPKWANG, Jemosop 50. NABWAYO, Haron Mukulo
25. KIPLANGAT, Leonard Koech 51. NAMWAYA, Dennis Wanyonyi
26. KIPROTICH, Bett Andrew 52. NGARI, Simon Njue
53. NYABERA, Ondieki Dominic 69. OTIENO, Benard Onyango
54. NYAMAI, Alex 70. OTIENO, Ochieng’ Victor
55. NYAMWEYA, Hillary Nyabaro 71. OYARO, Denish Odhiambo
56. NYANGUTE, Dickson O. 72. PONDI, Gloria Awino
57. OBURA, Dickens 73. ROTICH, Isaack
58. OCHIENG’, Fredrick Owira 74. SEME, M. Isaiah
59. ODHIAMBO, Francis Barack 75. SHIKUKU, K. Ronald
60. OGUGU, Erick 76. SIAGA, Dennis Okoth
61. OKETCH, Odhiambo Moses 77. SUMBA, Simon Wesonga
62. OMBUI, Bonface M. 78. VIDIJA, Alex
63. OMUTITI, Byron Javan 79. WANJA, Anne Mwangi
64. ONSERIO, Nyakina Japhet 80. WANJALA, Edward
65. ONYWERE, Justus 81. WANJALA, Fednand Paul
66. OOKO, Agness Akeyo 82. WARINDA, Omboho Domnickus
67. OPONDOH, Maloba Dennis 83. WEKESA, N. Metrine
68. OSEWRE, George Omondi
SECOND CLASS HONOURS (LOWER DIVISION)
1. AROSI, A. Pius
2. CHEPKIRUI, Pamela Rotich
3. CHEROTICH, Gladys
4. CHESOIT, Chemariach Teresa
5. GEU, Ghai Kuei
6. JEPKOECH, Marion
7. JUSTUS, Ogake Yvone
8. KIPCHUMBA, Nicholas
9. MAIYO, Jerop Rodha
10. MBURU, John Kimani
11. MOGIRE, Nyabaro Hesbon
12. MUGUNG’EY, Rotich Elisha
13. NDEGWA, Ngatia Moses
14. NJENGA, Hannah Wambui
15. OSIDE, Sophia Okoyo
16. RONOH, Geoffrey
17. ROTICH, Nelson Poriot
18. SAVATIA, Justus Musieba
19. TANUI, Kipruto Elkana
20. WANYONYI, Silva Chrisantus
BACHELOR OF EDUCATION
(TECHNOLOGY EDUCATION – POWER MECHANICS TECHNOLOGY)
SECOND CLASS HONOURS (UPPER DIVISION)
1. KARIUKI, James Mwangi
2. MULANDI, Joshua Mutunga
BACHELOR OF EDUCATION (TECHNOLOGY EDUCATION
–MECHANICAL TECHNOLOGY)
SECOND CLASS HONOURS (UPPER DIVISION)
1. MUNUANGO, Beatrice Awino
BACHELOR OF EDUCATION (TECHNOLOGY EDUCATION –
ELECTRICAL AND ELECTRONICS TECHNOLOGY)
FIRST CLASS HONOURS
1. OMBATI, Kerubo Deborah
SECOND CLASS HONOURS (UPPER DIVISION)
1. MUNAI, Helmut Henry
2. MURANDA, Joash
SECOND CLASS HONOURS (LOWER DIVISION)
1. OMWENO, Okari Samuel
BACHELOR OF EDUCATION (TECHNOLOGY – COMPUTER)
SECOND CLASS HONOURS (UPPER DIVISION)
1. AMUTAVI, Mark
BACHELOR OF EDUCATION (TECHNOLOGY – BUILDING AND CONSTRUCTION)
SECOND CLASS HONOURS (UPPER DIVISION)
1. AGOLA, Patrick Ngwala
2. GITAU, Bonface Njoroge
3. IRUNGU, Daniel Mwariri
4. KIMANI, Douglas Gachira
5. LETING, Kimutai Emmanuel
6. WANG’ANG’A, George Kamiti
BACHELOR OF EDUCATION (BUSINESS STUDIES)
FIRST CLASS HONOURS
1. WAFULA, Methusellah Samuel
SECOND CLASS HONOURS (UPPER DIVISION)
1. AMANI, Alvin Lusangalu 20. KIENDE, Juster
2. APOLLO, Ndungu Martin 21. KIMANTHI, Ruth Mbinya
3. AWINO, Maryanne Tillah 22. KIMATHI, Victory
4. CHEGE, Joshua Mbugua 23. KINYANJUI, Leonard Mungai
5. CHELANGAT, N. Tonui 24. KIVINDU, Angela
6. CHEPKEMOI, Gladys 25. KOSGEI, Kiplagat Lameck
7. CHEPKOECH, Joyce 26. KOSGEI, Mercy
8. CHEPKWONY, Geoffrey Kibet 27. LANGAT, Jemjor Evaline
9. CHEPNGENOH, Joyce 28. MAKOKHA, Sarah
10. CHERONO, Hellen 29. MARORO, Yvonne Mokeira
11. GITONGA, Fionah Kagwiria 30. MARTIN, Antony Makau
12. ISANDAH, Cleophas Peter 31. MBOGO, Memu Brayan
13. ISIGI, Valary 32. MOHAMED, Ali Tima
14. JEPKEMBOI, Rebeccah 33. MOMANYI, Stella Mongina
15. JOHN, Monicah 34. MORANG’A, Kemunto Janet
16. KAARIA, Kanana Hydah 35. MUCHIRI, David N.
17. KARAMBU, Mercy 36. MUIA, Edna Nzisa
18. KARLO, Daniel Kayogi 37. MULUMIA, Nasimiyu Sylvia
19. KHAEMBA, M. Tom 38. MUTAI, Benard K.
39. MUTHENGI, Alex M. 55. OGWENO, Felix Oluoch
40. MUTHUI, Nancy Kalee 56. OJWANG, Evalensa Atieno
41. MUTUGI, Peter Michael 57. OLEWE, Wilson Mwamba
42. MUTURA, Benson 58. OMONDI, Jared Odero
43. MWANGI, Richard Karimi 59. OMUMIA, Ruth A.
44. MWANIA, Fidelis Muoti 60. ONYANGO, V. Otieno
45. MWANIKI, Jackline Muthoni 61. ORWARU, Nyagemi Finlay
46. MWASHETI, Omar Rama 62. OTIENO, Peter Omollo
47. MWERERIA, Mercy Karimi 63. OTIENO, Stephen Ouma
48. MWITI, Mercy Ndumba 64. OUMA, O. Victor
49. NDIRANGU, Maina Samuel 65. OUYA, Akinyi Beryl
50. NDWIGA, Caroline Murugi 66. WACHERA, Margaret
51. NGETICH, Kipruto Mathew 67. WAKASALA, Wafula Emmanuel
52. NJIRAINI, Irungu Morris 68. WAMBUA, Anthony Kimuyu
53. OBONYO, Stephen Ochieng’ 69. WANJALA, Nanjala Eunice
54. OGUTU, James Njangi
SECOND CLASS HONOURS (LOWER DIVISION)
1. ETYANG, Moses E.
2. GICHUHI, Margaret Wanjiku
3. LANGAT, Geoffrey
4. LODENYI, Dorothy
5. MUTISYA, Manasseh Muuo
6. MWANIKI, Christine Kaeni
7. NGURU, N. Beatrice
8. NZIU, Peter Masaku
9. ODUORY, Clevin
10. OLUOCH, Ochieng’ Samson
The Dean, School of Education will rise and present to the Chancellor the following
225 graduands for award of varous diplomas. As the Dean reads out the names, the
candidates stand and remain standing until the last name is read. The candidates will,
with courtesy, bow sit and wait for the award of the diplomas.
DIPLOMA IN EDUCATION (SCIENCE)
DISTINCTION
1. ABRIMAHAT, Ahmed Yusuf
2. AHMED, Omar Ibrahim
3. AMINA, Hassan Abdi
4. FEISAL, A. Iman
5. GELGELO, Huka Belambel
6. HASSAN, Abdi Diriye
7. IBRAHIM, Mohamed Warsame
1. ABDI, Omar Mohamed
2. ABDIAZIZ, Shafee Abdullahi
3. ADEN, Ahmed Yussuf
4. ADOW, Mohamed Ibrahim
5. AHMED, Bare Shuriye
6. AHMED, Hussein Abdulaahi
7. FEISAL, Hussein Farah
8. GELLE, Moulid Ibrahim
9. HUSSEIN, Abdullahi Issack
10. HUSSEIN, Mohamed Guhad
11. JAMA, Ahmed Mohamed
8. LEILO, Abdi Hussein
9. MOHAMED, Abdi Sheikh
10. MOHAMED, Shukri Sheikh
11. SAHAL, Ahmed Bashir
12. SAID, Hirsi Ali
13. SALAT, Abdi Msulwa
CREDIT
12. MOHAMED, A. Abdi
13. MOHAMED, Abdi Ali
14. MOHAMED, Omar Abdi
15. MOHAMUD, Said Harun
16. MUKHTAR, Sirat Mahdi
17. MUSE, Yare, Aden
18. NOOR, Abdullahi Ali
19. NOOR, OmarShale
20. OMAR, Bulle Nunow
21. YUNIS, Ali Shegow
DIPLOMA IN EDUCATION (ARTS)
1. ALI, Elizabeth Wanja
2. AMBAISI, Valentine B.
3. ANGELINE, Julius
4. CHEPNGETICH, Vicky
DISTINCTION
5. EKAALE, Tabitha
6. KIPLIMO, Scolastica J.
7. MUSAMALI, Timothy Mutevo
8. WAMBUA, Joseph
1.
ABIERO, Raphael O. CREDIT
24.
JUMAH, Brian Ademba
2. ADERO, Lorine 25. KAMAU, Monicah W.
3. AKOTH, Everlyne Ingutia 26. KARANGO, Irene M.
4. ALOO, Patriciah Achieng 27. KHAEMBA, J. Wafula
5. ANDABWA, Eric 28. KIMAU, Jeremiah
6. ANGATIA, Nelly 29. KIPROTICH, Alex Tanui
7. BIWOTT, Angeline J. 30. KIPTOO, Gregory Komen
8. BUTALA, Nina Acline 31. KIPYA, Kipsoi
9. CAROL, John 32. KIPYEGO, Jeremiah
10. CHANGAWA, Duncan 33. KIRUI, Pinon Wananda
11. CHARO, Zawadi Constance 34. KISEREMA, Joseph
12. CHEBET, Jescar Malel 35. KISHOYIAN, Samwel
13. CHEBET, Mercy 36. KISIANGANI, N. Anne
14. CHEBII, Hope 37. KUMBUTI, Racheal
15. CHEBON, J. Lucy 38. KYENDE, Raphael
16. CHELIMO, Evaline 39. LAGAT, Silver J.
17. CHEPKIROI, Rotich 40. LENG’ENY, Lucy Nenkokwai
18. CHEPKORIR, Biarose 41. MACHARIA, Samson
19. CHEPWOGEN, Evaline 42. MAINA, O. Peter
20. CHESIRE, Sharon 43. MASAI , Eunice Chepkemoi
21. JEPTUM, Calvin 44. MASENGE, Verah
22. JEROP, Emmy 45. MBATIA, Dickson
23. JUMA, Paul Kiprotich 46. MUHANGA, Scovia
47. MUKHWANA, Wanjala Allan 64. OLIECH, Lachieng
48. MUMAR, M. Cyclus 65. ONYANGO, Dennis
49. MURITHI, Lawrence 66. OPILI, Ferdinand Ojiambo
50. MURUTU, Sheillah I. 67. OTOMERI, Linda Opacha
51. MUTHAMA, Edna M. 68. OWITI, Maurine Achieng
52. MUTIMBA, Mercy Naliaka 69. SAIDA, Salim M.
1. 53. MUTUA, Victoria 70. SHIMUKUTULU, Peter
54. MWANGI, Arnold K. 71. SIEKO, Agnes
55. MWANG’OMBE, Cosmas Mwagambo 72. SINTERIA, Andrew Lemishen
56. MWEBIA, Kajuju Mercy 73. TIONY, Consline Cherop
57. MWOFULA, Joyce Mukhanya 74. WAMBUI, Jedidah
58. NDUGULI, Teresa N. 75. WATTAH, Maurice S.
59. NYABUTO, Vane Nyanchama 76. WATULO, Ashellynne N.
60. NYAMBURA, Rachael 77. WAWIRE, Mercy Namwaya
61. NYANCHAMA, H. Edna 78. WEBALA, Metrine Nelima
62. NYANG’AU, Kemunto Susan 79. WEKHWELA, N. Rose
63. ODIDI, Nekesa Anjela
DIPLOMA IN EDUCATION
(EARLY CHILDHOOD AND PRIMARY EDUCATION)
1. ABDALLA, Amina Rama
2. ARIMI, Betty Karimi
3. CHEBET, C. Koskei
4. CHEPKIRUI, Irene
5. CHEPKIRUI, Jaem J.
6. GITAHI, Josphat Kimani
7. JANE, Akinyi Otieno
8. JUMA, Peterlis W.
9. KEMUNTO, Caroline
10. KIBOOR, Jocelyne
11. KIPLAGAT, Emmanuel
12. KITIVI, Benson
DISTINCTION
13. MABOKE, O. Edward
14. MITAU, Susan Kadogo
15. MUASYA, Margaret
16. NGENO, C. Nancy
17. NJUGA, Mary Karembo
18. NYAMAJI, George M.
19. OGAYE, Josphine Otieno
20. OWEGI, Beatrice A.
21. SIAMELO, Peter Sirere
22. TEGHE, Pauline Kesi
23. WAMUYU, Teresia
24. WANYONYI, Simiyu Thomas
1. CREDIT
ACHIENG, Jackline 33.
LANGAT, Cherotich Winny
2. AGUMBA, Solomon Obura 34. LENGETE, Leonard
3. AHMED, Ali Said 35. LIBUKU, Vincent O.
4. AMASE, Robert 36. LUGARIKI, Philice
5. AMIANDA, Fanice Ambasa 37. MASI, LucyKwamboka
6. ANGELA, Kimaliro 38. MASINDE , Caroline
7. APINDI, Vivian Awuor 39. MIBEI, Jane Chepkemoi
8. ASEMBO, S. Charles 40. MOHAMMED, Sharifa Haji
9. AWINO, Doris Opondo 41. MOMANYI, Helen Mongina
10. AWINO, Matilda Beryl 42. MOSES, Moraa Ruth
11. BIRIR, Edinah 43. MUHENGE, Christine
12. BUSIENEI, Hudson 44. MUINDE, Gabriel
13. CHAU, Jennifer Wanjiku 45. MUREI, Everlyne C.
14. CHEMUTAI, Sharon 46. MUYA, Ruth
15. CHEPKEMOI, B. Kikwai 47. MWABUGU, Mwamumbo Salim
16. CHEPKIRUI, Zeddy 48. MWANGI, Mercy
17. CHEPKORIR, Caroline 49. MWATELA, Agnes
18. CHEPWOGEN, Janet 50. MWEBA, Lilian Biketi
19. CHERUIYOT, Chemeli Brenda 51. MWENDE, Pascalinah
20. CHERUIYOT, Diana 52. NASTEHA, Mohamed Ibrahim
21. CHESOLI, N. Phoebean 53. NJERU, Kagendo Lydia
22. FATIMA, Bwanaadi 54. NJOROGE, Irene Njeri
23. GACHARIA, Rosalia 55. NKONGE, Caroline
24. ISMAIL, Abdikadir Dakane 56. NYAGAH, Caroline Muthoni
25. KAMOTEPON, Chepkech Scholastica 57. NYAMERARO, Gideon
26. KIARIE, Paul 58. NYANJUI, Veronica
27. KINYANJUI, Paul 59. NYAWARE, Nashon
28. KIRUI, Donald 60. ODUORY, Kennedy James
29. KOECH, Chepkirui A. 61. OGEMBO, Kenedy Odoyo
30. KOME, Joel O. 62. OKAL, Alice Akinyi
31. KWAMBOKA, Joan 63. OKENO, Eric
32. KWENDO, Sarah 64. ONYANGO, Linet Atieno
65. OTHUON, Janu A.
66. OTIENO, Beatrice Anyango
67. OTIENO, Erick
68. OTIENO, O. Kevin
69. RANDIGA, Benjamin Oluoch
70. SHIKULU, Monica Waithera
71. STARA, Swaleh Abdalla
72. TEMBA, Benson
73. TIMA, Mohamed Abdillahi
74. TOTO, Caroline
75. TUJU, Jane
76. TUJU, Mary A.
77. WANJARA, Benter
78. WANYONYI, Eliud Wangila
79. WANYONYI, Hilda Nanjala
80. WAWERU, Robert
81. WESONGA, Sarah Mukoya
82. YANO, Amos Kipchumba
83. YARANGOLE, Rhoda Chebet
SCHOOL OF MEDICINE
The Dean, School of Medicine will rise and present to the Chancellor the following
4 graduands for conferment of Medicine Degress. As the Dean reads out the names,
the candidates stand and remain standing until the last name is read. The candidates
will, with courtesy, bow sit and wait for the conferment of the degrees.
MASTER OF MEDICINE IN RADIOLOGY AND IMAGING
1. OGUK, Adhiambo Faith
2. ONGETI, MakiniaConnie
MASTER OF SCIENCE IN INTERNATIONAL HEALTH RESEARCH AND ETHICS
1. CHESIR, Jepkoech Linah
MASTER OF SCIENCE IN IMMUNOLOGY
1. SIMIYU, Wafula Ben
BACHELOR OF MEDICINE AND BACHELOR OF SURGERY
1. Korir, Kibet Larry
2. TALAI, Collins Kipkoech
BACHELOR OF SCIENCE IN MEDICAL PSYCHOLOGY
1. KWEMOI, Chemei
SCHOOL OF PUBLIC HEALTH
The Dean, School of Public Health will rise and present to the Chancellor the following 20 graduands for conferment of Master of Public Health Degree. As the Dean reads out the names, the candidates stand and remain standing until the last name is read.The candidates will, with courtesy, bow sit and wait for the conferment of the degree.
MASTER OF PUBLIC HEALTH
1. AHMAD, Ngudo Juma
2. BARAZA, Faiza Mwatumu
3. EKISA, Everlyne Akisa
4. EUNGU, Edward Kutondo
5. KATAKA, Jacquin Shemu
6. KISIANGANI, Joyce Nasimiyu
7. KYENDE, Evangeline Mwikali Omenge
8. MARSHA, Setian
9. MOBEGI, Duke Ontiro
10. MUSAU, Abednego Muema
11. NDUNDA, Doris N.
12. NGETICH, Priscilla Jebet
13. NYAKAMBA, Robinah Nyakonyangi
14. NYANGAU, Jacqueline Bosibori
15. OGENDO, Kenneth Ngari
16. OJWANG, Kennedy Odhiambo
17. ROTICH, Joachim Kipchumba
18. SUDOI, Raymond Kiprop
19. WAITHAKA, Peris Nyamwere
20. WAMBUGU, Wairimu Naomi
BACHELOROF SCIENCE IN ENVIRONMENTAL HEALTH
The Dean, School of Public Health will rise and present to the Chancellor the following 29 graduands for conferment of Degree of Bachelor of Science in Environmental Health. As the Dean reads out the names, the candidates stand and remain standing until the last name is read.The candidates will, with courtesy, bow sit and wait for the conferment of the degree.
1. ROTICH, Dennis K.
FIRST CLASS HONORS
SECOND CLASS HONORS UPPER DIVISION
1. AKOTH, Catherine
2. BULIALIA, Irene Murere
3. BUTIAH, Jelagat Violah
4. CHEMUTAI, Winnie
5. CHESIRE, Andrew Kipruto
6. KANDIE, Jebet Gladys
7. KINYULUSI, Abigael
8. KIRUI, Dominic Kipkoech
9. KWANGA, Edward Moseti
10. MAGUT, Chelagat Gloria
11. MAINA, Hattie Wambui
12. MBAI, Grace Wikwatyo
13. MUSOTSI, Yabunga Protus
14. NAMUKUK, Sechura Antony
15. NJENGA, Michael Macharia
16. ODHIAMBO, Lynette Atieno
17. OTIENO, Maurice
18. ROTICH, Kibet Kevin
19. RUTTO, Jepkurui Emmy
20. SERONEY, Shirley
21. SISENDA, Liz Khakotoa
22. WAHOME, Esther Mukami
SECOND CLASS HONORS LOWER DIVISION
1. CHEPTOO, Beladine J.
2. JEPKURUI, Faith
3. OLOW, Mohammed Abdulahi
4. OREMBO, Everlyne Awuor
5. SITUMA, Clarah Nafula
6. TOROITICH, Dinah
The Dean, School of Public Health will rise and present to the Chancellor the following
83 graduands for conferment for award of Diploma in Community Health and
Dvelopment. As the Dean reads out the names, the candidates stand and remain
standing until the last name is read.The candidates will, with courtesy, bow sit and
wait for the award of the diploma.
DIPLOMA IN COMMUNITY HEALTH & DEVELOPMENT
1. CHEMUTAI, Rose
2. KERICH, Mercy
3. KOECH, Andrew
4. LENASALON, Gedion
DISTINCTION
5. NENTAIYA, Jackline
6. ONYANGO, Lucy Awour
7. SANG, Naomi
8. SIMBE, Judith Mongoni
1.
GICHUKI, Zipporah Wanjiku CREDIT
27.
MAKORI, Mercyline Monyangi
2. ABAYI, Enock 28. MUNGANIA, Henry
3. AKINYI, Patricia 29. MUTAI, Irene
4. AYUEN, Chol John 30. MWASAME, Dorcas Nekesa
5. BII, Jackline Chepngetich 31. MWENDA, Caroline
6. BORAYA, Obed Geoffrey 32. MWENDA, Emmanuel
7. BUTEME, Anita 33. MWENDA, Kenneth Mbobua
8. CHEBET, Janeth Kirui 34. NAIKUMI, Miriam Maloi
9. CHELANGAT, Vivian 35. NGALA, Vincent Sirya
10. CHEPKIRUI, Joan 36. NGUGI, Peris
11. CHEPKIRUI, Naomi 37. NJOROGE, Paul Kanyi
12. CHEPKOECH, Faith 38. NJOROGE, Racheal
13. CHEPKOECH, Patience 39. NKAROIYA, Benita Sitayei
14. CHERUIYOT, Santos 40. NYONGESA, Celestine Akadikor
15. CHERUIYOT, Gideon 41. OBIERO, Sheillah
16. GATHANGU, Esther Njeri 42. ODHIAMBO, Rosevalyne Awuor
17. KAGENDO, Doreen 43. ODONGO, Linet Anyango
18. KAMAU, Priscillah Wahito 44. OMOLLO, Jemmimah Anyango
19. KESHE, Reginah 45. OMWENGA, Henry
20. KISEMPE, Peter Saningo 46. ONDIEKI, Immaculate
21. KOLA, Maurine 47. PAULINE, Owila
22. KORIATA, Edward K. 48. RESIAN, Carolyne
23. KUBUMBA, Mercy C. 49. RUTTO, Alberteen
24. LEKISHON, Alex 50. WAMBUA, Magdalene
25. MACHORA, Naom 51. WANJIRU, Carolyne Wangeci
26. MAGAKI, Doris Moraa 52. WAWERU, Florence Njeri
1. MUKAMI, Emmis Rugendo
PASS
DIPLOMA IN COMMUNITY HEALTH
1. GITHIIYI, Annie Wanjiku
2. IRENE, Bosire Kwamboka
3. LUBANG, Wani Silas
4. PHILLIP, Kwaje Charles
5. YEGON, Ambrose Kibet
DISTINCTION
1. ALIMAS, Lamunu Doris
2. CHAUSA, Joyce Nanenso Zuze
3. JANE, Pita
4. JOSEPHINE, Njoh Liengu
5. MARA, Keliki Jana
6. MISIMILIAN, Kuyang
1. JADA, Rose Yambi
2. MICHAEL, Nyoka Rose
3. RICHARD, Vivian Daffalla
CREDIT
7. MUSTAFA, Hafidh Mwinyi
8. ODHYAMBO, Geoffrey Ochieng
9. ODINGA, Elizabeth Akinyi
10. TAMARA, Chitsulo Gladys
11. TASHIYA, Mwalengwa Gudvina S.
12. WANYU, Nchioleh Victorine
PASS
4. TOMBE, Dawa Esther Ladu
5. TONY, Gamaliel Julius
SCHOOL OF TOURISM, HOSPITALITY AND EVENTS MANAGEMENT
The Dean, School of Tourism, Hospitaity and Events Managment will rise and present to the Chancellor the following 5 graduands for t conferment of Masters Degrees in Tourism and Hospitality. As the Dean reads out the names, the candidates stand and remain standing until the last name is read. The Candidates will, with courtesy, bow, seat and wait for the conferment of the degrees
MASTER OF TOURISM MANAGEMENT
1. JEPKOECH, Pleasure
MASTER OF HOSPITALITY MANAGEMENT
1. KINYUA, Christine Weveti
2. KONOSI, Judith Kerubo
3. NDAR, Alberta Onyuna
4. NDUNG’U, Mary Wanjiku
The Dean, School of Tourism, Hospitaity and Events Managment will rise and present to the Chancellor the following164 graduands for conferment of various Bachelors degree in Tourism and Hospitality . As the Dean reads out the names, the candidates stand and remain standing until the last name is read. The candidates will , with courtesy, bow, sit and wait for the conferment of the degree.
BACHELOR OF TOURISM MANAGEMENT
1. DAVID, Mercy
FIRST CLASS HONOURS
4. MWASHI, Frederick Vukhayaga
2. MAGIO, Edwin Obombo
3. MTAWALI, Anderson James
5. NDUNGU, Francis
SECOND CLASS HONOURS (UPPER DIVISION)
1. ADEMBA, Jacob Marshal 30. MUMBI, Catherine Komen
2. ADHIAMBO, Everlyne 31. MUNGAI, Immaculate Muthoni
3. AWANGE, Vivian Atieno 32. MUNYWE, Rahab Nyokabi
4. BAYA, Stephen Kahindi 33. MURIMI, Gilbert Muthike
5. CHERUIYOT, Erick Sang 34. MUTHONI, Francis Muthii
6. IRUNGU, Jane Wambui 35. MUTULU, Gregory Masila
7. JEPTOO, Iscah 36. MWAMUNGA, Emily Chimera
8. KAGWANJA, Reuben Macharia 37. MWENDWA, Alfonce Mbithi
9. KAMANDE, Josphat Njane 38. NDEGE, Kevin Owino
10. KAMAU, Lilian Rahab Wanjiru 39. NDIRITU, Grace Wanjiru
11. KARANI, Isaac 40. NDUTA, Joyce Brenda Wanjiru
12. KARIUKI, Irene Wanjiru 41. NGANGA, Anne Wambui
13. KIARIE, Jemima Njoki 42. NGUGI, Francis Kamau
14. KIARIE, Suzanne Nduta 43. NYAMBURA, Susan Linda
15. KIPKECH, Wilfred 44. OGETO, Gideon Moegi
16. KIPKOSGEI, Elphas 45. OMOLLO, Rachael Adhiambo
17. KIPTOO, Phanice Jerotich 46. OWADE, Everlyne Adhiambo
18. KIRUBI, Judy Warurii 47. OWINO, Susan Akinyi
19. KIRUI, Aron Kiprotich 48. RUKWARO, Anne Hinga
20. KIRUNDI, Rachael 49. SHANKAH, Purity Wairimu
21. KOLA, Yvonne Achieng 50. SIGEI, Mercy Cherono
22. KORINKO, Natanya Cynthia 51. SOGOMO, TimothyKiprop
23. KOSGEI, Stanley Kipruto 52. SUNDOR, Margaret Washo
24. LITOLE, Alvil Cherop 53. WABUSIA, Hudson Okumu
25. MACHARIA, Fridah Makileo 54. WAIRIMU, Stephen Kamau
26. MAGHANGA, Thomas Peter 55. WAMALWA, Nasaba Viollar
27. MAIYO, Allan Kiplagat 56. WAMBUA, Faith Mwende
28. MUCHIRI, Joy Wairimu 57. WANGECHI, Eunice Macharia
29. MUKIRAE, Pauline Wambui
SECOND CLASS HONOURS (LOWER DIVISION)
1. CHEPNGETICH, Miriam
2. CHERONO, Catherine
3. GUANTAI, Chrispine Mukami
4. JEBICHIY, Grace
5. KARANJA, Florence Njoki
6. KARIUKI, Martin Waweru
7. KIPCHOGE, Sharon Jeruto
8. KISANG, Placida Jerono
9. MAUTI, Dolvin Nyansiaboka
10. MWANZANI, Patience Anguba
11. NGOORO, RuthWangari
12. ONYANGO, Elina Ongachi
13. OPAR, Wendy Adhiambo
14. PUNYUA, Lucas Kiwara
15. REPES, William Kokoine
16. SIGILAI, Getrude Jepkurui
17. WACHIRA, Michael
BACHELOR OF HOTEL AND HOSPITALITY MANAGEMENT
FIRST CLASS HONOURS
1. MAGHANGA, Anita Chanya
2. MASILA, Salome Njoki
3. MATETE, Beryl Akinyi
4. MUSYOKA, Benrogeous Kathuo
5. NYACHIEO, Rose Kemunto
6. NYAKENGO, Millicent Akoth
7. RIANY, Lilian
8. WANGOMBE, Eric Kabukuru
9. WANJIRU, Kelvin Mwangi
SECOND CLASS HONOURS (UPPER DIVISION)
1. ARIYA, Roseline Auma 17. MBERE, Ruth
2. BHOKE, Yustine Inviolata 18. MUNGA, Emily
3. CHILO, Vincent Ngota 19. MUNYWOKI, Anita Kavata
4. IKACHOI, Amayi Okiru Paul 20. MUSEE, Victor Juma
5. IRUNGU, Eunice Wangari 21. MUTUA, Shadrack Musa
6. KABEBE, Geoffrey 22. NDICHU, Ceciliah Wangari
7. KAREMI, Gladys Wairimu 23. NGWAVA, Ernest Muuo
8. KEMBOI, Pascaline Jemeli 24. NJERU, Beverlyne Wanjiku
9. KENDUYWO, Betsy Chelangat 25. NTEERE, Melody Nkirote
10. KETTER, Sarah Jerobon 26. NYANGE, Moses Kasiano
11. KIEMA, Carlos Mutua 27. OKOTH, Linda Atieno
12. LIMO, Nellie Cheruto 28. OLOO, Benjamin Onyango
13. MAGENA, Isaiah 29. OLUOCH, Ruth Apiyo
14. MAGHANGA, Emmriline 30. ONKWARE, Sylas Ogaro
15. MASICHA, Daniel 31. OTIENO, Victor Ojwang
16. MBAABU, Bryan Mungiiria 32. SEWE, Cheryl
33. SHIKUKU, Oliver Olando
34. WAFULA, Mildred
35. WAMBUA, Cecil Kitaka
36. WAMBUA, Eunice
37. WANYAMA, Wilkister Nanjala
38. ZYNABU, Kebenei Jepleting
SECOND CLASS HONOURS (LOWER DIVISION)
1. ALARIA, Rose Khasuvu
2. BETT, Carolyne Cheptoo
3. BIBIANE, Amakobe Mulefu
4. CHELAGAT, Marion
5. CHEPKEMOI, Getrude
6. KANGOGO, Jemutai Everlyne
7. MABEYA, Vivian Moraa
8. MUTHONI, James Githuku
9. MWANGI, Roselyne Wangechi
10. MWEI, Mourine Cheruto
11. MWITI, Penrose Karwitha
12. NEEVE, Paul Osewe
13. OMUSULA, Florence Machio
14. SAMOEI, Mary Chelimo
15. SIMIYU, Edwin Wakhisi
16. WAFULA, Christine
17. WATAKAH, Abigael Nafula
BACHELOR OF TRAVEL AND TOUR OPERATIONS MANAGEMENT
FIRST CLASS HONOURS
1. OTIENO, Sophie Atieno
2. OYOLLO, Brain Oreiny
3. THATHI, Purity Munee
SECOND CLASS HONOURS (UPPER DIVISION)
1. ANYIEGO, Philip Obonyo
2. CHEPKIRUI, Sharon
3. GICHURA, Yvonne Wangui
4. KAMAU, Anthony Kaguathi
5. KAMAU, Salome Wambui
6. KISAVULI, Sheila Nasimiyu
7. NDORIA, Leah Waithira
8. NGAANGA, Scolastica Ndanu
9. NGEIYWO, Kelvin
10. NGUGI, Pauline Njoki
11. NJUURI, Kinuthia Clifford
12. OGOSSO, Anne Achien’g
13. OKUNGU, Victor Otieno
14. ONYANGO, Duncan Steven
15. OTIENO, Elphas Odamo
16. OWIGO, Wayne Ochieng
17. WANDIA, Purity Njeri
SECOND CLASS HONOURS (LOWER DIVISION)
1. CHESANG, Agnetha
2. CHUMBA, Douglas Kipkurui
The Dean, School of Tourism, Hospitality and Events Managmentwill rise and present to the Chancellor the following 2254 graduands for award of various Diplomas in Tourism and Hospitality. As the Dean reads out the names, the candidates stand and remain standing until the the last name is read.The candidates will, with courtesy, bow sit and wait for the award of the diplomas.
DIPLOMA IN TOURISM MANAGEMENT
1.
ELITER, Babilie CREDIT
17.
MWANGI, Margaret
2. KARLOBO, Clinton 18. NDUATI, Samuel
3. KAUNDA, Naomi Nthoki 19. NJOROGE, Kennedy
4. KIMARU, Claire 20. NJUKI, Joan Muthoni
5. KINUTHIA, Benson 21. NTINYARI, Grace
6. KIPCHIRCHIR, Amos Kosgei 22. NYAMAI, Bendetta Mbinya
7. KOILA, Charity Silantoi 23. OBIERO, Sylvia Akinyi
8. KOOKI, Jackson Parmuyo 24. SIMOTWO, Mercy Chemtai
9. LUSALI, Shadrack Mulwa 25. WAMUYU, Doreen Kananu
10. MBERE, Isaac Lobulu 26. WAMUYU, Magdaline
11. MBITHI, Tevin 27. WANGAI, Yvonne Kathure
12. MUGAMBI, Martin 28. WANGARI, Damaris
13. MUKAMI, Faith 29. WANGU, Esther
14. MUNENE, Nelson 30. WANGUI, Eunice
15. MUOKI, Kelvin Musau 31. WEKESA, Mercia Musimbi
16. MUTHURI, Abel Nkuru
DIPLOMA IN SUSTAINABLE TOURISM AND WILDLIFE MANAGEMENT
CREDIT
1. NGETICH, Christine Jeptum
2. NGETICH, Hilda
3. RACHAEL, Mbinya Elizabeth
4. TSINGALIA, Mahasi
DIPLOMA IN HOTEL AND RESTAURANT MANAGEMENT
CREDIT
1. ABUOR, Achieng Jackline 26. MUGO, Faith Wanjiru
2. AKWATA, Benjamin Zendrick 27. MUHOHO, Caroline Wanjiku
3. AMBUNDO, Avril Okisa 28. MUIRURI, SarahNjoki
4. CHEPKOECH, Emmanuela 29. MUNYAKA, Winnie Wanjiru
5. GICHOHI, Pauline Gathoni 30. MUTHONI, Grace Wachuka
6. GITHINJI, Collins Macharia 31. MUTUA, Naomi Nduku
7. GITHINJI, Doreen Wambui 32. MUTUNDURA, Martin
8. IRUNGU, Naomi Wangari 33. MWAFUNGO, Emmanuel Mrira
9. JEMISTO, Kosgei Getrude 34. MWITA, Faith Nchagwa
10. KAGWATO, Alice 35. NDABI, Wanjiru
11. KAMAU, Duncan Ngumi 36. NDICHU, Mary Bahati
12. KARIUKI, Faith Muthoni 37. NGANO, Nekesa Sylviah
13. KIBICHI, Lydia 38. NJAMBI, Daniel Ndungu
14. KIGET, Samantha 39. NJONGE, Alex
15. KIMANI, Alice Njoki 40. NYARIGU, Mohammed
16. KINARA, Humprey 41. OGERO, Mercy Gesare
17. KINYANJUI, Isaac Kamau 42. OKOTH, Edwin
18. KIPROTICH, Kiprono 43. OMONDI, Hezekiah
19. LAMETA, Irene Naini 44. ONCHERA, Daniel Mongera
20. MACHARIA, Wanjiku Jane 45. OPIYO, Oscar Omondi
21. MATOKE, Bernadatte Kerubo 46. ROTICH, Hillary Kiplangat
22. MBAJI, Laura 47. SILANTOI, Leah
23. MBESA, Cecilia Mwende 48. WAMBUA, Esther Munyiva
24. MIGWI, Joseph Wachira 49. WAWERU, Godlove Kimani
25. MUCHEMI, Winfred Wambui 50. WAWIRA, Millicent
Summary of Graduands Per Programme
Programme No. Total
Doctor of Philosophy in Education (Educational
Administration)
5
Doctor of Philosophy in Education (Curriculum
Development)
2
Doctor of Philosophy in Education (Educational
Communication and Technology)
2
Doctor of Philosophy in Education (English
Education)
3
Doctor of Philosophy in Education (Early
Childhood and Primary Education)
1
0 13
Doctor of Philosophy in Tourism Management 1
0 1
Master of Arts in French 1
Master of Arts in Geography 3
Master of Arts in Kiswahili 1
Master of Arts in Linguistics 3
Master of Arts in Public Administration and
Policy
3
Master of Arts in Theatre 1
Master of Public Administration (Executive) 4
Master of Arts in International Relations 2
0 18
Post Graduate Diploma in Clinical Pastoral
Education
4
0 4
Bachelor of Arts (Anthropology) 13
Bachelor of Arts (Sociology) 48
Bachelor of Arts in Community Development 51
Bachelor of Science in Counselling Psychology 6
Bachelor of Arts in Social Work 23
Bachelor of Arts in Psychology 8
Bachelor of Arts with Education 63
Bachelor of Arts (Political Science & Public
Administration)
88
Bachelor of Arts in Penology, Correction & Administration
31
Bachelor of Arts in Language Media and
Communication
43
Bachelor of Arts in French 3
Bachelor of Arts (Film and Media) 1
Bachelor of Arts in Kiswahili 23
Bachelor of Arts in Geography 21
0 422
Diploma in Social Work 28
Diploma in Community Development 25
Diploma in Criminology 10
Diploma in Public Administration 2
Diploma in Literary Journalism 1
Diploma in Film 1
0 67
Master of Education in Educational
Administration
5
Master of Education in Educational Planning 5
Master of Education in Economics Of Education 3
Master of Education in Curriculum Development 5
Master of Education in Educational
Communication and Technology
3
Master of Education in Religious Education 1
Master of Education in Geography Education 2
Master of Education in History Education 2
Master of Education in English Education 8
Master of Education in Kiswahili Education 1
Master of Education in Early Childhood and
Primary Education
5
Master of Education in Educational Foundations 2
Master of Education in Technology Education 1
Master of Education in Educational Psychology 2
Master of Education in Guidance and
Counselling
7
0 52
Postgraduate Diploma in Education 3
0 3
Bachelor of Education (Arts) 618
Bachelor of Education (Guidance and
Counselling)
18
Bachelor of Education (Early Childhood and
Primary Education)
155
Bachelor of Education in Special Needs
Education, Primary (Deaf/Blind)
1
Bachelor of Education in Special Needs
Education, Primary (Visual Impairments)
6
Bachelor of Education in Special Needs
Education, Primary (Hearing Impairments)
9
Bachelor of Education in Special Needs
Education, Primary (Physical Impairments)
7
Bachelor of Education in Special Needs
Education, Primary
(Emotional and Behavioural Disorders)
10
Bachelor of Education in Special Needs Education, Secondary Science (Visual Impairments)
3
Bachelor of Education in Special Needs
Education, Secondary Arts (Visual Impairments)
2
Bachelor of Education in Special Needs
Education, Secondary Science
(Hearing Impairments)
14
Bachelor of Education in Special Needs Education, Secondary Arts (Hearing Impairments)
15
Bachelor of Education in Special Needs Education, Secondary Science (Emotional and Behavioural Disorders)
4
Bachelor of Education in Special Needs Education, Secondary Arts (Emotional and Behavioural Disorders)
1
Bachelor of Education in Special Needs
Education, Secondary Arts (Deaf/Blind)
1
Bachelor of Education in Special Needs
Education, Secondary Science (Deaf/Blind)
1
Bachelor of Education (Science) 105
Bachelor of Education (Technology Education – Power Mechanics Technology)
2
Bachelor of Education (Technology Education
–Mechanical Technology)
1
Bachelor of Education (Technology Education –
Electrical And Electronics Technology)
4
Bachelor of Education (Technology – Computer) 1
Bachelor of Education (Technology – Building and Construction)
6
Bachelor of Education (Business Studies) 80
0 1057
Diploma in Education (Science) 34
Diploma in Education (Arts) 87
Diploma in Education (Early Childhood And
Primary Education)
107
0 228
Master of Science in Immunology 1
0 4
Bachelor of Medicine and Bachelor of Surgery 2
Bachelor of Science in Medical Psychology 1
0 3
Master of Public Health 20
0 20
Bachelor of Science in Environmental Health 29
0 29
Diploma in Community Health & Development 61
Diploma in Community Health 22
0 83
Master of Tourism Management 1
Master of Hospitality Management 4
0 5
Bachelor of Tourism Management 79
Bachelor of Hotel and Hospitality Management 64
Diploma in Sustainable Tourism and Wildlife
Management
4
Diploma in Hotel and Restaurant Management 50
0 85
2259 2259
SUMMARY OF GRADUANDS PER SCHOOL
SCHOOL PHD MASTERS PGD UG DIP TOTAL
Arts & Social
Sciences
18
4
422
67
511
Education 13 52 3 1057 228 1353
Medicine 0 4 0 3 0 7
Public Health 0 20 0 29 83 132
Tourism, Hospitality & Events Mgt.
1
5
165
85
256
14 99 7 1676 463 2259
Moi University Graduation
The 32nd Congregation for the Conferment of Degrees and Award of Diplomas
September 23, 2016
Graduation Programme and Order of Proceedings
1. 08:00 a.m. Graduands and Guests Get Seated
2. 08:30 a.m. Academic Procession Moves to the Dais in the Following Order:
• The Students’ Representatives
• Alumni Representatives
• Academic Staff
• Members of Senate
• Representatives of Other Universities
3. 08:45 a.m. All standing, the Chancellor’s Procession Moves to Dais in the Following
Order:
• Mace Bearer
• Registrars
• Deans of Schools and Directors
• University Librarian
• Dean of Students
• Principals of Constituent Colleges and Campuses
• Deputy Vice Chancellors of Public and Other Universities
• Vice Chancellors of Public and Other Universities
• Members of Council
• Deputy Vice Chancellors
• Vice Chancellor
• Chairman of Council
• Cabinet Secretary, Ministry of Education, Science and Technology
• Chancellor
4 • National Anthem
• Moi University Anthem
5. Prayers
6. Entertainment
7. The Vice Chancellor Constitutes the Assembly as a Congregation of Moi
University
8. The Vice Chancellor Addresses the Congregation
9. The Chairman of Council Addresses the Congregation
10. The Cabinet Secretary Ministry of Education, Science & Technology Addresses the Congregation.
11. The Chancellor Addresses the Congregation
12. The Deputy Vice Chancellor Academics, Research & Extension Invites the Deans of Schools to Present Graduands for the Conferment of Degrees and Award of Diplomas of Moi University in the Following Order:
• Conferment of Doctor of Philosophy Degrees
• Conferment of Masters Degrees
• Award of Postgraduate Diplomas
• Conferment of Undergraduate Degrees
• Award of Ordinary Diplomas
13. The Vice Chancellor Dissolves the Congregation
14. National Anthem (The Congregation is requested to remain standing until the Chancellor’s and Academic Processions leave)
15. The Chancellor’s and the Academic Processions Leave in the following order:
• Mace Bearer
• Chancellor
• Cabinet Secretary, Ministry of Education, Science and Technology
• Chairman of Council
• Vice Chancellor
• Deputy Vice Chancellors
• Vice Chancellors of Public and Other Universities
• Members of Council
• Registrars
• Deans of Schools and Directors
• Dean of Students
• University Librarian
• Deputy Vice Chancellors of Public and Other Universities
• Principals of Constituent Colleges and Campuses
• Representatives of Other Universities
• Members of Senate
• Alumni Representatives
• Students’ Representatives
16. The Chancellor of Moi University and Visitors leave at their own pleasure
SCHOOL OF BIOLOGICAL AND PHYSICAL SCIENCES
The Dean, School of Biological and Physical Sciences will rise and present to the Chancellor 2 graduands for the conferment of Doctor of Philosophy in Biostatistics Degree. As the Dean reads out the names of the candidate, the candidate is escorted by the respective supervisors to the dais and kneels in front of the Chancellor and remains kneeling until the Chancellor has conferred the degree.
DOCTOR OF PHILOSOPHY IN BIOSTATISTICS
1. AYUBU, Anapapa Okango
Title of Thesis: “ M odel l i ng Ge rmi n at io n of Mel ia vol ke nsi i U sing an A-,D,T-Optimal Four Factor Rotable central Composite Design”.
Supervisors
1. Prof. Joseph K. Koske
Department of Statistics and Computer Science
Moi University.
2. Prof. John Muindi Mutiso
Department of Statistics and Computer Science
Moi University.
2. OKELLO, Gabriel Otieno
Title of Thesis : “OptimalControlStrategiesforMinimizingMalariaControl in Kenya.”
Supervisors:
1. Prof. Joseph K. Koske
Department of Statistics and Computer Science
Moi University.
2. Prof. John Muindi Mutiso
Department of Statistics and Computer Science
Moi University.
SCHOOL OF BUSINESS AND ECONOMICS
The Dean, School of Business and Economics will rise and present to the Chancellor 5 graduands for the conferment of Doctor of Philosophy in Business Management Degree. As the Dean reads out the names of the candidate, the candidate is escorted by the respective supervisors to the dais and kneels in front of the Chancellor and remains kneeling until the Chancellor has conferred the degree.
DOCTOR OF BUSINESS MANAGEMENT
1. LIMO, Patrick Kibiwot
Thesis Title: “Effect of Service Failure Severity, Relationship Quality and Personal Values on Customers Satisfaction and Negative word of Mouth Response in Kenyan Banks”
Supervisors:
1. Prof. Karen Flaherty
Oklahoma State University
2. Dr. Ronald Bonuke
School of Business and Economics
Moi University
2. BAZINZI, Natamba
Thesis Title: “Financial Inclusion as a Mediator in the Relationship between Socio-Managerial Determinants and Access to Financial Services in Uganda’s Microfinance Industry”
Supervisors:
1. Prof. ftomas Cheruiyot
School of Business and Economics
Moi University
2. Prof. Daniel Tarus
School of Business and Economics
Moi University
3. BII, Phillip Kiprotich
Thesis Title: “Leadership Styles, Emotional Intelligence and Innovative
Work Behaviour in Microfinance in Kenya”
Supervisors:
1. Prof. Daniel Tarus
School of Business and Economics
Moi University
2. Dr. Charles Lagat
School of Business and Economics
Moi University
4. KORIR, Diane Chelangat
Thesis Title: “The Interaction Effect of Personality Traits on Customer Orientation and Customer Satisfaction Among Airline Passengers in Kenya”
Supervisors:
1. Prof. Michael Korir
School of Business and Economics
Moi University
2. Dr. Vincent Ngeno
School of Business and Economics
Moi University
5. TANUI, Emmanuel K.
Thesis Title: “Environmental Corporate Social Responsibility, Consumer Orientation and Corporate Sustainability of Producer Firms in Kenya”
Supervisors:
1. Prof. ftomas Cheruiyot
School of Business and Economics
Moi University
2. Dr. Catherine Kiprop School of Education Moi University
SCHOOL OF HUMAN RESOURCE DEVELOPMENT
The Dean, School of Human Resource Development will rise and present to the Chancellor 1 graduand for the conferment of Doctor of Philosophy in Communication Studies Degree. As the Dean reads out the names of the candidate, the candidate is escorted by the respective supervisors to the dais and kneels in front of the Chancellor and remains kneeling until the Chancellor has conferred the degree.
DOCTOR OF PHILOSOPHY IN COMMUNICATION STUDIES
1. KAUMBUTHO, Martin Muriithi
Thesis Title: “Communication Strategies used to Involve Married Men in Reproductive Health Programs A Study of the Men Involvement Program in Nairobi and Vihiga Counties of Kenya.”
Supervisors:
1. Dr. Fibian K. Lukalo
School of Human Resource Development Department of Communication Studies Moi University.
2. Prof. Leonard Mulongo
School of Human Resource Development Department of Development Studies Moi University.
SCHOOL OF INFORMATION SCIENCES
The Dean, School of Information Sciences will rise and present to the Chancellor
1 graduand for the conferment of Doctor of Philosophy in Library and Information
Studies Degree. As the Dean reads out the names of the candidate, the candidate is
escorted by the respective supervisors to the dais and kneels in front of the Chancellor
and remains kneeling until the Chancellor has conferred the degree.
DOCTOR OF PHILOSOPHY IN LIBRARY AND INFORMATION STUDIES
1. JUMA, Iddi Webukha
Title of Thesis: “The Role of Mobile Phone Technology in the Empowerment
of Rural Communities in Western Province, Kenya”
Supervisors
1. Dr. Damaris Odero
Department of Library, Records Management and Information Studies
Moi University
2. Prof. David Gichoya
Department of Information Technology
Moi University
SCHOOL OF ENGINEERING
The Dean, School of Engineering will rise and present to the Chancellor 1 graduand for the conferment of Doctor of Philosophy in Energy Studies Degree. As the Dean reads out the names of the candidate, the candidate is escorted by the respective supervisors to the dais and kneels in front of the Chancellor and remains kneeling until the Chancellor has conferred the degree.
DOCTOR OF PHILOSOPHY IN ENERGY STUDIES
1. KUMAR, Anil
Title of Thesis: “Transesterification of Megalocarpus Oil by Heterogeneous
Catalysts and Microwave Irradiation”
Supervisors
1. Prof. D.K.Some
Agriculture and Biosystems Engineering
University of Eldoret
2. Prof. H.K. Kiriamiti
Chemical and Process Engineering
Moi University
SCHOOL OF BIOLOGICAL AND PHYSICAL SCIENCES
The Dean, School of Biological and Physical Sciences will rise and present to the Chancellor the following 235 graduands for conferment of Master of Science degrees. As the Dean reads out the names, the candidates stand and remain standing until the last name is read. The candidates will, with courtesy, bow sit and wait for the conferment of the degrees.
MASTER OF SCIENCE IN ANALYTICAL CHEMISTRY
1. Biwott Tecla Cheptoo
2. Barmao, Joseph Kibet
MASTER OF SCIENCE IN ENVIRONMENTAL BIOLOGY
1. Wanjala, Paul Muyoma
BACHELOR OF SCIENCE IN ACTUARIAL SCIENCE
The Dean, School of Biological and Physical Sciences will rise and present to the Chancellor the following 58 graduands for conferment of Bachelor of Science degrees. As the Dean reads out the names, the candidates stand and remain standing until the last name is read. The candidates will, with courtesy, bow sit and wait for the conferment of the degrees.
FIRST CLASS HONOURS
1. KOECH, Asbel Kiprop
2. MUCHIKA, Murambi Isaac
3. NDIWA, Martin Simotwq
4. NZIVULU, Fidelis Mutindi
5. PAUL, Mutio Geratin
SECOND CLASS HONOURS (UPPER DIVISION)
1. ACHIENG, Perez Anyango
2. AGAK, Brian Otieno
3. AGUNGA, Boaz Otieno
4. BAROSIO, Kipruto Hillary
5. BOGONKO, Kelvin Rangi
6. BULBUL, Cornelius K.
7. BUNDI, Moraa Damackline 25. NJERU, Fridah Wanjira
8. CHERONO, Jackline 26. NJUGUNA, Mary Mukami
9. JEPKOECH, Irene 27. NYABUTO, Okiagera Polycarp
10. KEINO, Lamek Kipkosgei 28. OCHIENG, Candy Wendy
11. KEMBOI, Kirwa Elphas 29. ODIYO, Linet Adhiambo
12. KETER, Jelagat Faith 30. OKUTOYI, Dinah Maureen
13. KIYAI, Kipkogei Matthew 31. OMONDI, OumaKelvin
14. KYELE, Peter Mulei 32. OMUNGOH, Philgonah Awuor
15. LANGAT, Erick 33. OSORE, Hope Grace
16. LEL, C. Mercy 34. RONOH, Gideon
17. LUGONZO, Kevin Amukumbi 35. SANANKA, Angela Sian
18. MAINA, Peter Kuria 36. SANG, Irine Jepkosgei
19. MATHEKA, Amina 37. SIMATWO, Kipkoech Amon
20. MOCHACHE, Francis Nyakundi 38. TANUI, Samuel Kibet
21. MUTAI, Cheruiyot Gilbert 39. WAFULA, W. Douglas
22. MUTHIGA, Allan Odhiambo 40. WALUMBE, Arnold Wafula
23. MUTISO, Nzomo Abednego 41. WAMBUA, Anthony Kioko
24. NGINYA, Macharia Bernard
SECOND CLASS HONOURS (LOWER DIVISION)
1. BITTOK, Robert
2. CHABAYA, O. Wycliffe
3. CHERONO, Karen
4. GUYO, Abdilatif Galma
5. KARINA, SimonNgaruiya
6. MUNYAO, Jim Francis Mabuti
7. MUTAI, Tito Kipsang
8. MUTUGI, Jennifer Nyaguthii
9. NJUGUNA, Dorcas Mugure
10. OGANGA, Mwango Claire
11. OTIENO, Edwine Ogombo
12. WANJALA, Godfrey Willies
13. WEKESA, S. Ronald
BACHELOR OF SCIENCE IN APPLIED STATISTICS WITH COMPUTING
1. GUYO, DubJarso
FIRST CLASS HONOURS
SECOND CLASS HONOURS (UPPER DIVISION)
1. ADIPO, Lawrence Babu 18. MUTUA, Mercy Ndinda
2. BERNARD, Daniel Mutwiri 19. MUTUKU, Dorcas Mwende
3. BIWOTT, Gloria Jepkoech 20. MUTUKU, Faith Kathule
4. BIWOTT, Kibet Cosmas 21. MWANGOME, Fadhili
5. BWANA, Frankline M. 22. NDWIGA, Antony Macharia
6. CHEBET, Stella 23. ODHIAMBO, C. George
7. CHELANGAT, Winnie 24. OGUTU, N. Otenyo
8. CHERUIYOT, Kenneth 25. OKUTHE, Vincent Ochieng’
9. CHERUIYOT, Stanley 26. OMWOYO, M. Ruth
10. KARANJA, Geoffrey Mwaura 27. ONSERIO, Momanyi John
11. KEMBOI, David Kiprop 28. OREGE, Edwin
12. KEMBOI, Patricia Jepchumba 29. RATEMO, Naomi Bosibori
13. KIPKOECH, Collins 30. ROTICH, Jebet
14. KIPROTICH, Gilbert 31. THUKU, Njeri Ruth
15. LUGONZO, O.Victor 32. WACHIRA , Watiri Dorcas
16. MASAI, Meshack K. 33. WANJIRU, Martin Nyamu
17. MUTISO, Noah Mutavi 34. WANJOHI, Mwangi Stephen
SECOND CLASS HONOURS (LOWER DIVISION)
1. ABDI, Mohammed Sagar
2. BIWOTT, Ronald Kiplimo
3. EKWOM, Kokoi Edward
4. KIPITO, Kipkemei Lameck
5. KIPKORIR, Vincent C
6. MAINA, KinyagoPeter
7. MOKUA, Mochama Joshua
8. MORANG’A, Ogachi Josephat
9. MUTAI, Kipng’enoTitus
10. NYAKOE, Moraa Vanis
11. NYAMARI, Moraa Vivian
12. OBUNGA, Ratemo Andrew
13. ODHIAMBO, George W.
14. OKIOGA, Cyrus Moigare
15. OPIYO, Benard Asuke
16. ROTICH, Kipkorir Robert
17. SAINA, Jebet Justine
18. TOROITICH, Andrew Hassan
19. WANG’ANG’A, Elizabeth Murugi
20. WANJALA, H. Joshua
21. YEGO, Kipkosgei Eliud
22. YEGON, Josephat Kibet
BARCHELOR OF SCIENCE
FIRST CLASS HONOURS
1. KAMAU, Winnie Waitherero
2. KIRIMA, G. Caroline
3. LANGAT, Chepkoech Viola
4. MAAIDA. Abubaker Salim
SECOND CLASS HONOURS (UPPER DIVISION)
1. ATIENO, Elizabeth 17. MULU, Barbara Roberto
2. CHEBUNGEI, Norah 18. MUSYA, Zipporah Koki
3. CHEUNO, Lilian Chebet 19. MUTHONI, Zachary
4. CHOGE, Berly Diana Jeruto 20. MUTINDA, Daniel Munywoki
5. DAVID, Lycah Mercy 21. MUYEKHO, Esther Nasimiyu
6. GATUIRI, Betty Muriithi 22. MWANGI, Njoroge
7. IDAMBILA, Jonathan 23. NDING’URI, Lucy
8. INDIATSI, M. Alila 24. NDUNG’U, Teresia
9. INJENTI, Brent 25. NJINJU, Gladys
10. KALOKI, Mwachakwe 26. NJOROGE, Apollo Mwangi
11. KIBAGENDI, Lydia Nyaserema 27. ONYURO, Victor
12. KIPROTICH, Kipkelwon 28. OSONGO, Donald
13. KITONYO, Kamene Elizabeth 29. OTIENDE, Benson Etenyi
14. KOSGEY, Sharon 30. RUTTO, Cheluget Emmah
15. MACHARIA, Mary Nyawira 31. SIMIYU, Benard
16. MAKOKHA C. Pamphil 32. WAMBURA, Charity Wanjohi
SECOND CLASS HONOURS (LOWER DIVISION)
1. AMOLLO, Otieno 19. NDWIGA, Martin
2. AMONGE, Norberts 20. NGOKO, Sylvia Osiri
3. BARASA, N. Lilian 21. NGUNDI, Maithya
4. BOSIRE, Sheillah Nyamoita 22. NJILU, Frankline Thuranira
5. CHERUIYOT, Victor Kimeli 23. NJOMO Elizabeth
6. ESONGA, M. Renson 24. NJUGUNA, Pauline
7. GAITHO, Aimee 25. NYAGA, Kanini Dorcas
8. KAINGU, M. Gideon 26. NYATHO, Lucy Apondi
9. KIBINDU, Samuel Mahia 27. OCHUNGO, Sylvia
10. KIPYEGON, Gilbert 28. ONUONG’A, A.Winnie
11. MOSONGO, Samuel Nyakoe 29. OTIENO, Anne Adhiambo
12. MUENI, Felistas 30. OTIENO, Evance
13. MUTISO, Zenouscar Mueni 31. OWINO, Christopher Muga
14. MUTUA, Fridah Ndulu 32. PAUL, Lilian Mutheu
15. MWAKIREMBA, W. M. Marther 33. VONYOLI, Vincent
16. NDIRITU, Daniel Maina 34. WAITITU, Yvone
17. NDUNG’U, Grace Wanjiru 35. WANJIRA, Kelvin Karuri
18. NDUNG’U, Rachael
BACHELOR OF SCIENCE WITH EDUCATION
SECOND CLASS HONOURS (UPPER DIVISION)
1. KAOKA, Onchagwa Kevin
2. KILAHO, Ainsworth
3. KIMUTAI, Justice Koskey
4. KIPKOECH, Vincent Kattah
5. KIPLAGAT, Julius
6. KIRWA, Rotich Weldon
7. KOMEN, Joan
8. MAINA, Richard Nyaga
9. MAROA, W.Thomas
10. MUSYIMI, James Kitungo
11. OTIENOH, Alphonce
12. WANGILA, Nafula Faith
SECOND CLASS HONOURS (LOWER DIVISION)
1. CHEPKWONY, Elkanah Kibet
2. NAMNABA, B. Leah
3. NYABUTO, Joshua Oino
BACHELOR OF SCIENCE IN COMPUTER SCIENCE
FIRST CLASS HONOURS
1. AKHUTU, Mildred Wanguche
2. BIWOTT, Andrew Kirwa
3. GATAMA, David Ng’ang’a
4. KIMUTAI, Gibson
5. KIPNGETICH, Job
SECOND CLASS HONOURS (UPPER DIVISION)
1. EKAI, Jackson Long’olan
2. GACHANJA, Wanjiku Caroline
3. GAMBO, Barbe
4. HOSEA,Collins M. Odiwuor,
5. KAMORE, Stephen Kamau
6. KIPKOSGEI, Kelvin Kimutai
7. KIPTOO, Manase
8. KISORYO, Brandon Kipkorir
9. KISORYO, Lynnecarie Jeruto
10. KIVINDU, Magdaline Wayua
11. MULUSA, Oliver Wendo
12. MAWEU, Esther Mutheu
13. MBARUA, Kevin Murimi
14. MOGAKA, Tarquin Nyaboke
15. MUNENE, John Mburu
16. MUTURI, Muiru Peter
17. MWAI, Catherine W.
18. NASSER, Viola
19. OGOLLA, Gerald Owuor
20. OKALL, Joeshem
21. OMWITSA, Wilson
22. WACHIRA, Eric Kimondo
23. WANGUBA, Evans Charles
SECOND CLASS HONOURS (LOWER DIVISION)
1. CHEPKEMEI, Charity
2. GATAMBIA, Brian Ngugi
3. KAMANDE, Andrew Kamau
4. KITINYA, Grace
5. KOMEN, Cyrus
6. ONG’UTI, Edith Nyamoita
7. OTWORI, Phenic Kwamboka
SCHOOL OF BUSINESS AND ECONOMICS
The Dean, School of Bsiness and Economics will rise and present to the Chancellor the following 28 graduands for conferment of Masters in Business degrees. As the Dean reads out the names, the candidates stand and remain standing until the last name is read. The candidates will, with courtesy, bow sit and wait for the conferment of the degrees
MASTER OF BUSINESS MANAGEMENT (MARKETING)
1. CHEPKWONY, Hillary K.
2. IRUNGU, George Muriuki
3. MUKITI, Samuel Mutya
MASTER OF BUSINESS MANAGEMENT (STRATEGIC MANAGEMENT)
1. ADIKA, Rose Minage
2. CHEPSERGON, Amos
3. KIBII, Samson Kipng’etich
4. KOSGEI, Diana Jepkemoi
5. RONO, Leah Chemely
6. TARUS, Veronicah
7. WANJIRU, Miriam Maina
MASTER OF BUSINESS MANAGEMENT (PURCHASING)
1. NG’ETICH, Hoseah Cheruiyot
MASTERS IN BUSINESS ADMINISTRATION (EXECUTIVE)
1. BWIRE, Lynette Rose
2. GACHARA, Venazio Kimenju
3. MWANGI, Jane Wairimu
4. MWITARI, Geoffrey Kiruki
5. NJAGI, Eliud Nyaga Mwaniki
6. OPIYO, Daniel Odhiambo
7. RUTO, David Kiplagat
MASTER OF ARTS IN ECONOMICS
1. BETT, Kipkorir Bernard
2. KILONZI, Philip
3. MAKENA, Duncan Gateru
4. MOCHAMA, Eric Tinega
5. OKUMU, Asborn
6. ONGAKI, Obonyo Erick
7. TANUI, Kiprotich Leornard
MASTER OF SCIENCE IN AGRICULTURAL ECONOMICS AND RESOURCE MANAGEMENT
1. AURILLIA Manjella Ndiwa
2. DESMOND Otieno Anyona
3. KASEMBELI Julius
The Dean, School of Business and Economics will rise and present to the Chancellor the following 1245 graduands for conferment of Bachelor of Business Management degrees. As the Dean reads out the names, the candidates stand and remain standing until the last name is read. The candidates will, with courtesy, bow sit and wait for the conferment of the degrees.
BACHELOR OF SCIENCE IN AGRICULTURAL ECONOMICS AND RESOURCE MANAGEMENT
1. KIMANTHI, L. Muli
2. OKUMU, Janet Julie
FIRST CLASS HONOURS
SECOND CLASS HONOURS (UPPER DIVISION)
1. BARIWOT, Elisha Kipruto
2. BIYAKI, Oberi Lynephone
3. GITHUKA, Grace Wanjiku
4. JEROP, Nancy
5. KAREMBO, Charo M.
6. KATHANGU. Jane
7. KILUNGYA, Sylvester Muendo
8. KIMANI, James Mwangi
9. KIPKECH, Carolyne J.
10. KIPRUTO, Felix
11. LAGAT, Edwin Kipchumba 30. NYAKIAMO, Paul Okiyi
12. LANGAT, Vincent 31. NYAMUTI, Gerald
13. MAGAK, Jemimah Adhiambo 32. NYONGESA, Sarah N.
14. MAKALABA, Kennedy Ayekha 33. OCHAKO, Sarah Nyanchera
15. MAKOKHA, Oscar W. 34. ODHIAMBO, Henry Omondi
16. MANAGA, Bramuel 35. ODONGO, Gordon Abondo
17. MENGICH, Kipkoech Douglas 36. OGETO, Jesai Duke
18. METTO, Jebet Sally 37. OKANG’A, Hezekiah S.
19. MIROYA, Doris 38. ONYANGO, Michael Odhiambo
20. MUCHOKI, Edward Karanja 39. ONYANGO, Otieno Kennedy
21. MURITHI, Grace Wanjiku 40. OSWATA, Peter
22. MURUNGI, Rose Kabutia 41. OTIENO, Ofula Stephen
23. MUSYOKA, Fredrick Ndile 42. OWINO, Jamesgordon Kola
24. MUTAI, Victor Kipngetich 43. SHITEMI, Evans Luvega
25. MUTEGI, Murugi Fridah 44. SIMWA, Irunde Samuel
26. MUTINDA, Augustine Keli 45. THURE, Michael Odhiambo
27. NDOMBI, Mukonyole Roy 46. WAIRAGU, Gerald Chege
28. NG’ETHE, Paul Ndichu 47. WANGECI, Rose
29. NJERU, James Mukundi 48. WATHOME, Daniel Mutavi
SECOND CLASS HONOURS (LOWER DIVISION)
1. ACHIENG, Odongo Gaston
2. BARSULAI, Collins
3. BIWOTT ErickKipchirchir
4. IRUNGU, P. Maina
5. JEPKETER, Nelly
6. KARIUKI, Josphat Ng’ang’a
7. KAVITA, Geoffrey Muoki
8. KEMBOI, Norah Jepkogei
9. KIBOR, Cherop Sheillah
10. KIBOYE, Antonio Ochieng
11. KIOKO, Esther Mwikali
12. KIPLAGAT, Janet
13. KIPLANGAT Bett Jairus
14. KIPLANGAT, K. Collins
15. KIPROP, K. Bethwel
16. KIPTOO, Kiplimo Kelvin
17. KIPYEGO, Sharon Chebichii
18. MAINA, Damaris Murugi
19. MUGE, Emmy Chepkorir
20. MULINGE, Japheth
21. MUTHONI, Stephen Nyaga
22. MUTINDA, Judith Wavinya
23. MWELA, Kelvin Nakitare
24. NANDELE, N. Milicent
25. NGATIA, Paul Wang’ombe
26. NGUGI, James Kinyanjui
27. NJOROGE, Samuel Macharia
28. OCHIENG, Michael Midima
29. ODHIAMBO, Domnick Mayeye
30. OMONDI, Victor
31. ONDIEK, Juma Humphrey
32. ONDIMU, Peter Onchuru
33. TUWEI, Chepchumba Joice
BACHELOR OF ARTS (ECONOMICS)
FIRST CLASS HONOURS
1. MELVIN, Mutuku Muli, 2. OTIENO, Omondi Cornelly
SECOND CLASS HONOURS (UPPER DIVISION)
1. ACHESA, Libasia Maxwel 18. JEMWETICH, Milly
2. ADHIAMBO, Juma Carolyne 19. JEPCHUMBA, Rose
3. ADOW, Zeinab Gulia 20. KARITHI, David Sylvia
4. BARASA, Pius 21. KARUNG’O, Charity Nduta
5. BRIAN, Kigen Kimwatan 22. KASOLOLO, Victor Mwandima
6. BUOP, Akoth Evelyn 23. KIRIA, Jamlick Nyamu
7. CHEPKORIR, Purity 24. KIRIMI, Fridah Kathure
8. CHEROP, Kelly Kibet 25. KILONZO, Y. Mueni
9. CHEROTICH, Betty 26. KIMAIYO, Jelagat Judith
10. DENG, Garang John Herjok 27. KIMANZI, Michael Muthui
11. DOMINIC, Kibet Langat 28. KISAKA, Akashi Clinton
12. GATI BOKE, Agnes 29. KIURA, Alex Ndwiga
13. GEORGE, Bush 30. KONYU, Mary Wanjiku
14. GITARI, K. Nancy 31. KOROS, Sirintai Gladys
15. GIKONYO, Esther Gakenia 32. KOSKEI, Dorcas Chemutai
16. HUSSEIN, Almasi Hussein 33. KURGAT, Nicholas Kibiwot
17. JANETH, Jeptoo 34. KUTAI, Etole Job
35. KWAMBOKA, Okong’o Faith 61. NJATHEINI, Ng’endo Joan
36. MACHARIA, Edwin Nderitu 62. NJOGU, Jane Wamotira
37. MAINA, Denis Wanjohi 63. NJOROGE, Njeri Clara
38. MASINDE, Joseph 64. NJUGUNA, Ruthnice Wanjeri
39. MASWAI, Jerono Naom 65. NYAKUNDI, N. Risper
40. MATHENGE, John Ndichu 66. NYAMBURA, Caroline Kimaru
41. MBIME, Miseda Joseph 67. NYAMWARO, Ogombe
42. MUGAMBI, Mwende Simion 68. ODERA, Namboka Yvonne
43. MUIA, Mutindi Faith 69. ODHIAMBO, Achieng W. Janet
44. MULI, Jascah Mbithe 70. OGERO, Ochichi Duke
45. MULWA, Benedetta Nzilani 71. ONDIEKI, Tiberius Mang’era
46. MUNA, Ndanu Faith 72. ONDUKO, Saisi Samwel
47. MUNG’EI, Concepta Kemunto 73. ORANGI, Simon Ali
48. MUNUVE, Jacob Lui 74. OTIENO, Osimbo Ornam
49. MURIITHI, J. Kimemia 75. OUNDO, Jared Oluoch
50. MUSYOKI, Kinama Joel 76. RIUNGU, Kanana Rebecca
51. MUTINDA, Sammy Augustine 77. SAMBURU, Mambo Dennis
52. MUTUNDU, Nguma Pius 78. TERER, Chelangat Brenda
53. MUTUNGA, Wanjiru Cynthia 79. WACHIRA, Joseph Kinyua
54. MWAKISHA, Masaka John 80. WAGAKI, Rosalyene
55. MWELESA, Isigi Linnet 81. WAHINYA, Florence Wangari
56. NETTY, Chepkoech Korir 82. WAMBUI, Loise Wangari
57. NG’ANG’A, Mburu John 83. WANJIKU, Teresiah Njeri
58. NG’ANG’A, Mwangi Paul 84. WANJOHI, Esther Wambui
59. NGUGI, Cynthia Gathoni 85. WUOI, William
60. NGUTHIRU, Nderitu Francis
SECOND CLASS HONOURS (LOWER DIVISION)
1. CHIRCHIR, Mercy Jepchumba
2. GATGAEK, William Kuol
3. GLADYS, Chemutai
4. JEMURGOR, Salome
5. KARIUKI, Wanja Marion
6. KIPKORIR, Brian
7. MUNYUI, Onesmus
8. NALWENJE, Alex Okoth
9. ONDATI, Festus Ondieki
10. SANG, Wilforn
BACHELOR OF BUSINESS MANAGEMENT (ACCOUNTING)
FIRST CLASS HONOURS
1. CHEPKEMOI, Evaline
2. KIPKURUI, Mibei Josephat
3. NGALI, Ceciliah Wanjala
4. WAMBUA, Moses Mutua
5. ZIPPORAH, Wanjiru Muthoni
SECOND CLASS HONOURS (UPPER DIVISION)
1. AKARANGA, Charlyne Mwaniga 25. KIBET, Hillary
2. AKOMO, Mercy 26. KIBET, Sang Benard
3. BETT, Wesley 27. KIHIA, Paul Wandimi
4. CHEBET, Beatrice 28. KILOLONG, Evans Lemiso
5. CHEBON, Evans C. 29. KILUVA, Dorcas Mumbua
6. CHELAGAT, Judith 30. KIPKENEI, Purity Jemuge
7. CHEMOGISICH, Elijah 31. KIPKOECH, Dickson
8. CHEMUTAI, Winrose 32. KIPLAGAT, Evans Kipchumba
9. CHEPKORIR, Viola 33. KIPLAGAT, Fredrick Kipchumba
10. CHEPKURUI, Mercy 34. KIPRONO, A. Gideon
11. CHEPTOO, Irine 35. KIPRONO, Rodah Kili
12. CHERUIYOT, Mathew 36. KIPROTICH, Cindy Jebiwott
13. CHUMBA, Carolyne 37. KIPYEGON, Moses John
14. DHIEU, Joseph Thon 38. KITHIA, Sila Makau
15. GIKEBE, Emmah Wambui 39. KOECH, Benson
16. GOI, Simon 40. KOECH, Leonard
17. ISINA, Juliet 41. KOMU, John Masila
18. JEROTICH, Carolyne 42. KORIR, Nobert Kiptoo
19. KALENGA, Esther Richard 43. KOSONEI, Faith Chepkorir
20. KAMBUNI, Julius Mecheo 44. KYENGO, Faith Ndanu
21. KAMUNY, Mark Kipchirchir 45. LAGAT, Peter Kibet
22. KARANJA, Peter Gathinji 46. LAMO, Martha Wahu
23. KATHINI, Joseph Kimanzi 47. LIONDO, F. Ochieng
24. KELLY, Mulei David 48. MADEGWA, Isaac Mambuya
49. MAIYO, Augustine 78. NYONGESA, Johnpaul Barasa
50. MAIYO, Raymond Kiprop 79. OCHANDA, Fredrick Onyango
51. MANYARA, Zachary Achira 80. OCHOLA, Steve Austine
52. MAPESA, Clinton Ofula 81. ODHIAMBO, Fredrick Otieno
53. MAREGE, Wyclife Karani 82. OGUTU, Esther Akumu
54. MASINDE, Henry Mukhwana 83. OKUMU, Rachuonyo Polycup
55. MATHE, Anthony Chege 84. OLICK, Moses Odhiambo
56. MBOYA, Omolo Stephen 85. OMUHAKA, Angela Mukoshi
57. MELLY, James Cheruiyot 86. OMWERI, Bornface Otwori
58. MKARE, Rita Furaha 87. ONYANGO, George Omondi
59. MONYWIIR, Augustino Miabok 88. ONYANGO, Nicholas
60. MOYMYWA, Naomi Kerubo 89. OPIYO, Leah
61. MUCHIRI, Nyambura Hannah 90. ROP, Dominic
62. MUSAU, Irene Mwikali 91. ROTICH, Juliet Chemutai
63. MUTAI, Alice Jebichii 92. SAMBURUMO, Masai Asher
64. MUTAI, J. Damaris 93. SANG, Kevin Kipngetich
65. MUTAI, Mercy Chepkirui 94. SIFUNA, Dorothy Khaoma
66. MUYE, Chari Racheal 95. SIMIYU, Moses W.
67. MWANJALA, Andrew Harold 96. SITIENEI, Sammy Kipruto
68. MWEBI, Angeline Kemunto 97. SOI, Peter
69. NAITORE, Susan 98. TANUI, Amos Kimitei
70. NDAMBUKI, Augustine Matata 99. TARWEN, Sarah Arbe
71. NGETICH, Vincent Kibet 100. THUKU, Moses Nderitu
72. NJUE, Geofrey Njeru 101. WAKHANU, Justine Nekesa
73. NONDI, Ochieng Erick 102. WALUBENGO, Racheal K.
74. NYAGOL, Joel Ajowi 103. WAMACHE, Vincent Shiami
75. NYAMAI, Muteti Samuel 104. WANDERA, Praxidice Akinyi
76. NYAMAI, Tabitha Angeline 105. YENKO, Ntemei Margaret
77. NYAUNDI, Vincent Gitaga
SECOND CLASS HONOURS (LOWER DIVISION)
1. CHEMARUM, Erick
2. CHERUIYOT, Ambrose Mosonik
3. FLORA, Alum Patrick
4. HABIBA, Nur Maalim
5. IJAMI, Philip Muhingi
6. KABUI, David Mwangi
7. KIMARI, Bernard H.
8. KIMELIEL, Gilbert Kipchirchir
9. KIPLAGAT, Charles
10. LAGAT, StanleyKirwa
11. LANGAT, Denis Kipngetich
12. LANGAT, Evans Kipkirui
13. MALAKWEN, Charity Jeptoo
14. MANGAA, Everlyn Kemunto
15. MARITIM, Cornelius Kipkosgei
16. MUNYASYA, Elijah Mulatya
17. MUSTAFA, Edwin Nabwin
18. MWAMUYE, Keny Kiti
19. NGUMBI, Bilha Minoo
20. OYIER, Michael Omondi
21. SADDAH, Saleh Akuka
22. SAWE, Hellen Jerono
23. SIMIYU, Austine Chumbe
24. TOROITICH, Elijah
BACHELOR OF BUSINESS MANAGEMENT (FINANCE AND BANKING)
FIRST CLASS HONOURS
1. GACHIHI, Stephen
2. KIPLAGAT, Kenneth Kibet
3. MARANGU, Eric
4. MULAA, Mwende Grace
5. MUTHONI, Rebecca Waruguru
6. MWANGI, Wanja Ann
7. WAKWOMA, Stellah Naliaka
SECOND CLASS HONOURS (UPPER DIVISION)
1. ABDIHALIM, Mohamed
2. ABDULNASSER, Ali Masoud
3. ADHOCH, Owuor Samuel
4. AGOM, George Okoth
5. AKENGA, Dancun
6. ALLAN, Otieno Oloo
7. ALORI, James
8. ANN, Morris Njogu
9. APOLLO, Nyariak Alier
10. ATEMI, Brenda
11. ATHO, Diba Ali
12. AYODI, Francis
13. BARASA, Eugene Brian W.
14. BARASA, Lilian Temba
15. BARNO, Andrew Kipruto
16. BETT, Julius Kipyegon
17. BOBETT, Kirwa
18. BOWEN, Jemutai Agnetta
19. BUSAKA, Esinas Martha
20. CHEBET, Penaline
21. CHELAGAT, Vibian
22. CHELAL, Gloria Kangogo
23. CHELIMO, Caroline 57. ISAKA, Delphine Nyaboke
24. CHEMUTAI, Carren 58. ISSACK, Mohamed Hassan
25. CHEMUTAI, Mercy 59. IVUTI, Priscilla Kavuku
26. CHEPKEMOI, Mercyline 60. JEMURGOR, Gethrude
27. CHEPKEMOI, Sharon 61. JEMUTAI, Sharon
28. CHEPKIRONG, Jacqueline 62. JEMUTAI, Sheila
29. CHEPKOECH, Caroline 63. JEPLETING, Divinah
30. CHEPKORIR, Nancy 64. JOEL, Charles Maingi
31. CHEPKWONY, Shadrack 65. KAGOTHO, Wambui Christin
32. CHEPLETING, Nancy 66. KAMAU, Amos Kahiu
33. CHEPNGETICH, Irine 67. KAMAU, Ann Wakonyo
34. CHEROTICH, Agneta 68. KAMAU, Grace Njeri
35. CHEROTICH, Sharon Kirui 69. KAMAU, Peter Waweru
36. CHERUIYOT, Kipkirui Gilbert 70. KAMAU, Samwel Gitau
37. CHIRCHIR, Kennedy Tirop 71. KAMAU, Stanley Ngumba
38. CHUMBA, Kipchirchir Nixon 72. KAMAU, Willie Njoroge
39. CYRIL, Menza Kitoja 73. KAMOTHO, Rebecca
40. DANIEL, Kabi Wangari 74. KAMUNGE, Irene Wanjiku
41. DAVID, Kennedy Mutinda 75. KANGOGO, Kelvin
42. EFEDHA, Isaac Mwangi 76. KARANI, Kariuki Kenpeter
43. EKWANG’A, Lokinei Michael 77. KARIUKI, Edward Njeru
44. FADHIL, Hassan Masinde 78. KARIUKI, Esther Waithera
45. GACHERI, Beatrice 79. KARIUKI, Esther Wangari
46. GACHUHI, Simon Kigomo 80. KARIUKI, Hannah Njeri
47. GATHU, Dickson 81. KARIUKI, James Kihara
48. GATUNDU, Jane Wambui 82. KARIUKI, Judy Wanjiru
49. GEOFFREY, Njenga 83. KARIUKI, Martin Gichomo
50. GITAU, Agustine Kinyanjui 84. KARIUKI, Wilfred Ngatia
51. GITUNDU, Tabitha Wanja 85. KAROSEI, Cylus Putan
52. HALIMA, Abuu Hassan 86. KARTAYIAN, Stephen Kapaai
53. HARUN, Abdi Billow 87. KASSIM, Ali Masoud
54. ICHAMUGO, John Mugo 88. KATHOMI, Betty Mugambi
55. IMBUSI, Ndalila Jared 89. KAVEMBA, Junathan Mumo
56. IMIRE, Nelly Gimase 90. KEMBOI, K. Edward
91. KEN, Mwendwa Philip 125. KITEE, Josephine Ndinda
92. KEPUE, Erickson Rempesa 126. KITONYI, Moses Musyimi
93. KIHUMBA, Munene Julius 127. KIVERENGE, Collins Muderema
94. KILONZO, Florence Ndumi 128. KIVISSI, John Ndorossi
95. KIMANI, Daniel Machehu 129. KOECH, Mary
96. KIMANI, James Karanja 130. KOKEYO, Tom Wasonga
97. KIMANI, Joseph 131. KOSGEI, Carol Jelimo
98. KIMANI, Wanjiru Martha 132. KOSGEY, Mercy Chepkoskey
99. KIMOROP, Jeruto Abigael 133. KURERE, Mercy
100. KIMUTAI, J. Jeniffer 134. KWAMBAI, Elizabeth
101. KINOTI, Winnie Karimi 135. KYALO, Charles Ngila
102. KINUTHIA, Veronicah Kanuthu 136. KYENGO, Mwilu Daniel
103. KINYANJUI, Judy Wairimu 137. LANGAT, Ernest
104. KINYANJUI, Mercy Wambui 138. LANGAT, Hamilton Kiprotich
105. KIPCHUMBA, Gladys Jeruto 139. LEAH, Bulemi Ivette
106. KIPCHUMBA, Walter 140. LIMO, Asbel Kipkorir
107. KIPKEMOI, Titus 141. LUMUMBA, Shally Akinyi
108. KIPKURUI, David 142. MABEYA, Sarah Nyaboke
109. KIPLAGAT, Felix 143. MACHARIA, George
110. KIPLIMO, Eliud 144. MACHARIA, W. Kelvin
111. KIPNG’OK, Laurent Kipchumba 145. MACHOGU, Fred Gisebe
112. KIPRONO, Hassan 146. MADOWO, Carolyne Akinyi
113. KIPROTICH, Stephen Koech 147. MAHORO, David Ngombo
114. KIPRUTO, Nancy Jemutai 148. MAILU, Jeventus Kitala
115. KIPSANG, Betty Jepchumba 149. MAINA, Christine Wachera
116. KIPTOO, Caroline Jebet 150. MAINA, Gideon Gateri
117. KIPTOO, Gladys Jeruto 151. MAINA, Hildah Wanjiru
118. KIPYEGON, Caleb Rotich 152. MAINA, Jackson Irungu
119. KIREKI, David Osoro 153. MAINA, Janet Muthoni
120. KIRUMBA, Raphael Giheha 154. MAINA, Josephine Wangui
121. KISENGO, Joseph Lukwiro 155. MAKHOKHA, Peter
122. KISIO, Christine Katungwa 156. MALALA, Khatete Kelvin
123. KIVISU, John Kavuele 157. MALETO, Paul
124. KISO, Dennis 158. MALUKI, Joseph Maundu
159. MAMBIRI, Diana Amalemba 193. MUSEE, Jairus Nyamai
160. MANYARA, Moraa Marion 194. MUSICHI, Stella Saisi
161. MATARA, Gladys 195. MUSUMBA, Robert
162. MATELE, Musau 196. MUSYOKA, Angeline Mami
163. MATHENGE, Judy Kirigo 197. MUTEMI, Serah Koki
164. MATOKE, Kwamboka Peris 198. MUTETI, Nelson
165. MBANDI, Leslie Mwanyingo 199. MUTHAMA, Michael Mutinda
166. MBAYA, John Mutwiri 200. MUTHINI, Philip Masai
167. MBULU, Felistus Mwende 201. MUTIE, Michael Kakusu
168. MBUVI, Virginia Kametu 202. MUTISYA, Alice Kavata
169. METOBO, Benard Omwando 203. MUTISYA, Dominic Bahati
170. MGANGA, Francis Mwangala 204. MUTUA, George Muthama
171. MINDU, Esther Wangui 205. MUTUKU, Kathuku Martin
172. MIRITI, Kainyu Gladysjoy 206. MUTUKU, Paul Gabriel
173. MOGOTU, Tongi Rona 207. MUTUNGA, Matu
174. MOMANYI, Chris Ontiti 208. MWALIMU, Faith Mwajuma
175. MONG’INA, Elvine Nyakundi 209. MWAMBIA, Michael Mugo
176. MTIANG’A, Augustine Kuta 210. MWANGI, Albert Wambare
177. MUCHAI, Grace Wanja 211. MWANGI, Georgina Wairimu
178. MUGIO, Job James Weru 212. MWANGI, Judy Wangui
179. MUKABWA, Ingosi Alvin 213. MWANGI, Stephen Kihiko
180. MUMBI, Ann Zippy 214. NAMWONJA, Fredrick Juma
181. MUMO, Musyoka 215. NDERITU, Emilio Kibui
182. MUNDU, Boniface Mungoya 216. NDERITU, Martin
183. MUNGA, John Bokoro 217. NDIGA, Ruthline Wangari
184. MUNGA, Leah Wangari 218. NDOLO, Christine Achieng
185. MUNGAI, James Kamau 219. NDONGA, Penninah Wambui
186. MUNIU, David Kariuki 220. NDUNDA, Cleophus Nthuli
187. MURAYA, Monicah Wairimu 221. NDUNGU, Susan Wanjiku
188. MUREITHI, Maureen Wangui 222. NEKESA, Ouma Doreen
189. MURITHI, Denis 223. NGANDU, Dorcas Njeri
190. MURITHI, Kennedy Kinyua 224. NGENO, Kennedy Kipkirui
191. MURIUKI, Leah Kagendo 225. NGETICH, David Kimeli
192. MURIUKI, Silvia Nyakio 226. NGETICH, Kiprotich Gilbert
227. NGETICH, Sarah 261. ODONGO, John Francis
228. NGIGI, Anthony Murithi 262. ODONGO, Pondo Geophrey
229. NGOLO, Florence Achieng 263. ODUOR, G. Owino
230. NGUMI, Zachary 264. ODUOR, Rose Auma
231. NGUNGU, Lucy Njeri 265. OGENDA, Erick O.
232. NGUNJIRI, Virginia Waitherero 266. OGETANGE, Nyanduko Amon
233. NGURE, Wairimu Mary 267. OGOT, Victor Abok
234. NJAGI, T. Micheu 268. OHURU, Benard Otieno
235. NJANG’IRU, Esther Njeri 269. OKERE, Mary Clasina Nasonga
236. NJANG’IRU, Samuel Kariuki 270. OKIRU, Andrew Moti
237. NJIRU, Edward 271. OLEWE, Erick Wasuna
238. NJOROGE, Hannah Wangui 272. OMATWA, Elphas Kelvin
239. NJOROGE, Stephen Warui 273. OMOLLO, Hillary Omondi
240. NJUE, Alex Murithi 274. OMOLLO, Mandela Nelson
241. NJUGUNA, Terry Muthoni 275. OMOLO, Waga Felix
242. NTHIWA, Alfred Mutisya 276. OMONDI, Gordon Onyango
243. NUNGO, Emma Akoth 277. OMONDI, Whitney Atieno
244. NYABENA, Wilbur 278. OMORO, Nyamamba
245. NYABWAYA, Gesare Nancy 279. OMWAKA, Jessicah Muhavi
246. NYACHAKI, Priscillah Lovenga 280. ONDIBA, Naftal Misoka
247. NYAGA, Elizabeth Wanja 281. ONGONDO, Victor Otieno
248. NYAGWOKA, Maurice Bagaka 282. ONTITA, Obare Moffat
249. NYAIBURIA, Magena Tyson 283. ONYANGO, Solomon Wesley
250. NYAINGIRI, Dennis 284. ONYIEGO, Phanice Bitutu
251. NYALIK, Paul Nyaema 285. ORINA, Hespone Atinda
252. NYANDORO, Barongo Wesley 286. ORINA, Kevin Bogita
253. NYANGOKAH, Beverlyne Achungo 287. OTIENO, Achieng Philis
254. NZUKI, Rosemary Nzembi 288. OTIENO, Edgar O.
255. OBONYO, Leonorah Everline 289. OTIENO, Eunice Adhiambo
256. OCHIENG, Esther Atieno 290. OTIENO, Kevin Aliwa
257. OCHIENG’, John Arunga 291. OTIENO, Santra Atieno
258. OCHIENG, Raymond Oduma 292. OTIENO, Vincent Nyauchi
259. ODERO, Denis Otieno 293. OUKO, Erick Odhiambo
260. ODHIAMBO, Davis Onjoro 294. OWINO, Kefa Abong’o
295. OWITI, Enosh Owuor 323. SULEIMAN, Fatuma Suleiman
296. OWITI, Robert Oscar 324. TATIANA, Bhoke Bogie
297. OYIEKE, Cliff Ouko 325. TEMBA, Thomas Joyce
298. OYUGI, Boaz Okong’o 326. THIONG’O, Maryanne N.
299. PAUL, Harriet Mwelu 327. THYAKA, Felix Vundi
300. POLA, Moses 328. TOO, Benard
301. QABALE, Molu Guyo 329. TUEI, Julius
302. RAMADHAN, Katana Zungi 330. WAHOME, Mwaniki Moses
303. RHODA, Richard 331. WAITHIRA, Caroline Wambui
304. RONO, Joyce Cherotich 332. WALES, Stephen Nzioki
305. ROP, Perez Cheptoo 333. WAMALWA, Linda Mutimbia
306. ROTICH, Titus Kipkorir 334. WAMBUI, Bethsheila Wambeti
307. RUGUT, Felistar Chepkemei 335. WANGARI, Joseph Munene
308. RUMUNYU, Margaret Njeri 336. WANJIKU, Gachohi Mary
309. SAGEKA, Nyatara Wilson 337. WANJIRU, Jackline Wanjiku
310. SAINARE, Josam Andrew 338. WANYAMA, Naliaka Zelda
311. SAMMY, Joan Mbithe 339. WASHE, Price Baya
312. SANG, Kibet Justus 340. WASHIKA, Marlvine Andai
313. SANURA, Boy Juma 341. WAWERU, Joseph Mwangi
314. SARAH, Chepkemoi Ali 342. WERE, Celine Adoyo
315. SAWE, Samuel Kipsang 343. WERE, Teresa
316. SELUA, Hussein Mohamed 344. WERUNGA, Mark
317. SEREM, Abraham Kiprotich 345. WEYAMA, Faith
318. SHADRACK, Muriungi Muthee 346. YATICH, Jepkemei Lynn
319. SIGEY, Weldon 347. YONAH, Ndege Sanderson
320. SILU, Kelvin Kimeu 348. YUSUF, Amina Amal
321. SIRIKWA, Ian Joel 349. ZABLON, Winnie Rebeccah
322. SUGUT, Jackline
SECOND CLASS HONOURS (LOWER DIVISION)
67. NJAMA, Peter Nyota 81. OOKO, Nelly Adhiambo
68. NJOKI, Grace Kamau 82. OSEKO, Dominic Saboke
69. NJOROGE, Daniel Kihuga 83. OTIATO, Irene Kilinga
70. NJOROGE, Dennis Kimingi 84. OTIENO, Felix Omondi
71. NYANGOYA, Edwin Nyangoya 85. OWINO, Alex Owuor
72. OCHIENG, Steve Olweny 86. OYUNGE, Kelvin Machuki
73. ODHIAMBO, Leoline Oluoch 87. SERGON, Jackson Kiplagat
74. OGEGA, Elijah Guda Owidi 88. SIELE, Japhet Kiprono
75. OGOLLA, Kevin Okinyi 89. SIGEI, Kevin Kipkoech
76. OKINDO, Abigael Monchari 90. SOLONKA, Susan Nairesiae
77. OLIECH, Ochich Boaz 91. WACHIRA, Peter Munene
78. OMAYIO, Kefa Momanyi 92. WAVUA, Dorine
79. OMONGO, Francis Malon 93. YUSUF, Ali Hassan
80. OMWAMBA, Sabina Moraa 94. ZEIN, Zeinul-Abidin Alawy
1. IDOYO, Fred Kuyi
2. MEYMUNA, Mohamed Khalif
PASS
BACHELOR OF BUSINESS MANAGEMENT (RISK & INSURANCE MANAGEMENT)
SECOND CLASS HONOURS (UPPER DIVISION)
1. KIMATHI, Silas
2. MBARAK, Jamal
3. NDUNGU, Josephat Mutitu
4. NJAGI, Denis Muriithi
5. OCHICH, Velinda Auma
6. WANDERA, Grace Akumu
7. WANGOI, Elizabeth
SECOND CLASS HONOURS (LOWER DIVISION)
1. AMBASA, Dorcas Adhiambo
2. CHUMBA, Benard Kiboen
3. MUTHEU, F. Musau
4. SIRMA, Hillary Mosbei
BACHELOR OF BUSINESS MANAGEMENT (BUSINESS INFORMATION SYSTEMS MANAGEMENT)
FIRST CLASS HONOURS
1. MINGUSA, Fredrick Nyakinda
SECOND CLASS HONOURS (UPPER DIVISION)
1. AMBETSA, Onganya Joseph
2. BARASA, Noah
3. KERING, Phinehas Kiprono
4. KIOKO, Raphael Kiandiko
5. KOGO, Kiprop Vincent
6. KOSGEI, Nicholas
7. KOSGEI, Willy Kangogo
8. LAGAT, Dennis Kipkoech
9. LANTARE, Latinai Fales
10. LIMO, Kipkorir Justus
11. MANENO, Samuel Simiyu
12. MATIKO, Hannington Oduori
13. MELEYA, Khamala Martin
14. NGEYWO, Zianah Tamnai
15. NJERU, Pauline Wamucii
16. NYAGA, Patrick Mburu
SECOND CLASS HONOURS (LOWER DIVISION)
1. BUSIENEI, Caroline
2. CHITAYI, Chrispinus
3. LAGAT, Cyrus Kipruto
4. MUHANJI, Eteveti Bilhuda
5. OWUOR, Nelson Muya
6. SUTER, Brian Kiprop
BACHELOR OF BUSINESS MANAGEMENT (HUMAN RESOURCE MANAGEMENT)
FIRST CLASS HONOURS
1. NGANDA, Hellen Ndinda
SECOND CLASS HONOURS (UPPER DIVISION)
1. ADHIAMBO, Ojuang Everlyn 27. MNJALA, Betty Kulola
2. BOINO, Elima Jeptui 28. MOHAMED, Ali Hussein
3. CHEPKORIR, Jackline 29. MUCHEKE, Martha Muringi
4. CHEROTICH, Lilian 30. MULANDI, Jackline Wangui
5. CHESANG, Gladys 31. MURUNGI, G. K. Mary
6. JEMUTAI, Dorcas Theresa 32. MUTAI, Caroline
7. JEPKOECH, Mary 33. MUTHAURA, Betty Gatwiri
8. JERUTO, Janeth 34. MUTHOKA, Duncan Muindi
9. JOHN, Jennifer Njeri 35. MUTURI, Christine Murugi
10. KAHI, Nancy 36. MWANYAE, Janet Maheza
11. KANINI, Lucy 37. MWIKALI, Elizabeth Mukulu
12. KARIUKI, Ann Njeri 38. NGENDO, Magdaline
13. KARIUKI, RosemaryNyambura 39. NJUGUNA, Naomi
14. KERICH, Gladys 40. NKIO, Lydia
15. KIPLELGO, Isaac Rutto 41. OBIERO, Leah Awino
16. KIPRONO, Esther Jepchumba 42. OCHIENG, Gilbert Opiyo
17. KIPROTICH, Keneth Chepkwony 43. ODHIAMBO, Selline Akoth
18. KIRIACHIURI, Rose 44. ODOLO, Rosalia Achoka
19. KIROP, Divina 45. ODUOR, Perez Achieng
20. KISOMBE, Dorothy Wakesho 46. OGECHI, Beatrice Moraa
21. KITUNGU, Faith Muusi 47. OKUMU, Joel Otieno
22. LIJONDO, Phanice Iminza 48. OMORI, Akoth Binda
23. MAHINGE, Irene Wangu 49. OUMA, Cathrine Awuor
24. MAKAMBI, George 50. SOITA, Jason Murunga
25. MALLIS, Kangai Ishmael 51. TUM, Lucas Kiplagat
26. MITEI, Kipronoh Wesley
SECOND CLASS HONOURS (LOWER DIVISION)
1. AISLING, Cassandra Wangari
2. ARUMBA, Gladys
3. CHEPKEMOI, Juliet
4. CHEPKOECH, Consolata
5. CHEPKONGA, Judy Jesang
6. CHESOO, Catherine
7. KURONOI, Sarah Rarite
8. LAGAT, Erick Kimutai
9. LAGAT, Sophie Chepngeno
10. LUZUVI, Betty Vutagwa
11. MBUGUA, Ann Wanjiku
12. MUSEE, Caroline Munanie
13. NGONG, Akok Akol
14. NYAMWEYA, Cohen Khasian
15. ODONDI, Irene
16. OGOLA, Sheila Achieng
17. OLUM, Maureen Awour
18. WESTILA, Nasipondi Betty
BACHELOR OF BUSINESS MANAGEMENT (ENTERPRISE MANAGEMENT)
SECOND CLASS HONOURS (UPPER DIVISION)
1. BOR, Georgina
2. JEBET, Sheril
3. KOSGEI, Hezekiah Kiprotich
4. NG’ENOH, Geoffrey Kipkorir
5. SIMIYU, Edward Chebukati
SECOND CLASS HONOURS (LOWER DIVISION)
1. KORIR, Ronald Kipkoech
2. MUTUKU, Andreas Mwendwa
3. ROP, Patrick Kibet
BACHELOR OF BUSINESS MANAGEMENT (MARKETING)
FIRST CLASS HONOURS
1. MWASYA, Regina Nduku
SECOND CLASS HONOURS (UPPER DIVISION)
1. ALI, Ibrahim Jelle
2. ATSIAMBA, Godfrey Lanogwa
3. BITOK, Chepkorir Jacinta
4. BIWOTT, Laura Cherono
5. CHEGE, Caroline Nyambura
6. GITAU, Muchemi Paul
7. KEMUMA, Catherine Ouko
8. KIREGE, Waithira Tabitha
9. MAHIGA, Edwin Beneti
10. MAKELA, Christine Loko
11. MOKAYA, Albert Nyandieka
12. MTUWETA, Grace Malemba
13. MUKANYI, Everlyne Koseko
14. MWAURA, Rose
15. NDELEVA, Augustus Kioko
16. NGURE, Tabitha Wanjiku
17. NJOROGE, Grace Wanjiku
18. NYAMBU, Brian Henrey
19. OBIERO, Florence
20. OCHARO, Judith Cherono
21. ODHIAMBO, Joan Mutheu
22. OKEYA, Otieno Kevin
23. ONDITI, Zebedeo Ntabo
24. SWABRA, Ahmed Juma
25. WACHIRA, Milkah Wamboi
SECOND CLASS HONOURS (LOWER DIVISION)
1. AIRRA, Rose Ndamu
2. CHOGE, Abel Kimurgor
3. KAHURO, Lilian Wanjiku
4. KIPCHIRCHIR, Ian
5. KIRUI, Collins Kipruto
6. MAINA, Anthony Mburu
7. MBAJA, Mary Kagonya
9. MUTINDA, Rael Mwende
10. OBONDI, Wendy Anyango
11. OKOYO, Yvonne Anyango
12. OPWOLO, Sophia Bwibo
13. SILE, Ann Jemeli
14. WAKILO, Sheila Kilale
BACHELOR OF BUSINESS MANAGEMENT (PURCHASING & SUPPLIES MANAGEMENT)
FIRST CLASS HONOURS
1. ASHA, Ali Kaltum
2. MOHAMED, Kalmey Muhumed
3. MWAGO, Catherine Mbaire
4. NTAARI, Mercy Kagwiria
5. WAMBUA, Lucy
SECOND CLASS HONOURS (UPPER DIVISION)
1. ADHIAMBO, Lyna Onyango 33. KANDA, L. Kiplagat
2. AKINYI, Nancy Odhiambo 34. KANYI, Mwangi
3. BARASA, Dennis Songo 35. KARIMI, Rose
4. BARASA, Evans Wanjala 36. KARIUKI, Gichuhi Laban
5. BERITER, Mumbe John 37. KASYOKI, Faith
6. BETT, Josephine Jerotich 38. KATANA, Titus Ngumbao
7. BOSWONY, Carolyne 39. KATIECHI, Sospeter Otuya
8. CHEBET, Jane 40. KAYE, Peter Wilfred
9. CHEBET, Margaret 41. KEMEI, Japheth Kipchumba
10. CHEBOI, Cherono Felishana 42. KIBICHII, Ursula
11. CHEMUTAI, Mercy 43. KIHARA, Pauline
12. CHEROGONY, Caroline 44. KIMAIYO, Philies J.
13. CHERONO, Eva 45. KINUTHIA, Maurice Kuria
14. CHERONO, Titus 46. KIPKEMBOI, Amos
15. CHEROTICH, Beatrice 47. KIPKEMOI, Dennis
16. CHERUIYOT, Ridah Jepngetich 48. KIPLAGAT, Lydia Chepkorir
17. CHESAINA, Lawrence Kale 49. KIPROP, Celestine Jepkogei
18. CHIRCHIR, Valerie Jeruto 50. KIROTICH, Gladys
19. GACHARIA, Laurenzia Njeri 51. KIRUJA, Christine Mukiri
20. GICHUHI, Bilha Wamuyu 52. KITHUSI, Mumbua Anastasia
21. GITHUA, Elizabeth Wangechi 53. KOECH, Beatrice Jebet
22. GITONGA, Purity Makena 54. KOECH, Diana Cheruto
23. HUMPHREYS OGUNA 55. KOLLIKO, Lunyolo Lucy
24. IRUNGU, Ruth Wanjiru 56. KORKECHE, Philemon Ruto
25. ISEMELE, Rebeccah Amagove 57. KOSGEI, Daniel Kipchumba
26. JAMIN, Maru K. 58. KURIA, Joyce Wambui
27. JEMURGOR, Faith 59. KWONYIKE, Jeruto Varsity
28. JEPKORIR, Mary 60. LANGAT, Peter Kipkorir
29. JUMA, June Marion 61. LIPSON, Lugalichi Musera
30. KAKAI, Caren Naliaka 62. LUMBASI, Lilian Masitsa
31. KALULA, W. Maureen Mwende 63. MACHIO, Harrison
32. KAMAU, Crispus Wambiri 64. MAINA, Elizabeth Wanjiku
65. MAINGI, Carolyne Ndinda 99. MWENDA, Felix Laban
66. MAITHYA, Alice Ndila 100. MWITI, Edna Gacheri
67. MAKORI, Edgar Atandi 101. NDIEMA, Vicky Cheruto
68. MALOMBE, Dennis Mutua 102. NDIRANGU, Charles Gikonyo
69. MAMATI, Simon Ngutuku 103. NGAII, Elisipher Wanjiku
70. MASEA, Boniface Onyancha 104. NG’ANG’A, Joyce Wambui
71. MATHENGE, Gladys Wanjiru 105. NGENO, Robert
72. MATHENGE, Winrose Wanjiku 106. NJANGO, Dennis Kamau
73. MATONYEI, Jane Jepchumba 107. NJERI, Caroline Muthoni
74. MBITI, Christine Kanyua 108. NJOROGE, Julia Ngendo
75. MISIANI, Gabriel Kennedy 109. NYAMONGO, Jackson Omwenga
76. MITAMBO, Benson Gichari 110. NYORU, Chepchumba CSharon
77. MOCHECHE, Jerusa Mwango 111. OCHIENG, Benard Otieno
78. MOHAMED, Yussuf Idow 112. OCHUNG, Joseph Aol
79. MPUSIA, Peter Kilonka 113. ODERO, Nancy Achieng
80. MUGO, Charles Mucheru 114. ODHIAMBO, Beatrice A.
81. MUINDI, Matata Charles 115. ODHIAMBO, Kephas Ochieng
82. MUITA, Lilian Wakonyo 116. ODINGA, Brian Edga
83. MUNGUTI, Cynthia Mutheu 117. ODONDI, Walter Onyango
84. MURURU, Faith Mwendwa 118. OGOLLA, Susan Adhiambo
85. MUTAI, Peter 119. OKECH, Millicent Akinyi
86. MUTANA, Joseph Mbaru 120. OKELLO, Fiona Akinyi
87. MUTHONI, Maryann Wambui 121. OMARE, Ednah Moindi
88. MUTHUSI, Mutua Alex 122. OMARE, Lydiah Moke
89. MUTISYA, Vincent Kwake 123. OMONDI, Dennis Owuor
90. MUTUA, William 124. OMWAKA, Harriet Mbulishe
91. MUTUMA, Patrick Githaga 125. ONDARI, Reuben Makori
92. MUTUNGA, Brian Nzioki 126. ONGAKI, Penina Nyaboke
93. MWANGI, Agnes Wanjiru 127. ONYANGO, Daulphine Auma
94. MWANGI, Paul Kiundu 128. OOCHIENG, Geraldine Akinyi
95. MWANGI, Phyllis Wangari 129. OSANGO, Kelvin Agora
96. MWANIKI, Florence 130. OTIENO, Nicholas
97. MWARABU, Pascaline Songok 131. OTUNGA, Emmanuel Siminyu
98. MWEMA, Rachael Nduta 132. OWINO, Opanga Clinton
133. OWOUR, Derick Ochieng 146. SINGOEI, Lilian Jepchumba
134. OYUGI, Vincent Odhiambo 147. TALA, Zena Anyango
135. REEM, Salim Mohammed 148. TALLAM, Lonah Kandie
136. RONO, V. Kipkirui 149. TANUI, Isaack Kipkorir
137. RONO, Veronica Chepchirchir 150. TARUS, Edwin K.
138. ROP, Cheruiyot 151. TOO, Dominic Kipchirchir
139. ROP, Sharon Jepchumba 152. WAIGWA, Charles Mwangi
140. ROTICH, Abraham Kipkosgei 153. WAMBUA, Thomas Mutisya
141. RUTTO, Chebitok Peninah 154. WANJIRU, Stephen Kairu
142. RUTTO, Jeboswony 155. WAWERU, Elishpher Wanjiku
143. SAMOEI, Solomon Murwani 156. WEGULO, Harun Khaemba
144. SEREJE, Fiona Akuku 157. YUSRA, Mohammed Ali
145. SHIKARO, Martha Kagore 158. ZUBEIDAH, Khasabuli Ibrahim
SECOND CLASS HONOURS (LOWER DIVISION)
1. ABDALLAH, Abdallah Swaleh 18. GACHIGI, Alex Chege
2. AFUBWA, Linet Maina 19. HUSSEIN, Mohammud Dahir
3. ALI, Steve Ngadia 20. INDIAZI, Meshack Jacob
4. APUKO, Beril Adhiambo 21. JEMUTAI, Nelly
5. ARAI, Shinda Billow 22. JEPKEMEI, Rahab
6. BARTILOL, Emmanuel Kiprop 23. JEPTOO, Nancy
7. BETT, Edward Kiprop 24. KAMAU, Ann Muthoni
8. BITOK, Joy Jepkoech 25. KARANJA, Margaret
9. BIWOTT, Fredrick Kiplagat 26. KEMEI, Magdalene Chepkorir
10. BUNGEI, Naftali Kimaru 27. KEMONI, Motari Bereck
11. BWIRE, Simon 28. KIBIAS, Collins Kipchirchir
12. CHEPCHIRCHIR, Rael 29. KIMUTAI, Leonard
13. CHEPNGETICH, Ivine 30. KIPCHUMBA, Stephen Kiprono
14. CHERUIYOT, Brian 31. KIPLAGAT, Sammy Kiprono
15. CHERUTOH, Cynthia Koech 32. KIPRUTO, Leonard Kipchumba
16. CHIGUBE, Edison Mbura 33. KIPSEMON, Valentine Jelimo
17. CHUMA, Chebet Emily 34. KIPTOO, Daisy Jeruto
35. KIYENG, Kevin Malakwen 64. NYAGWANGA, Brexedes Moraa
36. KOECH, Dennis Kiplagat 65. NZEKETHA, Alfred Muthinzi
37. KOINARI, Richard Saunyi 66. ODEGI, Fredrick Arnold
38. KOSENCHA, Anthony Leswamin 67. OMONDI, Aloyce Ochieng
39. LAGAT, Julia 68. ONGERI, Dennis Momanyi
40. MAGOTI, Winnie Kahadi 69. ONYANGO, Lucas Moses
41. MAIMUNA, Ali Mbarak 70. OTIENO, Winnie Olivia
42. MAKUDA, Naburi Kevin 71. OWINO, Imelda Achieng
43. MBUGUA, Paul Kinuthia 72. OWINO, Phanuel Omondi
44. MIRITI, Miriam Kainyu 73. RIUNGU, Joy Kinanu
45. MORAA, Nelly Momanyi 74. RONO, Naomi Jebet
46. MUCHIRI, Kariuki Andrew 75. RONOH, Gideon Kipkurui
47. MUCHIRI, Kariuki Andrew 76. ROTICH, Ann Cheptoo
48. MULLI, David Kavyu 77. RUTTO, Mercy Chepkurui
49. MURIITHI, Dan Ndegwa 78. SAMBU, Jepchirchir Rhoda
50. MUSYOKA, Fredrick Muli 79. SAMOEI, Levi
51. MUTAI, Ezra Tanui 80. SELIAN, Josphat Tikan
52. MUTEMI, John Kitili 81. SEREM, David Kipsang
53. MUTUKU, Nina Nelima 82. SHITANDA, Marylindah
54. MUTWOL, Cleophas Kiprotich 83. SIGEI, Henry Kibet
55. MWANZIA, Esther Mathei 84. SUTER, Leah Jepkoech
56. MWEI, Janet Cherono 85. TONUI, Edmond Kiprotich
57. MWOLIOT, Kelvin Kandie 86. WAKHUNGU, Anthony Masinde
58. NAKAYA, Ronald 87. WAMBUI, Molly Sandra N.
59. NDEI, Mercy Nyawira 88. WAMEYO, Brenda Wanga
60. NGIGI, Beatrice Njoki 89. WANDERA, Kevin Kiplagat
61. NJAGI, Kanini Mary 90. WANJOHI, Nyawira Ann
62. NJOROGE, Damaris Wanjiru 91. WARUNU, Sheillah Jenny
63. NKAROYIA, Doris Siama 92. YEGO, Bethwel Kipchumba
1. KIPRONO, Donald
2. KOECH, Kibet Dickson
3. NYONGESA, Evans Makokha
PASS
BACHELOR OF BUSINESS MANAGEMENT (AVIATION MANAGEMENT)
1. KIBOI, Diana O.
FIRST CLASS HONOURS
3. MUOKI, Caroline Wayua
2. MOCHAMA, Irene Nyabonyi 4. OKECH, Henry
SECOND CLASS HONOURS (UPPER DIVISION)
1. AKALA, Alvin Shikhunyi
2. BOSIRE, Benster
3. CHEBICHII, Mercy
4. CHEROTICH, Carolyne
5. EVUSA, Godwin N.
6. GITARI, Mercy Muthoni
7. GWAKO, Alfaxard Mobisa
8. HANNAH, Wanja Wairimu
9. KINYA, Murungi E.
10. KISORIO, Jonathan Kipleting
11. KOECH, Mark Kimutai
12. MAYAMA, Maxwell W.
13. MOLAH, Raphael Dibogo
14. MUCHEMI, James Gikandi
15. MUNDIA, Robert Kagiri
16. MUSEMBI, Fauzia Munanie
17. MUSILI, David Kimanzi
18. MWAI, Samuel Kiama
19. MWAURA, George Maina
20. MWENDA, Julia Gakii
21. NDUNG’U, Geoffery M.
22. NJOROGE, Mary Muthoni
23. OLELA, Okoth Felix
24. THAGICHU, Simon Mbuthia
25. TOWETT, C. Robert
26. WANJIRU, Gakuru A.
SECOND CLASS HONOURS (LOWER DIVISION)
1. MAINA, Paul Kiiru
2. OTIENO, Valentine Ochieng
BACHELOR OF BUSINESS MANAGEMENT (MARITIME MANAGEMENT)
SECOND CLASS HONOURS (UPPER DIVISION)
1. ALI, Kassim Abubakar
2. AWINO, Quinter
3. CHEBOR, Enock K.
4. CHEGE, Rebeccah Wanja
5. CHEPKIRUI, Lillian
6. GITHUKU, Elizabeth
7. KALIMI, Joel Savali
8. KIMANI, Patrick Migwe
9. KIRUI, Viola Chepkorir
10. LUMUMBA, Patrick
11. MATOKE, Maureen Isaboke
12. MIGOMA, Fredrick Omondi
13. MOHAMED, Shamu Ali
14. MURIMI, Peninah Gathigia
15. MUSYOKI, Bosco Kitheka
16. MUTHOKA, Elizabeth Kivuli
17. MWAMSAE, Dredah Wughanga
18. MWANGI, Purity Waringa
19. MWANGI, Ruth Muthoni
20. NDUNG’U, Paul Njeri
21. NGIGE, Gacheru Martin
22. ODHIAMBO Victor Omondi
23. ODHIAMBO, Eugene Jodo
24. ODONGO, Edith Aoko
25. OKUMU, ErickOdero
26. OMAR, Khadijah Anwar
27. OMAR, Saleh Swabra
28. OMOLLO, Chrispin Onyango
29. OTIENO, Benson O.
30. SANGA, Elphas Kipkorir
SECOND CLASS HONOURS (LOWER DIVISION)
1. LULU, Gloria
2. MUNENE, Susan Nyokabi
3. NYAKONA, Edwin Orieko
4. OMOLLO, Jenipher Amondi
BACHELOR OF SPORTS MANAGEMENT
FIRST CLASS HONOURS
1. MWANGI, Brigitte Wanjiru
SECOND CLASS HONOURS (UPPER DIVISION)
1. CHENGO, John Katana 2. MOSETI, Prisca Kemunto
The Dean, School of Business and Economics will rise and present to the Chancellor the following 257 graduands for award of various Diplomas in Business. As the Dean reads out the names, the candidates stand and remain standing until the last name is read.The candidates will, with courtesy, bow sit and wait for the award of the diplomas.
DIPLOMA IN AGRICULTURAL ECONOMICS & RESOURCE MANAGEMENT
1. CHELANG’A, Betty
2. KIPRONO, Duncan
3. KOSGEI Judy
4. MBOYA, Joel Seamus
5. TOLLAH, James Kevin
DISTINCTION
CREDIT
1. BIRGEN, Sospeter Kiarie
2. CHELAGAT, Ruttoh
3. CHELANG’AT, Nelly
4. KIPLANG’AT, Shadrack Naibei
5. MARU, Jesicah
6. PAAPAI, Lebunge Gedion
DIPLOMA IN BUSINESS MANAGEMENT
DISTINCTION
1. CHEMUTAI, Periz
2. KIROMO, Ann Njeri
3. LEMBUKOI, Catherine Naini
4. LOCHOMIN, A. Calvin
5. MAINGI, John Kareko
6. MARANGU, Sophia Gatwiri
7. MUHORO, Lydia Hope
8. MUTHOKA, Damaris
9. MWANGALA, Dorah Mbeyu
10. NAKAPEL, L Anthony
11. NJOKI, Tabitha
12. OBARA, Stephen Okochi
13. SARABAI,Caroline
14. WAMBOI, Nancy
1.
ABDUL Chacha CREDIT
20.
BIWOTT, Delmas Kibet
2. ADEN, Abdi Yussuf 21. BIWOTT, Renson
3. ADHIKA, Esther Ininga 22. BORE, Caroline Chebet
4. ADIKA, Bivian Achieng 23. BORE, Charity
5. ADOR, Roselyne Ekitela 24. BULIVA, Ashley Lilian
6. AKILTE, Vincent 25. CHEBII, Felix Kiptoo
7. ALETIA, Jacklyne Chichi 26. CHEBOI, Gideon Kiprono
8. ALI, Khalif Farah 27. CHEGE, Benard
9. ALI, Mohhamed Osman 28. CHEPENGAT, Sharon
10. AL-JEADY, Mohamed Ali 29. CHEPKEMBOI, Millicent
11. AMINA, Husman Isaack 30. CHEPKEMBOI, Roda
12. AMINA, Juma 31. CHEPKORIR, Joyce
13. ANZUGIRA, Phlip Lihanda 32. CHEPKWONY, Caren Cherotich
14. ASWA, Mildred 33. CHEPKWONY, Naomi
15. ATSALI ,Tony 34. CHEPTOO, Beatrice
16. ATSANGO, Casper Miheso 35. CHERO, Jael
17. BAKARI, Helen 36. CHERUIYOT, Elias
18. BARGOIYET, Steve Kipkogei 37. CHUMBA, Nelly
19. BETT, Felix 38. EBEI, Ajikon Eunice
39. EKITELA, Peter Akuuta 73. KEMEI, Felix Kipkemboi
40. EKWAKAI, Onesmus Amerikok 74. KENGA, Josephine
41. EMRIO, Robert 75. KERICH, Sarah C.
42. ENGOLAN, Anjeline 76. KERIO, Wilbroda Apetet
43. EROO, Moite Benjamin 77. KETEKO, Lilian Sisina
44. ETUKEI, Dennis Ongiro 78. KETER, Elizabeth Jeptoo
45. ETUKON, Dickson Ewoton 79. KIBET, Brian
46. FATUMA, Haji Abdi 80. KIBET, Reinhardit Muka
47. FATUMA, Mohamed 81. KIGWA, Lucy Wairimu
48. GOLI, Patience Melody 82. KILEL, Chepleting Anne
49. HIRE, Bashir Yussuf 83. KILONZO,. Brigid
50. HOKA, Joanil 84. KIMAKU, Dennis Kibe
51. IDRIS, Mohamed Rashid 85. KIMORGO,Nicholas Lekutuk
52. IKIRIINYA, Moreen Kajuju 86. KIMUTAI, Gideon
53. IMBWAGA, Ruth Kavele 87. KINYUA, Brenda
54. IRUNGU, Benson Chege 88. KIOKO, Augustine John
55. JELIMO, Nelly. 89. KIPCHUMBA, Kevin
56. JELIMO, Sheila 90. KIPCHUMBA, Lydia
57. JEMURGOR, Joyceline 91. KIPILA, Gladys Naisiae
58. JEPCHIRCHIR, Winnie 92. KIPKIROR, Titus Kiplagat
59. JEPKOECH, Janet 93. KIPKOECH, Felix Cheruiyot
60. JEPLETING, Margaret 94. KIPLAGAT, Amon Kipchumba
61. JEROTICH, Jackline 95. KIPLAGAT, Daniel
62. JUDY, Faridah 96. KIPLIMO, Titus
63. KABARI, Winnie Nyawira 97. KIPRUTO, Ken
64. KALAMA, Winnie Chirenga 98. KIPSUGE, Sarah
65. KAPOKO, Hellen Akaru 99. KIPTOO, Daniel
66. KARANI, Millicent N. 100. KIRWA, Cosmas
67. KARANJA, Patrick 101. KITUR Geoffrey
68. KARUGA, Christopher 102. KOECH, Juliet
69. KATINI, Victoria Toma 103. KOECH, Kipchirchir
70. KAUR, Parminder 104. KOKWON, Peter Kiplagat
71. KEMBOI, Hildah 105. KOMEN, Judy Jeruto
72. KEMBOI, Nancy Jerop 106. KOMEN, Magdaline
107. KONGO, Kerubo Julian 141. MOHAMMED, Osman Ali
108. KOOL, Antony Sanaet 142. MUCHIMUTI, N. Diana
109. KOROBE, Nicholas Edung 143. MUEKE, Sharon Ritah Kalondu
110. KOSGEI, Gidion 144. MULWA, Samuel
111. KOSGEI, Kiptoo Hosea 145. MULWO, Ruth Jepleting
112. KOTEENE, Chrispus Lemein 146. MUNAA, Omar
113. KUBAI, Eliud Makani 147. MUNYOKI, Sila William
114. KUNDU, Peter Wasike 148. MUSANI, Rose
115. KURUI, Victor Kipruto 149. MUSENGYA, Agatha
116. KYALO, Charles 150. MUSIMBI, Gloria
117. LABOTT, Ennedy 151. MUSYOKA, Hillary Nzioka
118. LAGAT, Eric Kipsang 152. MUTAI, Eddah Chepngeno
119. LANGAT, Irine Cherotich 153. MUTAI, Sharon Cherono
120. LELEI, Noah 154. MUTUA, Derick
121. LEMISO, M. Benedict 155. MWAE, Mariana
122. LIGARE, Collins Muliro 156. MWAKIO, Emilly
123. LOROGOI, Francis Lokadongoi 157. MWAMBA, Maggie
124. LUNJALU, Micah Wafula 158. MWANGALE, Sheilah Naliaka
125. MACHERA, Collins Omwoma 159. MWANGI, Charles
126. MAGUT, Mercy Jepkoech 160. MWANZA, Lilian Mueni
127. MAINA, Gerald Githinji 161. MWARANDU, Russla Cababy
128. MAINA, Irene 162. MWASUBILA, Thomas Ernest
129. MAINA, Patrick 163. MWINYI, Boko Hassan
130. MAINGI, Asava Mwema 164. NALIANYA, Peter
131. MAJOK, Rhodah 165. NASAKA, Paul Elauna
132. MAKEBA, Miriam 166. NAYOMBE, Brian Chenonoi
133. MALISA, Joyce 167. NDAIYA, Rhoda Noomali
134. MASIKA, Winnie 168. NDERU, Mary Mothoni
135. MBEKE, Lilian 169. NDOTU, Lorna Dennis
136. MBURU, Immaculate 170. NDUTA, Lucy Mumbi
137. MELLY, Angeline 171. NGANGA, Joseph Karanja
138. MGHENDI, Monicah 172. NGAUKON, Sixtus
139. MISOKO, Paul 173. NGETICH, Augustine
140. MOHAMED, Sharif Hussein 174. NGETICH, Doreen Jerop
175. NGOLOMA, Joseph Rufas 207. RONO, Mercy Jelagat
176. NGOR, David Majok 208. SAADIA, Mohamed
177. NGUNYI, Rose Mumbi 209. SAMPERU, Peter
178. NJAMBI, Peter 210. SARUNI, Richard Melenta
179. NJERU, Mary Waithera 211. SASAKA, Solomon
180. NJIRU, Agnes 212. SINDANI, Elphas
181. NJITHI, Thomas 213. SONGOK, David
182. NJOROGE, Esther 214. SUMBEIYWO, Nancy Jemengich
183. NJUGI, Rosemary Wambui 215. SUTER, Dorcas
184. NYABUTO, Clinton Makori 216. SUTER, Jeremiah
185. NYABUTO, Obadiah 217. TAABU, Tabitha Syengo
186. NYAINGIRI ,Deborah 218. TEKA, Ummi Chinyavu
187. NYAWIRA, Scolasticah 219. TOROITICH, Mercy
188. OCHIENG, Laurine Atieno 220. TUWEI, Lucy Chepkosgei
189. OCHIENG, Vincent Otieno 221. VUSHA,Gillian Mulusa
190. OCHINJO, Robin Omedo 222. WAIRIMU, Sharon
191. ODEK, Meshak Odera 223. WAMAHIU, Lydia Nyokabi
192. ODHIAMBO, Sheelah Akoth 224. WANJIRU, Mariann
193. ODIAGA, Nicholas 225. WANJIRU, Mariann
194. ODONGO, Troon Otieno 226. WANYAMA, Belinda .N
195. ODUOR, Rose Atieno 227. WANYOIKE, Grace Nyakio
196. OKENWA, Cephas Ugwumba 228. WANYONYI, Ian Jairus
197. OMAR, Ahmed Farah 229. WEKESA, Ferdinard
198. OMONDI, Jeffrey Otina 230. WEKESA, Naomi Nekesa
199. ONYANGO, Odera 231. WIAHARO, Kristi
200. OQUELLO, Edwin 232. YATOR, Emmanuel
201. OROIYO, Mathew Kipngetich 233. YESHO, Francis Mutarin
202. OSIROME, Martin Oriama
203. OTIENO, Ezekiel
204. OTIENO, Ivan Jack
205. OWITI, Belinda Adhiamdo
206. RAYAN, Feisal Abdulaziz
SCHOOL OF HUMAN RESOURCE DEVELOPMENT
The Dean, School of Human Resource Development will rise and present to the Chancellor the following 26 graduands for conferment of Master of Science degrees. As the Dean reads out the names, the candidates stand and remain standing until the last name is read.The candidates will, with courtesy, bow sit and wait for the conferment of the degrees.
MASTER OF SCIENCE IN COMMUNICATION STUDIES
1. CHEPKORIR, Winnie
2. JEPNG’ETICH, Karen
3. KABINDIO, Brenda
4. NYACHIENG`A, Mildred
MASTER OF SCIENCE IN COMMUNICATION AND JOURNALISM
1. WIDAVA, Mercy Liani
MASTER OF SCIENCE IN DEVELOPMENT STUDIES
1. BARASA, Elias Odula
2. GETOBAI, Ruth Nchagwa
3. KOSGEI, Daisy Cheruto
4. MATETE, Stephen Otieno
5. MOLEL, Joel Kibet
6. MUTUNGA, Everlyn Vaati
7. MUTUNGA, Everlyn Vaati
8. NJAU, Sarah Wairimu
MASTER OF SCIENCE IN HUMAN RESOURCE DEVELOPMENT
1. AWINO, Molly
2. CHERUTICH, James
3. IMALU, Annarita Itabo
4. KARIUKI, Loise Njeri
5. KIAMBA, Damaris Mutete
6. KIPTUM, Edward
7. KOSKEI, Philip
8. MAINGI, Veronicah
9. MUKONABI, David Wanyama
10. MUNYI, Mercy Muthoni
11. OYOMO, Angeline Atieno
12. ROP, Sammy Kimutai
13. WAMONJE, Anne
The Dean, School of Human Resource Development will rise and present to the Chancellor the following 440 graduands for conferment of Bachelor of Science degrees. As the Dean reads out the names, the candidates stand and remain standing until the last name is read.The candidates will, with courtesy, bow sit and wait for the conferment of the degrees.
BACHELOR OF SCIENCE IN COMMUNICATION AND PUBLIC RELATIONS
FIRST CLASS HONOURS
1. JUMA, Geofrey Omondi
SECOND CLASS HONOURS (UPPER DIVISION)
1. AMBALE, Elphaeus Andala 20. KANDIE, Sylvia Jemutai
2. ANAYA, Lucy Adema 21. KARANJA, Rebecca Waithira
3. ANAYE, Clarice Kavuzi 22. KARIMI, Mercy
4. ATIENO, Laura Maleche 23. KARONGO, Catherine Njambi
5. AYIMBA, Carol Awour 24. KATENYA, Carren Namono
6. BHUTO, A. Mercy 25. KENYAGA, Nancy Margaret
7. BIWOTT, Scholastica Jepkorir 26. KIMEU, Theresia Mueni
8. BOSIRE, Felicity Moraa 27. KIMUYU, M. Ceciliah
9. BULUMA, Ismael Baraka 28. KING’ARA, Teresiah Wanjiku
10. BUYIEKHA, Morgan Brian 29. KING’OO, Sarah Ndunge
11. CHAE, Alice Nyanchoka 30. KIPLAGAT, Dennis Biwott
12. CHEBET, Lynda 31. KIPRUTO, Felix Kandie
13. CHEBII, Abraham 32. KOECH, Mercy Chepkirui
14. CHEMALAN, Faith Jepchirchir 33. KOSGEY, Nancy Jepchirchir
15. CHUMBA, June Doreen 34. KOTUT, Edwin
16. GIKUNDA, Mercy Makena 35. LOTODO, Irene Chemtai
17. IBALAI, Priscillah Amachar 36. MAINA, Annester Muthoni
18. KAITA, K. Rowland 37. MAINA, Miriam Wanjiru
19. KAMAU, Catherine Wambui 38. MASAI, Farida Yego
39. MBAE, Pauline Wangui 62. NJOROGE, Teresia Muthoni
40. MBUGUA, Gladys Wangari 63. NULU, Damaris Moraa
41. MKONOJI, Nancy Murunda 64. NYAGA, Alexander Fundi
42. MOMANYI, Pauline Kerubo 65. NYANRANGI, Judith Nyanchama
43. MUKUBI, Gloria Adah 66. OCHIENG, Audline
44. MULINYA, Sheila Joy 67. OCHIENG, Maryanne Auma
45. MUNENE, Mercy Karimi 68. ODIWA, Lynne Anyango
46. MUNINZWA, Swaleh Shaaban 69. OKUMU, Lilian Naliaka
47. MUNYOKI, Deborah Mutindi 70. OMUYA, Brendah Kwamboka
48. MURAGE, Martha Wanjiku 71. ONDWASI, Karen
49. MUTUKU, Agnes Kithei 72. OROMO, Felix Odiwuor
50. MWAKIDIMI, Charlotte Tatu 73. OSEKO, Winnie Kerubo
51. MWALILI, Evah Mukonyo 74. OTIENO, Lydia Akoth
52. MWANGEKA, Albert Timothy 75. OWINO, Roselyne Awuor
53. MWANGI, Charles Kamau 76. SINEI, Vivian Chepchumba
54. MWANGO, Rehema 77. SUGUT, Noela Jepkorir
55. MWASIO, Maryline Mkacharo 78. TOPISIA, Faith Senewa
56. NAMALE, Christine Mary 79. WAKOLI, Jacklyne Nekesa
57. NG’AN’GA, Harrison Mugendi 80. WAMAITHA, Lilian Nyatoro
58. NGUNJIRI, Lorrine 81. WANG’OMBE Deborah
59. NJERU, Purity Wawira 82. WANJIRU, Florence Wanjiku
60. NJERU, Pamela Njoki 83. WEGO, Susan Awino
61. NJOROGE, Catherine Njeri 84. ZACHARIA, Tabitha
SECOND CLASS HONOURS (LOWER DIVISION)
1. AKETCH, Brenda Atieno
2. CHELAGAT, K Rachel
3. KANINA, Edward Njuguna
4. KIBET, Irene
5. KITI, Rachel Lauzi
6. KOGELUK, Rebecca Jepng’etich
7. KORONGE, Shalom Mulinge
8. LUMONJE, Mildrine
9. MBUTU, Emmanuel Ndirangu
10. MIDAYI, Joyce Opiyo
11. ODERA, Dorine Akinyi
12. OKUKU, Lucille Achieno
13. OKUNGU, Winnie
14. OMWENGA, Lorna Moraa
BACHELOR OF SCIENCE IN COMMUNICATION AND JOURNALISM
SECOND CLASS HONOURS (UPPER DIVISION)
1. AGWATA, Anne Kerubo
2. ALI, Winnie Aoko Symprose
3. AYEGA, Davis Ongoro
4. BABU, Vincent Hamisi
5. ESEKON, Rodgers
6. IMALI, Annet
7. KATISYA, Purity Museo
8. KIBET, Collins
9. KIPROTICH, Joseph Koskei
10. KIPTUM, Betty Jepkong’a
11. KWONYIKE, Linda Rotuno
12. MBURU, Stephen Mwangi
13. MWEMA, Purity
14. NG’ANG’A, Linda Wangari
15. NKONGE, C. Kinoti
16. NYAMBURA, Edwin Mbuthia
17. ODEK, Belinder
18. ODHIAMBO, Duncan Otieno
19. OMONDI, Christopher Okoth
20. ONG’ONDO, Dennis Orandi
21. ONYANGO, Victor Oluoch
22. OSIAKO, Purity Lisa
23. OTIENO, Sharon Kola
24. OTUMA, Elizabeth Asasha
25. SENGE, Khadijah Abubakar
SECOND CLASS HONOURS (LOWER DIVISION)
1. MWANIKI, Julius Cheche
2. NJUGUNA, W. Pauline
BACHELOR OF SCIENCE IN GRAPHIC COMMUNICATION AND ADVERTISING
SECOND CLASS HONOURS (UPPER DIVISION)
1. ALUNGA, Joy Tsindoli
2. AMONDE, Zoe Achieng’
3. ANG’ANA, Stephen Micah
4. GITHAIGA, Kennedy Chege
5. IMALI, Lavine Stella
6. KEITANY, Doreen Jepkoech
7. KHISA, Pauline Nanyama
8. KIRUKU, Josphine Njeri
9. KOGO, Janet Cherotich
10. MAINA, Benson Nduhiu
11. MOUNDE, Arisi Alex
12. MULONGO, Linah Nabangala
13. OGOLLA, Linet Akinyi
14. OMBAMBA, Ronald Bochere
15. OPONDO, Agnes Adhiambo
16. SANG, Everlyne Chelangat
17. TALLAM, Oliver Kimtai
18. WAMBUI, Dominic Maina
SECOND CLASS HONOURS (LOWER DIVISION)
1. KILONZO, Vivian Wanja
2. LANGAT, Collins Cheruiyot
3. NGUU, Moris Muriuki
4. RUBIA, Grace
BACHELOR OF SCIENCE IN HUMAN RESOURCE MANAGEMENT
SECOND CLASS HONOURS (UPPER DIVISION)
1. ABDUB, Ramata Adano 18. KIBAARA, Linet Nyawira
2. ABULWA, Maurine Ambayi 19. KIHIU, David Ndungu
3. AKONG’O Achieng Movine 20. KILUI, Susan
4. ATELA, Eunice Akoth 21. KIMEU, Gilbert
5. BIRGEN, Abigael Chepkosgei 22. KISYOKA, Patrick Ngala
6. BIWOTT, Sarah Chepkemboi 23. KORIR, Ann Jepchumba
7. CHEBII, Allan Kipkemboi 24. KWEMOI, Parikacha Kevin
8. CHEPKWONY, Stalin Kipkorir 25. LAGAT, Sheila Jepkosgei
9. GISORE, Euniah Kwamboka 26. LOVONI, Doreen Kavai
10. GITAU, Simon Wanguru 27. LUHAMBO, Jennifer
11. ITENYA, Frankline S. 28. MAINA, Esther Wanjiku
12. JUMBA, Mercy Adisa 29. MALICH, Damballa Guyo
13. KAGEHA, K. Fiona 30. MARANGA,Cliff
14. KALOKI, Martha Teve 31. MBELE, Lucy Naimodu
15. KATINGUA, Millicent 32. MELOMPUKI, Jedidah Nasikoi
16. KEINO, Peninnah Jebet 33. MESESI, Brian Osoro
17. KESIS, Laban Sang’ut 34. MURIUKI, Felistus
35. MURIUKI, Kelvin Njogu 59. OKETCH, Willy Faraja
36. MUSERE, John Sinti 60. OMONDI, Ann Kerubo
37. MUTIE, Francis Ndambuki 61. OMONDI, Victor Ooko
38. MUTTA, Getrude 62. ONYANGO, Beryl Akinyi
39. MUTUKU, Susan Mbatha 63. OOKO, Joseph Ochieng
40. MWAMBURI, Nelly Manga 64. OTIENO, Jeconiah
41. MWANGI, Teresiah Wairimu 65. OWINO, Celine Anyango
42. NAISUKWA, Truphena 66. OWINO, Peter Juma
43. NDUNG’U, Gerald Kihara 67. OYUGI, Julius Ochieng
44. NDWIGA, Christine Mukami 68. RONOH, Cyrus Kiplagat
45. NG’ANG’A, Phylis Wambui 69. RUTTO, Sharon Jemutai
46. NJAYA, Lilian Atieno 70. SAMOEI, Caroline Chelimo
47. NJOKA, Speranza Wanjiku 71. SHILLA, Pricilla
48. NJOROGE, Lucy Wangui 72. SIFUNA, L. Suleiman
49. NJUGUNA, Sharon Wangari 73. SIKUKU, Sheila Mourine
50. NYAMASEGE, Dennis Abuga 74. SITIMA, Eugine
51. OCHIENG, Dorcas Apondi 75. TALLAM, Rosemary Jeroban
52. OCHIENG, Humphrey Ogweno 76. TARUS, Betty Jepsergon
53. OCHOLA, Vivian Akinyi 77. WACEKE, Ann David
54. ODERO, Robert Otieno 78. WAIRIMU, Jackline
55. ODHIAMBO, Kevin Odimo 79. WAMWEA, Peterson Maina
56. OGELLO, Monica Mwajuma 80. WANJIKU, Michael Gacha
57. OGONDA, Maureen Aoko 81. WAWERU, M. Joseph
58. OKEMO, Dickson Wafula 82. WILLIAMS, C. Elizabeth
SECOND CLASS HONOURS (LOWER DIVISION)
1. ABUTO, Steve Obunga
2. ATIENO, Mercy
3. CHERE, Mercy Wanjiru
4. GITAHI, Tabitha Wanjiku
5. ILABONGA, Mackline
6. KARANJA, Edwin
7. LANG’AT, Gideon Kipkirui
8. MAGUT, Loice
9. MBOYA, Rose Akoth
10. MISOI, Emmanuel
11. MUSAU, Mercy Mueni
12. NAMALENYA, Emily
13. NDERITU, Veronicah Njoki
14. OCHIENG, Eunice Adhiambo
15. OCHIENG, Steve Collins
16. OKUMU, Beatrice Nasike
17. OLENDO, Effie Musungu
18. ONYANGO, Josephine Adhiambo
19. SENDA, K. Titus
20. SIMIYU, Sarah
21. SOI, Mercy Cherotich
22. TANUI, K. Yusuf
23. TENAI, Nelly
24. TOROITICH,Angeline Jerono
25. WABWIRE, Mohamed Bakari
26. WANJALA, Tony Wafula
BACHELOR OF SCIENCE IN STRATEGIC MANAGEMENT
SECOND CLASS HONOURS (UPPER DIVISION)
1. CHERUIYOT, Naomy Jepchumba 21. KOSKEI, Nick Kiplangat
2. DATCHA, Lucille Odhiambo 22. LANGAT, Nases Chepchirchir
3. IRUNGU, Mary Njeri 23. MAKAU, Richard Wambua
4. ISIYE, Emmah Laura 24. MAORE,Thuranira Frankline
5. JUMA, Godfrey 25. MBAABU, Martin Kijana
6. KANGOGO, Sharon Jerop 26. MBEJA, Pearl Njeri
7. KARANJA, Winfred Kanana 27. MBOGO, Fionah Wanjiru
8. KARANJA, Winfred Kanana 28. MBUI, Faith Wanjiru
9. KARIUKI, James Njoroge 29. MICHIRA, Quinn Beta
10. KARUGU, Wairimu Mumbi 30. MIRIERI, Davis Motanya
11. KATAM, Viola Chebet 31. MONG’ARE, Nathaniel
12. KEMEI, Jessica Chebet 32. MUGO, Beatrice Wanjiru
13. KENGERE, Cynthia Nyakerario 33. MUHINDI, Paul Kuria
14. KIARA, Jackline Gaichugi 34. MUKUHI, Patricia Muthoni
15. KIBET, Joy Jepkurui 35. MUTUA, Mary Goretti Ndunge
16. KILIKU, Felix 36. MUTUA, Patrick Makumi
17. KING’OO, Catherine Mwende 37. MUTUA, Stephen Mutungi
18. KIPKOECH, Festus 38. MUYA, Martin Nderitu
19. KITHINJI, Nickson Kariuki 39. MWAI, Joseph Kinyua
20. KONES, Emmanuel Rotino 40. MWANZA, Esther Muthoki
41. MWONGELA, Stephen Kasimu
42. NAFULA, Yvonne
43. NGARUIYA, Tom Kipchumba
44. NGILI, Faith Kithome
45. NGUMBI, Victor Musembi
46. NJAU, Esther Gachiku
47. NJERI, Kevin Kinge
48. NJOROGE, Catherine Wangui
49. NYOIKE, Diana Wanjiru
50. ODEGO, Robert Okech
51. ODHALLO, Roy Ohowa
52. ODHIAMBO, Malcom Ochieng
53. ODIWUOR, Aggrey Walter
54. OKINYI, Maureen Nyakerario
55. OTIENO, Erick Jack
56. OWINO, Danstane J.
57. RANDIGA, Joyce Achien’g
58. WANJIRU, Patrick Karimi
59. WATHOME, Lynn Rachael
SECOND CLASS HONOURS (LOWER DIVISION)
1. ADIEDO, M.Brian
2. GITUIRE, Daniel Mwangi
3. MENGO, Moturi
4. WAIGANJO, Thomas Giku
BACHELOR OF SCIENCE IN ENTREPRENEURSHIP STUDIES
SECOND CLASS HONOURS (UPPER DIVISION)
1. ABDALLAH, Hiribae Mustafa
2. AMOLO, Vivian Auma
3. ANUNDA, Edwin Obukosia
4. CHOSO, Elly
5. GICHUKI, Lazaro Macharia
6. GITU, Keziah Wambui
7. KARIUKI, Rahab Wambui
8. KIBET, Zeddy Jepkurui
9. KIHIKO, G. David
10. KIMANI, Samuel Kung’u
11. KIRIA, Doreen Kathambi
12. KOJO, Michael Hussein
13. LETOTO, Peter
14. MUGO, Jackson Muriithi
15. MUMALI, Martin Juma
16. MUNJI, Kennedy Otindo
17. MURAYA, Stephen James
18. MURIUKI, Phoebe Gathigia
19. MURIUKI, Pinton Koome
20. MUSAU, Caroline Nguvi
21. MUSYOKI, Peter Muendo
22. MWANGI, Charles Chege
23. MWANGI, Dennis Kang’ara
24. MWANGI, Mary Waceke
25. MWANGI, Reuben Irungu
26. NASIRUMBI, Mourine
27. NDERE, Felistar Kirigo
28. NGANGA, Mary Waturi
29. NJUGUNA, Peter Mbuthia
30. OCHIENG, Isaiah
31. OKOTH, Faith Awour
32. OMOLLO, Richard Amollo
33. OPUKA, PatriciaApungu
34. ORORI, Divinah Nyakerario
35. RONO, K. Daniel
36. TOMOITUI, Amos Kiplangat
37. WAWERU, Elizabeth Njeri
SECOND CLASS HONOURS (LOWER DIVISION)
1. CHEGE, Fred Njogu
2. KIPSANG, Edwin
3. WANJOHI, Cecilia Wambui
BACHELOR OF SCIENCE IN PROJECT PLANNING AND MANAGEMENT
SECOND CLASS HONOURS (UPPER DIVISION)
1. ADERO, O. David
2. ADNAN, Najma Shirley
3. AKINYI, Rachel Owidi
4. ASWA, Job Matikho
5. ATANASI, Michael Mwita
6. BADA, Ferdinand
7. CHEBET, Jane
8. CHELIMO, Ogla
9. CHEPKIRUI, Faith
10. DOLPHINE Riziki Nyaboke Onsomu
11. GITAHI, W. Linda
12. GITHUA, Anne Gathoni
13. KABITI, Dennis Mwenda
14. KANGOGO, Dorothy Jebiwott
15. KANGOR, Duncan Kiprotich
16. KANYOWAREH, Atieno
17. KAZUNGU, Daniel Kheri
18. KENYORU, Carilus Monyancha
19. KIMANTHI, Alice Mwongeli
20. KINDA, Stephen Otieno
21. KISILU, Peter Nganda
22. KOECH, Mercy Chepkoech
23. KUSU, Henry Kyule
24. LIMO, Leonard
25. LUBONDI, Antony Obwori
26. LUTHER, Sheila Akinyi
27. MAINA, Moses Kamau 50. ODUOR, Ian Churchil
28. MALOBA, Claire 51. OLUOCH, Allan Omondi
29. MANEENO, Abigael Kanini 52. OMBUOR, Monica Achieng’
30. MISIKO, B. Josephine 53. OMONDI, Lawrence William
31. MOHAMED, Kotola Dida 54. OMORE, Ezekiel Odhiambo
32. MOLO, Geoffrey Muoki 55. OMWAKWE, Sadorah
33. MUKOLWE, Julius Maumo 56. ONDITI, M. Lilian
34. MULI, Frankess Mwongeli 57. OSINYA, O. David
35. MULWA, Eric Mati 58. OUKO, James Onyango
36. MUTETI, Josphat Musembi 59. OWINO, Audrey Akinyi
37. MUTHEU, Constance 60. OWINO, Wicklife Otieno
38. MUTISO, Miriam Mbithe 61. OYUGI, Dennis Osero
39. MUTUA, Carolyne Ndila 62. SALAMBA, K. Arthur
40. MUTUA, Mutheu 63. SIMIYU, Joseph Mbinga
41. MUTUKU, E. Syombua 64. SITATI, Rose Namae
42. MWANGI, Faith Nyambura 65. THUMBI, John Kamau
43. NDEGWA, Nancy Wangechi 66. WACHIRA, Gladys Watiri
44. NYAKIAMO, Norma Wairimu 67. WAMERA, Wilson Solomon
45. NYOIKE, Lenny Muiruri 68. WANDERA, Leah
46. NZOKA, Jairus Musili 69. WANJOHI, E. Wakuraya
47. OCHOLLA, David Otieno 70. WEBOKO, M. Phelix
48. ODHIAMBO, Daniel Okongo 71. WESONGA, Abdul Jabal
49. ODUKI, Athuman Siati 72. YIAMPOI, Elizabeth
SECOND CLASS HONOURS (LOWER DIVISION)
1. ABDALLA, Salim Abdalla
2. BOGONKO, Cleophas Mayieka
3. CHANGEIYWO, Lilian Cherop
4. LUKOYE, Donald Ekati
5. MUTUKU, B. Mwanzia
6. NGERECHI, Judy
7. OBONDI, Benard Nyandiri
8. ONGANGI, Evina
9. OUMA, Dorothy Hildah
The Dean, School of Human Resource Development will rise and present to the Chancellor the following 55 graduands for award of various Diplomas in Human Resource Development. As the Dean reads out the names, the candidates stand and remain standing until the last name is read.The candidates will, with courtesy, bow sit and wait for the award of the Diplomas.
DIPLOMA IN HUMAN RESOURCE MANAGEMENT
DISTINCTION
1. CHEPCHENG, Kibet Denis
2. KHADIJA Ramadhan
3. KIBETI, Doline Kerubo
4. MABUBI, Peter Opiayo
5. MALIK, Masudi
6. MASILA, Joshua
CREDIT
1. AMAYA, Dan Raphael 18. NAMALE, Wycliffe
2. AWOI, Cynthia Longiti 19. NATO, Brian Ajevi
3. AWOUR, Josephine Monica 20. NKOITOI, Keis Aileen
4. CHACHA, M. Sammy 21. ODECK, Jude Owino
5. CHEBET, K. Lydia 22. ODUORY, Alice Atieno
6. CHEBICHI, C. Martin 23. OMODIA, Evans Barasa
7. CHEPKEMOI, Cynthia 24. OMUYAKU, Maureen Ambiyo
8. CHEPKEMOI, Jackline 25. OTENYI, Susan
9. DOMONYANG, Nelly 26. OTIENO, Charity Sabina
10. EKENO, Frank 27. SAFARI, Vincent
11. JEROTICH, Centrine 28. TOWETT, Sandra
12. KIPTOO, Patrick 29. WACHUKA, Maureen Githae
13. LIGARE, Eden 30. WAHU, K. Ruth
14. MAKAU, Daniel 31. WAMBUI, Jane
15. MATASI, Michael 32. WANGILA, Collins
16. MUCHIRI, Daniel 33. YATOR, Sharon Jepkosgei
17. MWANGANGI, Milcah Warigiah
DIPLOMA IN PUBLIC RELATIONS
1. NGODA, Aurelia Majala
DISTINCTION
CREDIT
1. GEKONDE, Samuel
2. KABERI, Teresia Maaca
3. KAUCHI, Mary Mkami
4. KEMBOI, Collins
5. KIMETTO, Andrew Kipkogei
6. KIPLAGAT, Benjamin
7. KIPSEREM, David Kipkorir
8. KUTUNY, Joan
9. MUMO, Maryanne Mbula
10. MUTAI, Jeniffer Cherop
11. NAKUCHO, Nick
12. NDARO, Emilly Kennedy
13. NJARAMBA, Joy Evelyn
14. ONDITI, B. A Lily
15. SAADIA, Ayay Madey
School of Information Sciences
SCHOOL OF INFORMATION SCIENCES
The Dean, School of Information Sciences will rise and present to the Chancellor the following 9 graduands for conferment of Master of Science degrees. As the Dean reads out the names, the candidates stand and remain standing until the last name is read.The candidates will, with courtesy, bow sit and wait for the conferment of the degrees.
MASTER OF SCIENCE IN INFORMATION TECHNOLOGY
1. JUMA, Jane Akello
2. MARANGU, David Kaimenyi
3. MOHAMMED, Mohammed Swaleh
MASTER OF SCIENCE IN LIBRARY AND INFORMATION STUDIES
1. ANYINKAMIYE, Ancilla
2. MUCHIRI, Emma Wanjiku
3. NZEYIMANA, Damien
MASTER OF SCIENCE IN RECORDS AND ARCHIVES MANAGEMENT
1. KATUUTU, Margaret
2. KINGWANDE, Omari Iddi
3. KISONGWO, Mark
SCHOOL OF ENGINEERING
The Dean, School of Engineering will rise and present to the Chancellor the following
2 graduands for conferment of Master of Science degrees. As the Dean reads out the
names, the candidates stand and remain standing until the last name is read.The
candidates will, with courtesy, bow sit and wait for the conferment of the degrees.
MASTER OF SCIENCE IN ENERGY STUDIES (ENERGY MANAGEMENT
1. KERICH, Daniel Kiplangat
MASTER OF SCIENCE IN STRUCTURAL ENGINEERING
1. OKOTH, Paul Sebstian
Summary of Graduands Per Programme
Friday, September 23, 2016
Programme
Doctor of Philosophy in Biostatistics No.
2 Total
0 2
Doctor of Philosophy in Business Management 5
0 5
Doctor of Philosophy in Communication Studies 1
0 1
Doctor of Philosophy in Library and Information
Studies 1
0 1
Doctor of Philosophy in Energy Studies 1 1
Master of Science in Analytical Chemistry 2
Master of Science in Environmental Biology 1
0 3
Bachelor of Science in Actuarial Science 59
Bachelor of Science in Applied Statistics with
Computing 57
Bachelor of Science 71
Bachelor of Science with Education 15
Bachelor of Science in Computer Science 35
0 237
Master of Business Management (Marketing) 3
Master of Business Management (Strategic
Management) 7
Master of Business Management (Purchasing) 1
Masters in Business Administration (Executive) 7
Master of Arts in Economics 7
Master of Science in Agricultural Economics and
Resource Management 3
Bachelor of Science in Agricultural Economics and
0 28
Resource Management 83
Bachelor of Arts (Economics) 97
Bachelor of Business Management (Accounting) 134
Bachelor of Business Management (Finance and
Banking) 452
Bachelor of Business Management (Risk & Insurance
Management) 11
Bachelor of Business Management (Business
Information Systems Management) 23
Bachelor of Business Management (Human Resource
Management) 70
Bachelor of Business Management (Enterprise
Management) 8
Bachelor of Business Management (Marketing) 40
Bachelor of Business Management (Purchasing &
Supplies Management) 258
Bachelor of Business Management (Aviation
Management) 32
Bachelor of Business Management (Maritime
Management) 34
Bachelor of Sports Management 3
0 1245
Diploma in Agricultural Economics & Resource 11
Management
Diploma in Business Management 247
0 258
Master of Science in Communication Studies 4
Master of Science in Communication and Journalism 1
Master of Science in Development Studies 8
Master of Science in Human Resource Development 13
0 26
Bachelor of Science in Communication and Public
Relations 99
Bachelor of Science in Communication and
Journalism 27
Bachelor of Science in Graphic Communication and
Advertising 22
Bachelor of Science in Human Resource
Management 108
Bachelor of Science in Strategic Management 63
Bachelor of Science in Entrepreneurship Studies 40
Bachelor of Science in Project Planning and
Management 81
0 440
Diploma in Human Resource Management 39
Diploma in Public Relations 16
0 55
Master of Science In Information Technology 3
Master of Science In Library and Information Studies 3
Master of Science In Records and Archives
Management 3
0 9
Master of Science in Energy Studies (Energy
Management) 1
Master of Science in Structural Engineering 1
2
2310 2310
Summary Per School
School
Biological & Physical PHD
2 MASTERS
3 PGD
0 UG
237 DIP
0 TOTAL
242
Sciences
Business and Economics 5 28 0 1245 258 1536
Human Resource
Development 1 26 0 440 55 522
Information Sciences 1 9 0 0 0 10
TOTAL 9 66 0 1922 313 2310
Overall Summary for Thursday, 22 & Friday, 23 September 2016
Programme
Doctor of Philosophy Thursday, 22
14 Friday, 23
9 Total
23
Masters 99 66 165
Postgraduate Diploma 7 0 7
Undergraduate 1676 1922 3598
Diploma 463 313 776
TOTAL 2259 2310 4569

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here